A kínai tulajdonban lévő közösségi alkalmazás ellen legutóbb az ausztrál kormányzat lépett fel. A jobbára nemzetbiztonsági okokat emlegető politikai intézkedésekből gyakorlatilag minden hétre jut legalább egy mostanában.

Tegnap Ausztrália is csatlakozott azokhoz a térségekhez, ahol valamilyen formában korlátozzák a TikTok elérését. A kínai ByteDance tulajdonában lévő alkalmazást az április 4-től érvényes rendelkezések értelmében minden szövetségi kormányzati tulajdonú eszközről el kell távolítani. A döntést az ausztrál belügyminisztérium - ahogy annyi más helyen a világban - biztonsági aggályokkal indokolta.

Ausztrália előtt már sok más, leginkább nyugati intézmény (például az Európai Bizottság vagy a NATO) és kormány hozott tiltó döntéseket az applikáció és a kínai állampárt között vélelmezetten meglévő kapcsolat miatt. A ByteDance a vádakat következetesen tagadja, ám mindez kevésnek látszik a lavina megállítására.

Hosszú annak sora

A friss hírek kapcsán a Mashable összeszedte, hol van érvényben jelenleg országos vagy részleges korlátozás a kínai tulajdonú, ám világszinten rendkívül nagy népszerűségre szert tett alkalmazással szemben.

Afganisztán
A tálibok uralma alá került ország némileg kakukktojás, hiszen itt nem a leginkább az Egyesült Államok politikusai által emlegetett nemzetbiztonsági kockázatok miatt nincs helye az appnak, hanem mert az "nincs összhangban az iszlám törvényekkel".

Belgium
A belga kormánytisztviselők munkahelyi telefonjairól már szintén nem lehet TikTok-videókat nézegetni a közszolgáknak. Alexander De Croo miniszterelnök ezzel kapcsolatban nemrégiben az nyilatkozta, hogy "nem lehetünk naivak: a TikTok egy kínai vállalat, amely megbízást kapott arra, hogy együttműködjön a kínai hírszerző szolgálatokkal".

Dánia
Dániában a védelmi minisztérium állt a tiltási kezdeményezés élére azzal, hogy márciusban megtiltotta az alkalmazottaknak a TikTok letöltését munkaeszközeikre. A tárca az ország kiberbiztonsági központja által készített elemzésre, és az abban megfogalmazott biztonsági megfontolásokra hivatkozva szólította fel a munkatársakat, hogy a lehető leghamarabb távolítsák el az alkalmazást.

Egyesült Államok
Az USA-ban már hosszú évek óta folyik a huzavona a TikTok és az amerikai kormányzat között. Donald Trump választási veresége ugyan kis lélegzethez jutatta a céget, ám mint kiderül, a Biden-kormányzat sincs elragadtatva a féktelen tiktokozástól.

A néhány héttel ezelőtt megtartott szenátusi meghallgatás közvetlen hatással lehet az app sorsára az Egyesült Államokban. Az amerikai honatyák öt órán keresztül "vallatták" a TikTok vezérigazgatóját, aki a beszámolók alapján nem nyűgözte le a képviselőket. Jelen állás szerint jó esély van rá, hogy az USA-ban törvényi úton próbálják meg teljesen felszámolni az alkalmazás jelentette (vélt vagy valós) biztonsági fenyegetést.

Egyesült Királyság
A brit kormány minisztereinek ugyancsak megtiltották a TikTok használatát a munkahelyi telefonokon és eszközökön. A hivatalos kommentár szerint a döntés "összhangban van a kulcsfontosságú nemzetközi partnerek által bevezetett hasonló korlátozásokkal".

Franciaország
Bár a Mashable összeállításából kimaradt, de a teljesség kedvéért mindenképpen érdemes megemlékezni Franciaországról is. A francia kormány ugyanis bő egy héttel ezelőtt jelentette be, hogy más "szabadidős alkalmazásokkal" együtt, a TikToknak is mennie kell a tisztviselők mobiljáról.

Hollandia
Hollandiában egyelőre kicsit finomabban kezelik a kérdést. A tisztviselőket ugyanakkor egy hivatalos ajánlás formájában erősen arra sarkallják, hogy ne használják a kínai appot, ám sajtóhírek szerint mindezt egyelőre nem igazán ellenőrzik.

India
India a témában valóságos úttörőnek számít, hiszen ott már 2020-ban életbe lépett a TikTok elleni korlátozás. A hivatalos indoklás szerint az ország "szuverenitását és integritását, India védelmét, az állam biztonságát és a közrendet" veszélyeztető kínai alkalmazások köre azonban bőven túlmutat a ByteDance appján. A helyi hatóságok azóta már több száz programot tettek tiltólistára.

Kanada
Az USA északi szomszédja február végén igazodott az amerikai narratívához. Ennek mentén Kanadában azonnali hatállyal megkezdték a TikTok eltávolítását a kormányzati tulajdonú eszközökről. Az ország miniszterelnöke egy akkoriban feltett újságírói kérdésre, miszerint tervezik-e a tiltást a későbbiekben szélesebb körre kiterjeszteni, kitérő választ adott.

Norvégia
A norvég parlament múlt hónapban döntött a TikTok használatának tiltásáról a kormányzati eszközökön. Ugyanakkor a köztisztviselők számára itt akad egy kiskapu is, hiszen "szakmai okokból" saját tulajdonú készülékeiken használhatják az alkalmazást.

Tajvan
A Kínával finoman szólva is sajátságos viszonyban lévő Tajvanon tavaly decemberben hozták meg a döntést, aminek következtében kormányzati eszközökön semmiféle kínai gyártmányú szoftver nem futhat, beleértve természetesen a TikTok használatát is.

Új-Zéland
Ausztrália szomszédságában már március közepe óta van érvényben korlátozás. Az új-zélandi parlamentben a személyzet összes eszközéről eltávolították az appot. A döntés mögött ezúttal is szakértői elemzések és biztonsági kockázatok sejlenek fel.

Biztonság

A bitcoin lesz Oklahoma olaja

A szövetségi állam kormányzója aláírta azt a törvényt, amely garantálja többek között az oklahomaiak kriptobányászathoz való jogát.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.