Két év múlva pedig az összes fogyasztás harmadát adhatják majd, ami a teljes lakossági ellátás nagyságrendjének felelne meg.

Írország nem csak azért vonzó helyszín az adatközpontok üzemeltetőinek, mert Magyarország és Bulgária után ott alkalmazzák a legalacsonyabb társasági adókulcsot az EU-ban, hanem azért is, mert az Európát Amerikával összekötő transzatlanti kábelek csomópontjának számít. A The Register beszámolója szerint azonban a szerverek magas energiaszükséglete mára problémákat okoz az áramellátásban, nem beszélve arról, hogy az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának csökkentésére vonatkozó vállalásokat sem könnyíti meg a fosszilis tüzelőanyagokra utalt országban.

A lap az ír statisztikai hivatal legfrissebb adatait idézi, amelyek értelmében tavaly már a nagy adatközpontok voltak felelősek az ottani villamosenergia-fogyasztás 21 százalékáért, szemben a 2015-ös 5 százalékkal. A területét és népességét tekintve is Magyarországhoz hasonlítható Írországban pillanatnyilag 82 ilyen létesítmény működik, 14 másik áll építés alatt, és további 40 szerezte meg a tervezéshez szükséges engedélyeket. Közben a fogyasztásuk az előző évben már meghaladta az összes mérőórával rendelkező városi háztartásét, a vidéki háztartásokénak pedig több mint a duplájára rúg.

Ez még messze nem a vége

Abszolút mennyiségét tekintve az íroszági adatközpontok energiaigénye 473 százalékos növekedést produkált a fenti időszakban, a generatív mesterséges intelligencia pedig még tovább növeli a keresletet az általuk nyújtott szolgáltatások iránt. A globális előrejelzések néhány éven belül a szerverek fogyasztásának duplázódását vetítik előre, Írországra nézve pedig azt jósolják, hogy 2026-ra már a teljes áramellátásuk 32 százaléka ezeket az intézményeket fogja kiszolgálni. A The Register szerint egyébként a briteknél még durvább növekedésre számítanak, igaz, alacsonyabb induló rátával.

A cikkben egy ingatlankereskedelmi cég július eleji jelentéséti is idézi, ami a világon mindenhol a megfelelő új földterületek hiányát és az áramellátást jelöli meg fő problémaként az adatközponti ágazat fejlesztéseiben, és ezt különösen érvényesnek tartja Európára nézve. Ahogy nemrég írtuk, külön kihívást jelent a mesterségesintelligencia-modellek energiaéhsége is: ennek köszönhetően a Google környezeti terhelése például csaknem másfélszeresére nőtt az elmúlt öt évben. Arról, hogy az érintett piaci szereplők hogyan ötletelnek a helyzet megoldásán, ebben a cikkünkben számoltunk be bővebben.

Cloud & big data

Egy norvég MI szembeszállna az internetes hazudozással

A Factiverse nevű startup megoldása jó eséllyel kiszúrja, hogy milyen állításoknak érdemes utána menni, és aztán saját közlése szerint a nagy LLM-eknél is hatékonyabban ellenőrzi az információ hitelességét.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.