A HP a héten jelentette be a privát és hibridfelhő-rendszerek piacán működő Eucalyptus Systems felvásárlását. A 2009 óta működő kaliforniai cég sok más startuphoz hasonlóan egy egyetemi kutatási projektből nőtte ki magát, szoftverplatformja az adatok tárolásában, feldolgozásában és rendezésében kínál eszközöket a vállalati ügyfeleknek. Az Eucalyptus eddig 55 millió dollárt kalapozott össze a befektetőktől, most a Bloomberg forrásai szerint 100 millió dollár alatti vételáron cserél gazdát.
Érdekesség, hogy a társaságot az a Marten Mickos irányítja, aki hét éven át a MySQL vezérigazgatója volt, majd a MySQL-t felvásárló Sun Microsystems alelnökeként is dolgozott. Az Eucalyptus-tranzakció lezárását követően ugyancsak alelnökként csatlakozik a HP-hoz, ahol a cloud üzletágáért és a Helion név alá gyűjtött cloud technológiákért lesz felelős.
Megint van pénz felvásárlásokra
A HP hosszú – legalábbis az informatikai óriáscégek körében hosszúnak tekinthető – idő után kanyarodik vissza a felvásárlásokhoz. Mint ismeretes, a brit Autonomy szoftvercég 2011-es, 11 milliárd dolláros felvásárlása és az azt követő 8,8 milliárd dolláros értékcsökkenési leírás igen kellemetlen helyzetbe hozta a vállalatot. A HP 2012 és 2013 során egyetlen akvizíciót sem hajtott végre, és idén tavasszal is "csak" egy kis pennsylvaniai startup hálózatvirtualizációs termékét szerezte meg.
A HP válságmenedzser vezérigazgatója, Meg Whitman augusztusban beszélt róla, hogy a társaság megengedheti magának a szükségesnek ítélt felvásárlásokat, bár most sem mulasztotta el hangsúlyozni, hogy a menedzsment továbbra is vissza kívánja juttatni részvényeseinek a vállalati készpénzállomány felét. A HP vezetője májusban azt is bejelentette, hogy egymilliárd dollárt szánnak a Helion márka felépítésére, miután a cég cloud portfóliójának bevételei egyelőre messze elmaradnak az IBM vagy az Amazon eredményeitől.
Az elemzők egyelőre fanyalognak
Maga az Eucalyptus egyébként egy 2012-es megállapodás nyomán széleskörűen támogatja az Amazon alkalmazásprogramozási felületeit, más szóval privát felhőiben magas fokú kompatibilitást biztosít az AWS megoldásival. Az elemzők véleménye szerint most szükségeladásról van szó: az Eucalyptus forrásai vészesen elapadtak, miközben egyre kevésbé volt képes állni a versenyt a terebélyesedő OpenStack ökoszisztémával szemben. A legfeljebb száz százalékos hozam természetesen azt jelenti, hogy az Eucalyptus befektetői nyertek az üzleten, mégsem említhető egy lapon az informatikai piacon végrehajtott sikeres exitekkel.
A Forbes szerint a tranzakció egy úgynevezett "acqui-hire", vagyis olyan cégfelvásárlás, amelynek fókuszában a célpont munkatársainak megszerzése áll. A Helion egyelőre nem sokkal több, mint a vállalat már meglévő – OpenStack alapú – cloud platformjának átbrandelése, amely eddig nem alkotott semmi maradandót.
A VentureBeat a HP egyik vezetőjét idézi, aki az Eucalyptus felvásárlása kapcsán rengeteg stratégiai megbeszélésre számít, hogy az elkövetkező időkben mit és hogyan lenne érdemes kezdeni az új szerzeménnyel. Ez egyelőre nem jelzi azt a koncentráltságot, amit a HP befektetői elvárnának, és amire számítani lehetne a cloud szegmens fontosságát hangsúlyozó Whitman-nyilatkozatokból – idézi viszont azokat a projekteket, amelyeket korábban "arcra" szerzett meg vagy indított el a vállalat, és amelyek annak rendje s módja szerint el is pusztultak.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak