Mintha nem is lett volna globális járvány... A tőzsdéken is taroltak.

Mintha egyszerre csak elkezdtek volna kizárólag nagy tétben játszani a techipar szereplői. Az elmúlt év minden szempontból nagy menet volt az iparágnak, amit a részvényindexek alakulása, illetve a technológiai vállalatok árfolyama is jól mutatott. Sajnos az európai vállalatok ebből keveset profitáltak.

Az M&A tranzakciók leírják 2020-at

Ha csak a tíz legnagyobb értékű felvásárlási-összeolvadási tranzakciót nézzük, már az is pontosan leírja, mi történt tavaly világszerte: bezárkózás és digitalizáció. Abból a szempontból is különleges volt a digitalizációs hullám, hogy kivételesen a vállalati és a végfelhasználói digitalizáció párhuzamosan, folyamatos kölcsönhatásban történt. A BYOD (Bring Your Own Device), azaz a hozd a saját eszközödet egyszerre általános és megkerülhetetlen lett, ha nem is egészen úgy, ahogy azt évekkel korábban a vállalatok elképzelték. Az olyan tendenciákon, mint a távmunka általánossá válása vagy az e-kereskedelem felpörgése látszik, hogy a koronavírus egyszerre tolta a digitalizáció irányába vállalatokat és végfelhasználókat.

2020 tíz legnagyobb M&A tranzakciója

Kattintson a képre a nagyobb mérethez
(Forrás: CB Insights)


Ennek köszönhetően például évek óta zsugorodó piaci szegmensek indultak ismét növekedésnek (örülhettek például a PC- és a tabletgyártók is). A megugró keresletet a félvezetőipar nem tudta lekövetni, amit még az autóipar is megszenvedett.

A keresleti piac miatt stabilnak hitt erővonalak mozdultak el, és ismét beindult egyfajta konszolidációs trend. Jól mutatja a félvezetőipar súlyát, hogy az öt legnagyobb értékű üzletből kettő ebben az iparágban történt. 2020 legnagyobb M&A (Mergers & Acquisitions) ügyletét az Nvidia ütötte nyélbe. Az amerikai gyártó, amely sokoldalúan használható videocsipjeinek (pl. kriptovaluta-bányászat, mesterséges intelligencia) köszönhetően az utóbbi években nagyon megerősödött, 40 milliárd dollárért vette meg az ARM-ot a SoftBank-tól (a japán befektetési társaság 2016-ban 32 milliárd dollárért szerezte meg a brit csiptervezőt).

Az iparág másik felvásárlása az ötödik legnagyobb ügylet: az Analog Devices 21 milliárd dollárt fizetett a Maxim Integrated Products nevű cégért.

Minden kapós, ami online

2020 tett pontot egy a 2010-es évek első felétől húzódó történetre is, bár ennek nincs közvetlen kapcsolata a koronavírus-járvánnyal, ha csak az nem, hogy igencsak fontossá váltak a telekommunikációs szolgáltatók az utazások leállása és a távmunka miatt. A Sprint 26,5 milliárd dollár ellenében a Deutsche Telekom amerikai leányvállalatának, a T-Mobile-nak a tulajdonába került. A két vállalat évek óta kerülgette egymást, és régebben a Sprint akarta felvásárolni a T-Mobile-t.

Tavaly zárult le az indiai Flipkart e-kereskedelmi vállalatért 2018-ban indult versengés. A befutó a Walmart lett, amely 24,9 milliárd dollárt fizetett a többségi részesedésért.

A fenti két felvásárlást évek óta tartó tárgyalások előzték meg, de volt olyan gigaügylet, amit pár hónap alatt kényszerített ki a járványhelyzet: a Teladocnak mindössze három hónap kellett, hogy megszerezze a Livongo Health nevű távegészségügyi szolgáltatót. Pedig itt sem aprópénzről tárgyaltak: a vételár 18,5 milliárd dollár.

A koronavírus felnyomta az online szerencsejáték- és egyéb játékoldalak értékét is. Az Flutter Entertainment például tavaly látta elérkezettnek az időt, hogy 58 százalékról 95 százalékra növelje részesedését a FanDuelben, amibe 2018-ban vásárolt többségi részesedést.

Jól lehetett keresni a technológián

A technológiai cégek felértékelődését hűen tükrözik a tőzsdeindexek, ami az utóbbi évek legnagyobb IPO-dömpingjét eredményezte. Míg 2018-ban 325, egy évvel később pedig csak 271 cég vitte tőzsdére a papírjait, addig tavaly 360 tőzsdei kibocsátás történt a szektorban.
 

 

Forrás: CB Insights)


És persze az járt a legjobban, aki tavaly a dollárjait FAMGA-részvényekbe fektette (a rövidítés a Facebook, Amazon, Microsoft, Google, Apple ötösét takarja). Ha valaki befektetett ezer dollárt ezekbe a részvényekbe 2020. január elsején, december 31-én majdnem 520 dollárral lett gazdagabb. De ha például az S&P 500-as indexre fogadott, akkor csak 172 dollárt keresett.

Piaci hírek

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.