Jelentős elbocsátásokra készül a Meta. Minderről tűzhöz közeli forrásoktól származó információk alapján a The Wall Street Journal (WSJ) írt elsőként, hozzátéve azt is, hogy Mark Zuckerbergék már a héten több ezer munkavállalótól válhatnak meg. Ez nem meglepő annak fényében, hogy Zuckerberg egyelőre állomvilágnak tekinthető metaverzuma a legutóbbi pénzügyi jelentésnél összefutott a valósággal, és utóbbi bizonyult erősebbnek.
A vezérigazgató egyébként már a múlt hónapban is pedzegette, hogy lassítanak, és több csapatnak a létszáma csökkenhet is. De a helyzet ennél sokkal súlyosabb. A WSJ úgy értesült, hogy 2004 óta a most tervezett létszámleépítés lesz a legjelentősebb, bár konkrét számot nem mondtak, ahogy arról sem szivárogtak ki információk, hogy mely részlegeket érintenek az elbocsátások. A bejelentést valószínűleg – a HR-tankönyvek előírásainak megfelelően – a hét végére időzítik.
A Meta is meghízott...
Ahogy a legtöbb technológiai vállalat, a Meta is jelentős bővítette az alkalmazottai számát az elmúlt években. Szeptember végén már több mint 87 ezer embert foglalkoztatott, 28 százalékkal többet, mint egy évvel korábban. Pedig a pénzügyi nehézségek hónapok óta érzékelhetővé váltak, ezért a menedszment folyamatosan próbálta megfogni a költségeket. Egy dologra azonban továbbra is aránytalanul sok pénzt költöttek: a Zuckerberg megálmodta metaverzumra, ám utóbbi egyelőre inkább egyfajta zavaros ötlethalmaznak tűnik, mint bevételt is termelni képes innovációnak.
Ez mindaddig nem volt probléma, amíg dőlt a pénz a Meta legfontosabb (szinte egyetlen) bevételi forrásából, a digitális hirdetésekből. A gazdasági bizonytalanságok miatt azonban a vállalatok is óvatosabban költenek reklámokra, mint például a pandémia alatt. A Meta egyelőre az Apple által bevezetett adatvédelmi módosításoknak sem találta meg az ellenszerét, így továbbra is jelentős bevételkiesést okoz számára, hogy az iOS-es mobilappokban a felhasználók letilthatják a mobilhirdetések targetálását segítő követéseket.
Mindezek együttesen azt eredményezték, hogy két egymást követő negyedévben zsugorodott a vállalat árbevétele, sőt a legutóbbi negyedévben a nyereség is lefeleződött éves összevetésben. A cégvezetés a befektetők lázongását azzal az ígérettel csitította, hogy jelentős változtatásokat eszközöl, hogy hatékonyabbá tegye a vállalat működését, például csak a legfontosabb területeken vesznek fel új munkatársakat. Zuckerberg ezt úgy számszerűsítette, hogy egy év múlva a Meta semmiképpen sem lesz nagyobb szervezet, mint most, sőt talán kicsit kisebb is lesz.
Már júliusban belengették, hogy változás jön
A leépítésre hónapok óta hangolt a vállalat. Az alapító-vezérigazgató már júliusban azt mondta a dolgozóknak, hogy a vállalat az egyik legsúlyosabb visszaesése előtt áll, ezért az alkalmazottaknak fel kell készülniük arra, hogy több munkát kell végezniük. Ezért a teljesítményértékelést is szigorítják fogják. "Reálisan nézve valószínűleg van egy csomó olyan ember a vállalatnál, akinek nem kellene itt lennie" - mondta Zuckerberg. A drasztikus lépések azonban várattak magukra, a WSJ még októberben is arról írt, hogy a menedzsment átszervezésbe próbálja csomagolni a szükségszerűt, hogy fű alatt elintézhesse a leépítést.
Amúgy a Facebook lépése nem váratlan: szinte minden technológiai vállalat így reagál a globális gazdasági problémákra. A Twitter dolgozóinak kaotikus elbocsátása extrém példa, de leépít többek között a Stripe, a Snap és az Intel is... És a felsorolás egyre hosszabb lesz.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak