Komoly veszélyt jelent az ír munkaerőpiacra, hogy a technológiai ipar szereplői takarékossági intézkedéseket vezetnek be. A külföldi befektetésekkel foglalkozó Ireland's Foreign Direct Investment Agency (IDA Ireland), valamint az ír vállalatok nemzetközi piacra lépését támogató Enterprise Ireland hétfőn tájékoztatta a kormányt a lehetséges károkról és az azokat enyhítő lépésekről, számolt be a Reuters.
Az ország ugyanis nagymértékben függ a multinacionális vállalatoktól, melyek több mint 275 ezer ember foglalkoztatnak, azaz náluk dolgozik minden kilencedik írországi munkavállaló. Ráadásul ezek a vállalatok fizetik be a befolyó jövedelem- és társasági adó legjelentősebb részét. Az ágazatban a munkahelyek száma 2022 első felében rekordszintre emelkedett, párhuzamosan azzal, hogy a nagy technológiai vállalatok is elképesztő ütemben bővítettek.
A Meta lassulása különösen fájdalmas
Szinte nincs a szektornak olyan globális szereplője, amely nem lenne jelen Írországban. A Stripe és a Twitter kb. 500-500 főt foglalkoztat: előbbi alkalmazottai 14 százalékát, utóbbi a felét küldte el.
De a legjelentősebb hatása a Meta leépítéseinek lehet. A vállalatnak ugyanis Írországban van a nemzetközi központja, és az országban megtelepedett multinacionális vállalatok között az egyik legnagyobb foglalkoztatónak számít: közvetlenül 3000 alkalmazottat foglalkoztat, de további 6000 ember munkája függ közvetve tőle.
Az IDA Ireland adatai szerint a technológiai multik összesen több mint 37 ezer embert foglalkoztatnak.
A politikusok bizakodóak
Az ír kormányban egyelőre nem tört ki a pánik. Leo Varadkar miniszterelnök a tájékoztatás után azt nyilatkozta, hogy az elkövetkező hónapokban számos pozitív bejelentésre, azaz további külföldi befektetések (és ezzel munkahelyek) érkezésére számít. Írországban is közel teljes a foglalkoztatottság, és minden ágazatban nagy a kereslet például a technológiai szakemberek iránt. Ráadásul a befektetések sem álltak le. A NetApp például a múlt héten jelentette be, hogy új nemzetközi központot hoz létre, amelynek létszámát 2025-ig 500 főre bővíti.
A The Irish Times beszámolójából ugyanakkor az derül ki, hogy egyelőre mindenki a sötétben tapogatózik: az IDA Irelandnek még nincsenek adatai arról, hogy a nagy leépítési hullám hány embert érint, de az illetékes minisztériumokat sem tájékoztatták a vállalatok. Azt is például csak feltételezik, hogy Elon Musk nagy tisztogatása az írországi Twitter-irodát is lefelezheti.
Mint a Reuters megjegyzi, a multinacionális cégek az elmúlt években látványosan növelték az ország társasági adóbevételét, és mivel jellemzően magas státuszú alkalmazottak dolgoztak az írországi leányvállalatoknál, ők fizetik az összes jövedelemadó harmadát.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak