A francia átalakítási és közszolgálati minisztérium múlt pénteken kiadott közleménye szerint a kormányzati alkalmazottak készülékeiről el kell távolítani a TikTokot és "minden más szabadidős alkalmazást". A lépést a tárcavezető Stanislas Guerini azzal indokolta, hogy az érintett alkalmazások egyike sem rendelkezik elég erős biztonsági protokollokkal ahhoz, hogy azt kormányzati mobilokon használni lehessen. A miniszter meglátása szerint az alkalmazások kockázatot jelentenek a kormányzati szervek és alkalmazottaik által tárolt adatokra.
Guerini ugyanakkor azt is jelezte, hogy néhány esetben kivételt tesznek, de csak a hivatalos kommunikációhoz szükséges alkalmazások esetében. A rövidke minisztériumi közleményből [PDF] ugyanakkor a továbbiakkal kapcsolatban nehéz tisztán látni. Egyelőre sem az említett kivételeket illetően, sem az intézkedés határidejével kapcsolatban nem tudhatók pontosabb részletek.
Párizs ezzel csatlakozott azokhoz a nyugati politikai intézkedésekhez, amelyekkel a döntéshozók nemzetbiztonsági kockázatokra hivatkozva igyekeznek kiszorítani a kínai ByteDance tulajdonában lévő közösségi alkalmazást legalább az állami apparátus által használt mobilokról. Az amerikai törvényhozás mellett így döntött már az Európai Bizottság, de említhetjük a kanadai kormány által életbe léptetett korlátozásokat is.
Azt se tudják, mit tiltanak
A témához szorosan kapcsolódik az a múlt hét csütörtökön megtartott szenátusi meghallgatás, amely közvetlen hatással lehet az app sorsára az Egyesült Államokban. Az amerikai honatyák öt órán keresztül "vallatták" a TikTok vezérigazgatóját, aki a beszámolók alapján nem nyűgözte le a képviselőket. Jelen állás szerint jó esély van rá, hogy az USA-ban törvényi úton próbálják meg teljesen felszámolni az alkalmazás jelentette (vélt vagy valós) biztonsági fenyegetést. Ez praktikusan a totális tiltást, avagy a cég amerikai részlegének eladását jelentheti. Utóbbi esetében viszont nehéz elképzelni, hogy a történteket "boszorkányüldözésnek" minősítő Peking készséggel asszisztálna.
A TikTok azonban a szenátusi meghallgatás során és azt követően is jelentős belső támogatást kapott különböző helyi csoportoktól és felhasználóktól, illetve áttételesen és akaratlanul maguktól a témában megnyilvánuló képviselőktől. A meghallgatáson ugyanis ismételten kiderült, hogy a törvényhozók között bőven akadnak olyanok, akik a legalapvetőbb technológiai ismeretekkel sem rendelkeznek. A honatyák egyes megszólalásain pedig azóta is lelkesen derülnek a betiltást ellenzők a TikTok platformján.
A TechCrunch beszámolójában több olyan személyt is megszólaltat, aki teljes mellszélességgel kiáll a közösségi platform mellett. Hangsúlyozva, hogy annak ellehetetlenítése komoly károkat okozna a szabad információáramlásban, illetve jelentősen beszűkítené sok tartalomelőállító, számtalan kisvállalkozás, illetve más csatornákon nehezen érvényesülő kisebbségek, társadalmi csoportok lehetőségeit.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak