Repkednek a dollármilliárdok, ha a közeljövőben elérhető potenciális bevételekről van szó. Nem csoda, hogy a még mindig útkeresési fázisban lévő szegmensen belül sokan keresik az aranybányához vezető ösvényt.

A játékipar ma már nem egy említésre méltó szelete a szórakoztatóiparnak, hanem az egyik legmeghatározóbb része. Ezen belül pedig különösen izgalmas szeletet képvisel az esport, azaz a különböző videojátékokra felépített versenyek és megmérettetések terepe.

Dedikált figyelem

A felfutást mutatja, hogy ma már nem csupán esportra koncentráló kutatásokat lehet olvasni, de kifejezetten a területre specializálódó tanácsadó cégek is létrejöttek. A Quantum Tech Partners egy ilyen vállalkozás, amelynek alapító tagjai a VentureBeat-nek nyilatkozva osztottak meg részleteket frissen elkészült jelentésükről. A szakértők azt vizsgálták, hány darab és milyen súlyú üzlet köttetett az elmúlt évben.

A tanácsadók összesítése szerint nagyjából 1 milliárd dollárnak megfelelő befektetői tőke érkezett az esportba. A felvásárlások és összeolvadások szempontjából pedig 33 üzletet szedtek össze, melyek összértéke megközelített a félmilliárd dollárt. Érdekes módon 2018-ban a tavalyinál nagyobb mozgás volt megfigyelhető, de ez elsősorban 2-3 gigaügyletnek volt köszönhető. A hosszabb távú trend azt mutatja, hogy folyamatos a fejlődés.

A Quantum Tech kifejezetten optimista a közeljövő kilátásait illetően. A Goldmann Sachs szerint szűk 3 milliárd lehet 2022-ben a szektor forgalma, míg a Newzoo piackutató előrejelzése nem éri el az 1,8 milliárdot sem. Ehhez képest a tanácsadó partnerek nem tartják elérhetetlennek a 4 milliárdos összbevételt sem.

Pezsgő világ

A játékpiac és az arra szervesen ráépülő esport kétségtelenül forradalmi időket él. Ömlik a pénz az egy évtizede még nem is igen létező mobilpiacra. Az óriáscégek egymás lábát tapossák, hogy saját megoldásaik felé tereljék a szórakozni vágyó tömegeket. Sorra nyílnak az új áruházak, szolgáltatási platformok, ami újabb és újabb lehetőségekkel kecsegteti a kiadókat és a játékokat professzionális szinten űző csapatokat egyaránt.

Ami magát az esportot illeti, ott nyilvánvalóan folyamatosan emelkednek a tétek. Bő másfél évvel ezelőtt például már arról számolhattunk be, hogy ezek a versenyzők többet keresnek, mint jó pár hagyományos sportág atlétája. És a pénzdíjak, nyereményalapok azóta sem lettek kisebbek, sőt. Nem csoda, hogy a fejlődéshez, bővüléshez szükséges forrásokat kereső tulajdonosok már olyan dolgoktól sem riadnak vissza, mint a tőzsdére lépés. Említést érdemelnek azok a járulékos bevételi forrással kecsegtető próbálkozások is, mint például a fogadások legalizálása.

Nem mind arany?

Ugyanakkor a sok pozitívum mellett mindenképpen fontos újra kihangsúlyozni, hogy a terület még mindig nagyon korai stádiumban van, így a szép remények mellett kockázatokból is van bőven. Egy figyelmeztető jel lehet például a Riot Games nyilatkozata, mely szerint nem keresnek semmit esportos rendezvényeikkel. Pedig a kiadó a világ egyik legnépszerűbb játékát, a League of Legendst futtatja óriási érdeklődés és hatalmas felhajtás közepette. Ettől függetlenül a cég nem hagyott fel a terület finanszírozásával, így valószínűleg úgy látják, összességében és főleg hosszabb távon mégis megéri a befektetett munka és erőforrás.

Konzumer tech

A váltságdíjak csökkennek, de a stressz egyre csak növekszik

A Sophos legújabb kutatása szerint a ransomware-támadásokkal összefüggő kifizetések és helyreállítási költségek is láthatóan visszaestek 2025-ben, de a kiberbiztonsági szakemberekre egyre nagyobb pszichés teher nehezedik.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.