A gyakran emlegetett népi bölcsesség szerint, ha valamit nem tudsz megállítani, akkor érdemesebb inkább azt támogatni, sőt egyenesen a kérdéses dolog élharcosává válni. Valami ilyesmi történik most az Apple-lel az elektronikai eszközök javíthatóságának kérdéskörében.
Sajtóbeszámolók szerint a cég a héten ugyanis egy olyan levelet juttatott el Kalifornia állam szenátorának, amelyben a nagyvállalat kormányzati kapcsolatokért felelős vezetője teljes mellszélességgel kiáll az éppen jóváhagyás alatt lévő helyi törvénytervezet mellett, amely széles jogköröket biztosítana a vásárlóknak arra, hogy meghibásodott készüléküket a hivatalos márkaszervizeken kívül is megpróbálják megjavítani.
Az SB 244 elnevezésű törvényjavaslat előírja, hogy a fogyasztói elektronikai cikkek és készülékek gyártóinak a javításhoz szükséges dokumentációt, alkatrészeket és szerszámokat biztosítania kell a vásárlók és a független javítóműhelyek számára. (A jogszabály egyébként a játékkonzolokra és a riasztóberendezésekre nem vonatkozik.)
A több lap által is teljes terjedelmében megosztott Apple-levél több bekezdésen keresztül méltatja a kezdeményezést, amelyhez immár a cég is támogatóként sorakozik fel. A vállalat ugyan a témában kiadott nyilatkozatában hangsúlyozza, hogy termékeit úgy készíti, hogy azok tartósak legyenek, amennyiben mégis javításra szorulnának, akkor az csak pozitívumként értékelhető, ha a vásárlóknak "egyre több biztonságos, kiváló minőségű javítási lehetőség áll rendelkezésére".
Nem volt ez mindig így
Mindez azért különös jelentőségű, mert a cég eddig minden olyan kezdeményezésnek igyekezett keresztbe feküdni az USA különböző államaiban, amelyek valamilyen szinten kibővítették volna az eszközök szervizelésének lehetőségét. Nem véletlen, hogy az Apple-társalapítója, a céget régóta elhagyó Steve Wozniak két éve még hosszas monológban kárhoztatta egykori vállalata hozzáállását.
Az Apple pálfordulását a right-to-repair néven emlegetett vásárlói jogokért küzdő civil szervezetek és a kaliforniai törvénytervezetet előkészítő szenátor is komoly eredményként értékelte. Cuperinto lépése ráadásul az optimisták szerint egyfajta gátszakadást is okozhat a témában eddig jobbára makacs ellenállást mutató technológiai szektorban. Az olvadásra utaló jelnek tekinthető a Microsoft néhány hónappal ezelőtti döntése, miszerint a Surface-eket is lehet házilag reaparálni (egyelőre azonban ez messze nem globális lehetőség).
Apró lépések politikája
Az Apple mostani, a törvénytervezetet nyíltan támogató levele annyiban nem tekinthető váratlannak, hogy ugyan leginkább külső kényszer hatására, de azért az elmúlt években elkezdődött az almás termékek szervizelési rendszerének liberalizációja.
A cég például múlt év decemberében jelentette be, hogy Európa egy részére is kiterjeszti az USA-ban már működő önkiszolgáló javítási programját. A Self Service Repair keretében a felhasználók meghibásodott készülékükhöz eredeti alkatrészeket vásárolhatnak, tanulmányozhatják az online elérhető hivatalos javítási kézikönyveket, valamint igény szerint kölcsönözhetnek is az alapvető javításokhoz szükséges szerszámkészletet, ám csak bizonyos iPhone-ok és az Apple csipjeivel szerelt Mac notebookok leggyakrabban előforduló problémáit lehet így megpróbálni házilag orvosolni.
Fokozódó nyomás
A fentiekkel nem kifejezetten önszántából bajlódik az Apple, mivel fogyasztóvédelmi csoportok hosszú évek óta folytatnak szerte a világban harcot azért, hogy az elektronikai eszközök gyártói ne "szabotálják el" a vásárlók jogát arra, hogy szükség esetén maguk oldják meg a felmerülő meghibásodásokat.
Európában tavasszal fogadtak el egy tervezetet, amely az árucikkek javítását elősegítő közös szabályokra vonatkozik. A javaslat az áruk cseréjével szemben a javítást támogatja, a hulladék csökkentésével is segítendő az európai zöld megállapodás (EU Green Deal) célkitűzéseinek megvalósulását. A tervek szerint a gyártóknak minden esetben fel kellene ajánlaniuk a javítást, ha az nem drágább, mint a csere.
Mindeközben a tengerentúlon a témát a Biden-kormányzat is zászlajára tűzte. Utóbbi közvetlen következményének tekinthető, hogy az Apple 2021 végén rést nyitott szigorúan védett ökoszisztémáján, és elsőként az Egyesült Államokban tette lehetővé egyes eszközei otthoni javítását. Akkor a cég azt vállalta, hogy a programot még 2022-ben további régiókkal bővíti, amit végül az említett részleges európai nyitással az utolsó pillanatban és korlátozottan, de mégis sikerült betartani.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak