Marco Rubio republikánus szenátor irodája kedden tette közzé azt a törvénytervezetet, amelyik lehetőséget adna a népszerű kínai közösségimédia-alkalmazás, a TikTok betiltására, miután az Egyesült Államok attól tart, hogy az alkalmazást a kínaiak kémkedésére és tartalom cenzúrázására használhatják. A jogszabály blokkolná a Kínában vagy Oroszországban működő közösségimédia-cégek tranzakcióit. Rubio sajtóközleménye szerint a képviselőházban egy republikánus és egy demokrata kongresszusi képviselő közösen nyújtott be ezzel megegyező javaslatot (companion bill), ami a szabályozás elfogadásának felgyorsítására szolgál, lehetőséget biztosítva mindkét házban az intézkedés egyidejű bizottsági mérlegelésére.
A kínai ByteDance által üzemeltetett TikTok a nyáron jelentős mérföldkőnek nevezte, hogy az USA-ban keletkező adatok 100 százalékát az Oracle helyi adatközpontjai dolgozzák fel, emellett a két vállalat szorosan együttműködésbe kezdett olyan adatkezelési protokollok kidolgozásában, amelyeket szintén az Oracle auditálna és kezelne. A több mint két éve, még Donald Trump elnöksége idején megfogalmazott nemzetbiztonsági aggályokra reagálva a cég egy új részleget is létrehozott, amely amerikai irányítás alatt kizárólag az ottani felhasználók adatait felügyeli. Bár a biztonsági mentések ezzel együtt is a cég amerikai és szingapúri szerverein landolnak, a vállalat ígéretet tett ennek a gyakorlatnak a teljes felszámolására.
Senkit sem sikerült megnyugtatniuk
A Tiktok mostani közleményében aggasztónak nevezte, hogy az alkalmazás nemzetbiztonsági felülvizsgálatának ösztönzése helyett a kongresszus egyes tagjai megint a szolgáltatás politikailag motivált betiltását szorgalmazzák. A társaság szerint ez semennyit sem javítana az Egyesült Államok nemzetbiztonságán, a maguk részéről pedig folyamatosan tájékoztatják a képviselőket a fenti átalakítások helyzetéről. Ezt természetesen nem mindenki látja ugyanilyen sima ügynek: egy múlt havi meghallgatáson az FBI igazgatója nemzetbiztonsági kockázatnak nevezte a TikTok amerikai műveleteit, amelyeken keresztül szerinte a kínai kormány megpróbálhatja befolyásolni az amerikai felhasználókat, beleértve eszközeik ellenőrzését is.
Az egyik legfrissebb fejlemény, hogy hétfőn Alabama és Utah is csatlakozott azokhoz az amerikai államokhoz, amelyek betiltották a TikTok használatát a kormányzati eszközökön és számítógépes hálózatokon. Bár a Trump-adminisztráció 2020-ban már kísérletet tett a legjövedelmezőbb alkalmazás használatának ellehetetlenítésére az Egyesült Államokban, a bíróságon végül nem állt meg a dolog; a kormány külföldi befektetésekkel foglalkozó bizottsága (CFIUS) ugyanakkor elrendelte a TikTok amerikai üzletének leválasztását, és a Reuters tudósítása szerint hónapok óta tárgyal a TikTok több mint 100 millió amerikai felhasználójának adataira vonatkozó garanciákról. Arról, hogy a kínai szabályozásnak alávetett gyártók játékai vagy alkalmazásai kinek és milyen adatainkat küldözgethetik, ebben a cikkben foglalkoztunk.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak