Sajtóértesülések szerint a Facebook anyavállalata jelentős leépítésekre készül.

Jelentős elbocsátásokra készül a Meta. Minderről tűzhöz közeli forrásoktól származó információk alapján a The Wall Street Journal (WSJ) írt elsőként, hozzátéve azt is, hogy Mark Zuckerbergék már a héten több ezer munkavállalótól válhatnak meg. Ez nem meglepő annak fényében, hogy Zuckerberg egyelőre állomvilágnak tekinthető metaverzuma a legutóbbi pénzügyi jelentésnél összefutott a valósággal, és utóbbi bizonyult erősebbnek.

A vezérigazgató egyébként már a múlt hónapban is pedzegette, hogy lassítanak, és több csapatnak a létszáma csökkenhet is. De a helyzet ennél sokkal súlyosabb. A WSJ úgy értesült, hogy 2004 óta a most tervezett létszámleépítés lesz a legjelentősebb, bár konkrét számot nem mondtak, ahogy arról sem szivárogtak ki információk, hogy mely részlegeket érintenek az elbocsátások. A bejelentést valószínűleg – a HR-tankönyvek előírásainak megfelelően – a hét végére időzítik.

A Meta is meghízott...

Ahogy a legtöbb technológiai vállalat, a Meta is jelentős bővítette az alkalmazottai számát az elmúlt években. Szeptember végén már több mint 87 ezer embert foglalkoztatott, 28 százalékkal többet, mint egy évvel korábban. Pedig a pénzügyi nehézségek hónapok óta érzékelhetővé váltak, ezért a menedszment folyamatosan próbálta megfogni a költségeket. Egy dologra azonban továbbra is aránytalanul sok pénzt költöttek: a Zuckerberg megálmodta metaverzumra, ám utóbbi egyelőre inkább egyfajta zavaros ötlethalmaznak tűnik, mint bevételt is termelni képes innovációnak.

Ez mindaddig nem volt probléma, amíg dőlt a pénz a Meta legfontosabb (szinte egyetlen) bevételi forrásából, a digitális hirdetésekből. A gazdasági bizonytalanságok miatt azonban a vállalatok is óvatosabban költenek reklámokra, mint például a pandémia alatt. A Meta egyelőre az Apple által bevezetett adatvédelmi módosításoknak sem találta meg az ellenszerét, így továbbra is jelentős bevételkiesést okoz számára, hogy az iOS-es mobilappokban a felhasználók letilthatják a mobilhirdetések targetálását segítő követéseket.

Mindezek együttesen azt eredményezték, hogy két egymást követő negyedévben zsugorodott a vállalat árbevétele, sőt a legutóbbi negyedévben a nyereség is lefeleződött éves összevetésben. A cégvezetés a befektetők lázongását azzal az ígérettel csitította, hogy jelentős változtatásokat eszközöl, hogy hatékonyabbá tegye a vállalat működését, például csak a legfontosabb területeken vesznek fel új munkatársakat. Zuckerberg ezt úgy számszerűsítette, hogy egy év múlva a Meta semmiképpen sem lesz nagyobb szervezet, mint most, sőt talán kicsit kisebb is lesz.

Már júliusban belengették, hogy változás jön

A leépítésre hónapok óta hangolt a vállalat. Az alapító-vezérigazgató már júliusban azt mondta a dolgozóknak, hogy a vállalat az egyik legsúlyosabb visszaesése előtt áll, ezért az alkalmazottaknak fel kell készülniük arra, hogy több munkát kell végezniük. Ezért a teljesítményértékelést is szigorítják fogják. "Reálisan nézve valószínűleg van egy csomó olyan ember a vállalatnál, akinek nem kellene itt lennie" - mondta Zuckerberg. A drasztikus lépések azonban várattak magukra, a WSJ még októberben is arról írt, hogy a menedzsment átszervezésbe próbálja csomagolni a szükségszerűt, hogy fű alatt elintézhesse a leépítést.

Amúgy a Facebook lépése nem váratlan: szinte minden technológiai vállalat így reagál a globális gazdasági problémákra. A Twitter dolgozóinak kaotikus elbocsátása extrém példa, de leépít többek között a Stripe, a Snap és az Intel is... És a felsorolás egyre hosszabb lesz.

Közösség & HR

Olyan tetszetős verset ír az MI, mint egy költő. De következik ebből bármi is?

Leginkább az, hogy mindent magunkhoz, előítéleteinkhez és preferenciáinkhoz mérünk. Olyan világot várunk, mint amilyenek mi vagyunk, vagy amilyennek magunkat látjuk.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.