Az Egyesült Államok legfelsőbb bírósága nemrégiben szabad utat engedett az online játékokra tehető fogadásoknak. A feltörekvő szegmensnek az új lehetőség sokat jelenthet, de néhány akadályt még fel kell számolni.

Eddig az USA-ban csak Nevadában, azaz Las Vegas hazájában volt engedélyezett a fogadások kötése e-sportokra. Ezt az állapotot azonban idén májusban egy legfelsőbb bírósági döntés alaposan átrendezte azzal, hogy hatálytalanított egy szövetségi rendelkezést, amely ezt a tiltást a tagállamokra nézve tartalmazta.

A online játékok ökoszisztémája enélkül is igen nagy lendületbe van. Egyre komolyabb pénzdíjakért szállnak ringbe a játékot életvitelszerűen űző, edzőkkel, szponzorokkal rendelkező csapatok és profi egyéni versenyzők. Ha ezt megtámogatná egy újabb bevételi láb, az csak gyorsítaná a korábban szubkultúrának tartott aktivitás szélesebb körű elismerését és elterjedését.

Fel kell nőni hozzá

De azért nem eszik olyan forrón a kását. Az online versenyzéssel ugyanúgy együtt járnak azok a kockázatok, amelyek a hagymányos sporteseményekkel kapcsolatos fogadásokat kísérik. Többek között ki kell zárni a csalásokat, vagy éppen a doppingszerek használatát. Ráadásul az e-sport esetében egy újabb rizikófaktor is jelen van, hiszen a kibertámadások komoly veszélyt jelenthetnének a fogadások tisztaságára is. És hogy ez reális veszély, arra jó, pontosabban rossz példát szolgáltatott pár éve az a támadás, amelynek következtében egy ideig lebénult az egyik legnépszerűbb játék világbajnoki döntője.

Ahhoz, hogy legálisan lehessen fogadásokat kötni, elsőként tagállami szinten kell olyan rendelkezéseket hozni, amelyek a videojátékokat tételesen is említik a "támogatott" események között. Ezzel párhuzamosan a szabályozó testületeket, felügyeleti szerveket is fel kell készíteni az új terület ellenőrzésére, amihez további szakemberek és erőforrások kellenek.

Az egyik legnagyobb problémát minden bizonnyal az életkor ellenőrzése jelenti majd. Az e-sportokat űző és követő tábor ugyanis jellemzően nagyon fiatal, sok esetben bőven 18 év alatt közönségről van szó, akiket minden bizonnyal felcsigáz majd a lehetőség, hogy kedvenc játékukra, versenyzőikre is tehetnének pénzt - már ha ezt a törvény nem tiltaná. New Jersey például addig nem fogja engedni a fogadást a területen, amíg a játékok szervezői nem tudják hiteltérdemlően bizonyítani, hogy a versenyeken részt vevő személyek mind nagykorúak.

A megoldás a fenti problémákra az érdekelt felek több szintű együttműködése lehet. A játékokat szervezők, a fogadási oldalak és a kormányzati szervek egyaránt profitálhatnak mindebből, amennyiben megfelelő jogi környezettel, edukációval, az új helyzethez alakított versenyszabályzattal, beépített biztonsági mechanizmusokkal tiszta helyzetet képesek teremteni.

Olimpiai sportág lehet

Hogy mennyire ott toporog a mainstream küszöbén az e-sport, arról tanúskodik az a kezdeményezés is, amellyel akár már 2024-ben olimpiai sportággá válhat a terület. A jelenleg is több százmillió rajongóval büszkélkedő videojátékok versenyein tavaly bő 120 millió dollárt osztottak szét, de ez idén biztosan több lesz, hiszen a jelenlegi sláger, a Fortnite fejlesztője egyedül majdnem ennyit tol a cím népszerűsítésébe.

Összehasonlításként: tavaly a Dota 2 24,7 milló dolláros összdíjazással szerepelt a Valve kiadó éves bajnokságán, amiből 10,8 millót a győztes csapat vihetett haza. Ehhez képest a Tour de France kerékpárversenyen például 2,3 millió euró volt a kalapban, a győztes díja 500 ezer euró volt; az atlétikai világbajnokság első helyezettjei 80 ezer dollárt vihettek haza; a legpatinásabb teniszversenyen, Wimbledonban 31,6 millió font volt az összdíjazás, ebből a két egyéni győztes fejenként 2,2 milliót kapott.

Piaci hírek

Ördögi körbe kerülhettek az MI-fejlesztők

Az MI-robbanás üzletileg egyre inkább fenntarthatatlannak tűnik, és a kritikusok szerint szükségszerű összeomláshoz vezet, mert a technológia eredményei nem támasztják majd alá az elkerülhetetlen áremeléseket.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.