A TikTok vezérigazgatója, Sou Ce Csu csütörtökön esett túl első nyilvános meghallgatásán az amerikai képviselőház energiaügyi és kereskedelmi bizottsága előtt, ahol megpróbálta eloszlatni az aggodalmakat az alkalmazás kínai kormányzati befolyásolásával és a gyerekek mentális egészségére káros tartalom terjesztésével kapcsolatban. Az öt óránál is tovább húzódó szeánsz a beszámolók alapján nem csillapította az amerikai politikusok fenntartásait a TikTok kínai székhelyű anyavállalatával, a ByteDance-szel szemben, és látszólag új lendületet adott a törvényhozók felhívásainak a platform országos szintű betiltását illetően.
Csu a meghallgatáson többször is tagadta, hogy az alkalmazás adatokat osztana meg, vagy általában összeköttetésben állna a Kínai Kommunista Párttal, hozzátéve, hogy a szolgáltató mindent megtesz 150 millió amerikai felhasználójának biztonsága érdekében, folyamatosan fejlesztve az amerikai felhasználói adatok védelmét az illetéktelen külföldi hozzáféréstől. Ezeket egyébként fizikailag is az Egyesült Államokban tárolja egy amerikai cég, és amerikai személyzet kezeli amerikai irányítás mellett, sőt a TikTok vezérigazgatója szerint a vállalat lépéseit az adatvédelem és az átláthatóság tekintetében is az iparági szabványok fölé célozzák.
Bár Csu többször is elmondta, hogy a TikTok anyacége, a ByteDance nem áll a kínai kormány tulajdonában vagy annak ellenőrzése alatt, és arra sem lát bizonyítékot, hogy a kínai kormány hozzáfért volna az amerikai felhasználók adataihoz, a törvényhozók a globális interoperabilitás értelmében azt tartanák életszerűtlennek, ha a kínai mérnököknek valóban nem lenne ezekhez hozzáférésük. Csu mindezt "hipotetikus és elméleti kockázatnak" nevezte (mint kiderült, annyira azért nem elméleti a dolog), a kínai szabályozás nyomán azonban majdnem teljesen mindegy, hogy egy adott vállalat saját maga mit állít az adatok tárolásáról.
Pontozásos vereség az első menetben
Mások azzal vádolták a TikTokot, hogy olyan tartalmakat népszerűsít, amelyek kifejezetten kártékony jelenségeket ösztönöznek az étkezési zavarok kialakulásától a szexuális kizsákmányolásig. Az egyik demokrata képviselő megfogalmazásában a TikTokot eleve úgy tervezték, hogy a haszonszerzés érdekében agresszívan függővé tegyék a fiatalokat. Csu olyan "összetett problémákról" beszélt, amelyek nem kizárólag a TikTok esetében jelentkeznek, de egy másik törvényhozó észrevétele szerint csak általános kijelentésekkel etette őket arról, hogy a cég mibe fektet be, miért aggódik és milyen sok munkát végez.
Az az egy dolog mindenesetre világosnak tűnik, hogy a TikTokot 2021 óta irányító Csu fellépése nem aratott osztatlan sikert a kétpárti bizottságban. A beszámolók az egyik republikánus képviselőt idézik, aki szerint a ByteDance korábbi pénzügyi igazgatója olyat tett, amire az elmúlt három-négy évben talán csak Vlagyimir Putyin volt képes: egységbe terelte a republikánusokat és demokratákat. A TikTok szénája egyébként tényleg nem áll jól a nyugati szabályozóknál: az Egyesült Államok után már az Európai Bizottság, illetve több európai ország mellett a kanadai kormány is úgy döntött, hogy letiltja az alkalmazást saját eszközein.
Pénteken a kínai külügyminisztérium ismét közölte, hogy soha nem kért fel cégeket a helyi törvényeket sértő adatgyűjtésre vagy -szolgáltatásra, az amerikai fél pedig feltételezések alapján próbál nyomást gyakorolni a ByteDance-re. Igaz ugyan, hogy az "első menetet" a társaság látszólag elvesztette, a nyilvános meghallgatásról azonban a törvényhozók is kisebb horzsolásokkal távoztak. Csut ugyanis azzal sikerült a leginkább zavarba hozniuk, amikor például kiderült, hogy az egyik képviselővel még az otthoni wifi működésének alapjait is tisztáznia kell – az ilyesmi pedig nyilván nem használ a TikTok elleni fellépés hitelességének sem.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak