A vállalat a 2011-es Autonomy-felvásárlás csillagászati buktája után eddig csak egyetlen kisebb akvizíciót jegyzett, most egy fontos cloud startupot kebelez be.

A HP a héten jelentette be a privát és hibridfelhő-rendszerek piacán működő Eucalyptus Systems felvásárlását. A 2009 óta működő kaliforniai cég sok más startuphoz hasonlóan egy egyetemi kutatási projektből nőtte ki magát, szoftverplatformja az adatok tárolásában, feldolgozásában és rendezésében kínál eszközöket a vállalati ügyfeleknek. Az Eucalyptus eddig 55 millió dollárt kalapozott össze a befektetőktől, most a Bloomberg forrásai szerint 100 millió dollár alatti vételáron cserél gazdát.

Érdekesség, hogy a társaságot az a Marten Mickos irányítja, aki hét éven át a MySQL vezérigazgatója volt, majd a MySQL-t felvásárló Sun Microsystems alelnökeként is dolgozott. Az Eucalyptus-tranzakció lezárását követően ugyancsak alelnökként csatlakozik a HP-hoz, ahol a cloud üzletágáért és a Helion név alá gyűjtött cloud technológiákért lesz felelős.

Megint van pénz felvásárlásokra

A HP hosszú – legalábbis az informatikai óriáscégek körében hosszúnak tekinthető – idő után kanyarodik vissza a felvásárlásokhoz. Mint ismeretes, a brit Autonomy szoftvercég 2011-es, 11 milliárd dolláros felvásárlása és az azt követő 8,8 milliárd dolláros értékcsökkenési leírás igen kellemetlen helyzetbe hozta a vállalatot. A HP 2012 és 2013 során egyetlen akvizíciót sem hajtott végre, és idén tavasszal is "csak" egy kis pennsylvaniai startup hálózatvirtualizációs termékét szerezte meg.

A HP válságmenedzser vezérigazgatója, Meg Whitman augusztusban beszélt róla, hogy a társaság megengedheti magának a szükségesnek ítélt felvásárlásokat, bár most sem mulasztotta el hangsúlyozni, hogy a menedzsment továbbra is vissza kívánja juttatni részvényeseinek a vállalati készpénzállomány felét. A HP vezetője májusban azt is bejelentette, hogy egymilliárd dollárt szánnak a Helion márka felépítésére, miután a cég cloud portfóliójának bevételei egyelőre messze elmaradnak az IBM vagy az Amazon eredményeitől.

Az elemzők egyelőre fanyalognak

Maga az Eucalyptus egyébként egy 2012-es megállapodás nyomán széleskörűen támogatja az Amazon alkalmazásprogramozási felületeit, más szóval privát felhőiben magas fokú kompatibilitást biztosít az AWS megoldásival. Az elemzők véleménye szerint most szükségeladásról van szó: az Eucalyptus forrásai vészesen elapadtak, miközben egyre kevésbé volt képes állni a versenyt a terebélyesedő OpenStack ökoszisztémával szemben. A legfeljebb száz százalékos hozam természetesen azt jelenti, hogy az Eucalyptus befektetői nyertek az üzleten, mégsem említhető egy lapon az informatikai piacon végrehajtott sikeres exitekkel.

A Forbes szerint a tranzakció egy úgynevezett "acqui-hire", vagyis olyan cégfelvásárlás, amelynek fókuszában a célpont munkatársainak megszerzése áll. A Helion egyelőre nem sokkal több, mint a vállalat már meglévő – OpenStack alapú – cloud platformjának átbrandelése, amely eddig nem alkotott semmi maradandót.

A VentureBeat a HP egyik vezetőjét idézi, aki az Eucalyptus felvásárlása kapcsán rengeteg stratégiai megbeszélésre számít, hogy az elkövetkező időkben mit és hogyan lenne érdemes kezdeni az új szerzeménnyel. Ez egyelőre nem jelzi azt a koncentráltságot, amit a HP befektetői elvárnának, és amire számítani lehetne a cloud szegmens fontosságát hangsúlyozó Whitman-nyilatkozatokból – idézi viszont azokat a projekteket, amelyeket korábban "arcra" szerzett meg vagy indított el a vállalat, és amelyek annak rendje s módja szerint el is pusztultak.

Piaci hírek

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.