Az energiára mindig éhes mesterséges intelligencia megterheli Írország elektromos hálózatait, veszélyeztetve az ország technológiai központi pozícióját.

Átrajzolhatja Európa adatközpont-térképét a mesterséges intelligencia brutális energiaigénye. Az átrendeződés nagy vesztese Írország lehet, írja a Politico európai kiadása.

Bár a nagy hypescale szolgáltatók jelentős adatközponti fejlesztéseket jelentettek be több európai országban (pl. Spanyolországban, Olaszországban és Lengyelországban is), a legtöbb adatközpont Írországban üzemel. (A másik nagy európai központ Frankfurt.) A Synergy Research egy tanulmánya szerint Dublin a világ harmadik legnagyobb hyperscale adatközpontja Virginia és Peking után (lásd a grafikont). Már ez is kifeszíti az ország kapacitásait, ám elemzők szerint a mesterséges intelligencia további terhet ró a hálózatra.


Két éve az ír központi statisztikai hivatal kimutatta, hogy az adatközpontok több energiát emésztenek fel, mint Írország teljes vidéki lakossága, idén pedig az ország teljes fogyasztásának ötödét ezek a létesítmények ették fel.

Egyes ír thinktankek már korábban is figyelmeztettek: az, hogy az ország szinte teljes egészében a multinacionális technológiai szektor kiszolgálására épít, jelentős kockázatot hordoz mind az energiaellátásban, mind a munkaerőpiacon.

Egy ír EU-s parlamenti képviselő azt nyilatkozta a Politicónak, hogy elmaradt az ország elektromos hálózatának korszerűsítése és bővítése, ezért egyre kevésbé alkalmas a digitális gazdaság igényeinek a kiszolgálására. A hálózatot üzemeltető EirGrid már 2021 novembere óta eseti alapon vizsgálja, hogy kiadható-e adott helyen engedély új adatközpont létesítésére. A dublini régióban pedig – ahol Európában a legnagyobb az adatközpont-koncentráció – de facto építési moratórium van.

Az EirGrid állítólag figyelmeztette is az illetékes állami szerveket arra, hogy emiatt hamarosan megkezdődhet az adatközpontok elvándorlása az országból. Egyesek szerint hajszál választja el a cégeket költözéstől, a kereslet növekedése ugyanis a mesterséges intelligencia kapacitásigénye miatt sokkal gyorsabb, mint amilyen gyorsan lehet bővíteni az energiaellátást. Ha marad a helyzet, az előbb-utóbb áramhiányhoz és jelentős dráguláshoz vezet. Hasonló következtetésre jutottak a McKinsey egy közelmúltban kiadott tanulmányának szerzői is.

A zöld szín is probléma lehet

Emellett ott vannak a rövidebb távon jelentkező problémák. Az ír környezetvédelmi minisztérium már beismerte, hogy vagy-vagy helyzetbe kerültek: vagy fenntarthatóság, vagy az adatközpontipar kapacitásigényeinek a kielégítse.

Csakhogy eközben a legnagyobb adatközpont-építők – az Amazon, a Microsoft és a Google – arra törekszenek, hogy ne csak az adatközpontokat építsék egymás után, hanem a fenntarthatósági imázsukat is fényezzék, akár úgy is, hogy a beszállítóiktól követelnek meg alacsonyabb emissziós mutatókat.

Ez is abba az irányba hathat, hogy az adatközpontok megkezdhetik vándorlásukat északra, ahol az alacsonyabb átlaghőmérséklet miatt kisebb az aktív hűtési igény, és/vagy olyan országokba, melyekben bőségesen van megújuló energiaforrás, összegezhető a McKinsey elemzése.

Cloud & big data

Egy paranoid CISO hazavághatja cége kiberbiztonságát

Keskeny a mezsgye a szükséges és a beteges bizalmatlanság, a szabályok következetes betartatása és az értelmetlen, öncélú vagy önigazoló szigorkodás között.
 
Hirdetés

Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel

Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.

A szoftveresen definiált WAN hálózatok kiépítése jóval komplexebb feladat egy hagyományos hálózati fejlesztésnél.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.