A Politico beszámolója eddig példátlan lépésnek tartja az Európai Bizottság részéről, hogy biztonsági aggályok miatt megtiltotta munkatársainak a kínai TikTok közösségimédia-alkalmazás használatát. A lap egy magas rangú uniós tisztviselőre hivatkozva arról ír, hogy csütörtök reggel az EB összes alkalmazottját arra utasították a TikTok eltávolítására a hivatali gépekről, és törölniük kell az alkalmazást az olyan saját eszközeikről, amelyeken a munkájukhoz kapcsolódó programokat használnak – utóbbiakról persze alternatív megoldásként törölhetik a munkahelyi alkalmazásokat is, ha ragaszkodnak a TikTokhoz. A Bizottságnak egyébként van BYOD (Bring Your Own Device – hozd a saját eszközödet) hozzáférési szabályzata, de ezt a Politico forrásai biztonsági szempontból borzalmasnak minősítették.
Az idézett levélből kiderül, hogy a tisztviselőknek a lehető leghamarabb, de mindenképpen március 15-e előtt el kell távolítaniuk a videómegosztó appot, onnantól ugyanis az ilyen eszközöket nem tekintik majd megfelelőnek a szervezeti környezetben. A Bizottság szóvivői szerint a döntést gondos elemzést követően hozták meg, bár részleteket nem közöltek róla, hogy milyen kiberbiztonsági és adatvédeli kockázatokat azonosítottak. Az viszont tény, hogy a nyugati kormányokat egyre jobban aggasztják azok az állítólagos bizonyítékok, amelyek szerint a kínai technológiai vállalatok világszerte hozzájárulnak a kínai hírszerző szolgálatok adatgyűjtéséhez. A Politico szerint egyébként az Európai Unió más intézményei is hasonló lépésre készülnek, bár ez különösen a Parlament esetében jóval hosszabb folyamat lesz.
Meglepetés, félreértés, tévedés
Ez utóbbiról szólva az EB szóvivői annyit közöltek, hogy az Európai Parlament informatikai szolgálatai figyelik és értékelik az alkalmazással kapcsolatos összes lehetséges adatszivárgást, és figyelembe veszik a Bizottság értékelését is, mielőtt ajánlásokat fogalmaznának meg. A cikk a TikTok reakcióját is idézi, ami félreértésnek minősítette az uniós döntést, a szolgáltató pedig csalódottságának adott hangot az alapvető tévhiteken alapuló korlátozások miatt. A TikTok ezek szerint már felvette a kapcsolatot az Európai Bizottsággal, és megpróbálja világossá tenni, hogyan védi az alkalmazás havi 125 millió európai felhasználójának adatait EU-szerte. A Politicónak eljuttatott közleményükben azt is meglepőnek nevezik, hogy az EB nem kereste meg közvetlenül a céget, és a döntésére utólag sem adott magyarázatot.
Mint ismeretes, az Egyesült Államokban tavaly decemberben már betiltották a TikTokot a szövetségi kormányzati eszközökön, a társaság vezérigazgatója pedig március 23-án a Kongresszus előtt tanúskodik majd a feltételezett nemzetbiztonsági kockázatok ügyében. A Politico ehhez hozzáteszi, hogy őt az Európai Bizottság tisztviselői is személyesen figyelmeztették brüsszeli látogatása során az európai törvényekre. Az uniós országok közül eddig csak a hollandok foglaltak határozottan állást a TikTok betiltása mellett a kormányzati gépeken, akik Európában elsőként már odahaza is ilyesmit fontolgatnak. A vállalat ősszel lényegében elismerte, hogy néhány kínai alkalmazottja hozzáférhet az európai felhasználók adataihoz, amelyeket a jövőben három európai adatközpontban szeretne kezelni.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak