Beszámolónk második része a 16. CIO Hungary konferencia első napjáról, benne az elmaradhatatlan biztonsági panellel, amit természetesen már a mesterséges intelligencia is tematizált.

Évek óta célzott kutatással készülünk a tavaszi CIO Hungary konferenciára, a vállalati informatikai vezetők legfontosabb, kétnapos tavaszi eseményére, és ezúttal is elkészült a rendezvény alcíméhez, "Az irányítás visszaszerzéséhez" igazodó felmérés a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézete munkatársainak segítségével. Ennek eredményeit elsőként vendégeink ismerhették meg Dr. Fehér Péter egyetemi docens, a Corvinus nemzetközi kapcsolatokért felelős igazgatójának keynote előadásából, amelyből képet alkothattak róla, hogy miként hatott az adatalapú szemlélet és az MI technológiák berobbanása az IT vállalaton belüli pozíciójára, milyenek idehaza az általános vállalati informatikai gyakorlatok és a digitális átalakulási projektek.

A kutatást a közeljövőben részletesebben is feldolgozzuk a Bitport oldalain, de itt is ízelítőt adtunk belőle rövid összeállításunkban, amelyben bemutattuk a 2025-ös CIO Hungary konferencia első napjának délelőtti programját. A délutáni programot már az LSK Hungária termékfejlesztési igazgatója, Leveli András indította, aki a vizualitás szerepéről beszélt a döntéshozatalban és a fejlesztési folyamatokban az interaktivitást és a kollaborációt is támogató fejlesztéseken keresztül. Az Intalion Kft. ügyvezetője, Géczy Viktor témája a nagyvállalati IT-rendszerek és az integráció zaklatott viszonya volt, bemutatva, hogyan segíthetnek a korszerű megközelítések a növekvő hátrányainak kiküszöbölésében, sőt kihasználásában a vállalat fejlődésére.

A 99999 Kft. Üzleti Alkalmazások üzletágának vezetője, Balogh Gergely azt vizsgálta, hogy milyen módon használható az MI az alkalmazott fejlesztési gyakorlatokban, csökkentve általuk a hekkertámadásoknak való kitettséget vagy felgyorsítva a fejlesztési folyamatokat. Rákosi Bálint (AI-szakértő, Athene AI) előadása a mesterséges intelligencia bevezetésének egy fontos aspektusáról, a szervezeti változáskezelésről és annak feltételeként az edukációról és megfelelő kommunikációról szólt, vállalati tapasztalatokon keresztül mutatva be, hogy az MI hogyan válhat a mindennapi munka értékteremtő eszközévé. Ezt követően került sor az idei konferencia első színpadi beszélgetésére, amelynek tárgya a felső fokú licenc- és vagyongazdálkodás volt.

Lépéshátrányban vagyunk, vagy fordul a kocka?

A közönség előtt Benyovszky Balázs (Technical Sales, Inter Computer Csoport), Florovits Géza (a Market Építő Zrt. CIO-ja) és Sáfrán Péter (Automation Brand Leader, IBM Hungary) vitatta meg a kihívásokat az informatikai költségek optimalizálásában, a szoftverlicencek nyomon követésében és a megfelelőség biztosításában, megoldásokat mutatva az automatizálásra vagy a teljes licencportfolió átláthatóvá tételére és optimalizálására. A délutáni kávészünetet követően már csak a biztonsági panel maradt a csütörtöki szakmai programból, ami ezúttal három előadásból és egy panelbeszélgetésből állt, kezdve Vaspöri Ferenc, a One Solutions kiberbiztonsági üzletágának vezetőjének "Pizsamában meghackelve" című prezentációjával.

Ebben konkrét példákon keresztül mutatta be, hogy egy home office-ban dolgozó, felelőtlen kolléga mekkora károkat okozhat, és a támadók mit láthatnak belőlünk a dark weben. Idei konferenciánk mottója, "Az irányítás visszaszerzése" ebben az összefüggésben nemcsak a hatékonyság növelése miatt érdekes, hanem azért is, hogy megelőzzük a digitalizációval járó kiberbiztonsági kockázatokat. A Sicontact Kft. IT-vezetője, Béres Péter ugyancsak valós esetekről, napjainkban történt IT-biztonsági incidensekről beszélt, amelyek tanulságain túl gyakorlati védelmi stratégiákat és megoldásokat is ismertetett, a mesterséges intelligenciával vezérelt biztonságról pedig Kiss Zoltán, a Fortinet szenior kibervédelmi tanácsadója tartott előadást.

Ebben is példákat ismerhettünk meg a fenyegetésazonosítás automatizálására, a riasztásokat priorizálására vagy a válaszidők optimalizálására egyaránt, amelyek csökkenthetik a manuális terhelést, miközben javíthatják a proaktív védekezést és műveleti hatékonyságot. Kiberbiztonsági panelbeszélgetésünk tárgya most is a szabályozói környezet és stratégiák a vállalati kiberbiztonsági stratégiák voltak – a beszélgetést Gazdag Ferenc, a VISZ alelnöke vezette Vaspöri Ferenc (One Solutions), Pogány Gábor, a Tiszamenti Regionális Vízművek információbiztonsági vezetője, Racsmány Dömötör, az Alfa Biztosító IT megfelelési szakértője és Szunomár Roland (Head of Enterprise Architecture, MVMI) részvételével.

A konferencia rendes programját követően került sor a Magyarországi Vezető Informatikusok Szövetségének bemutatására és a szervezet éves közgyűlésére is. Vendégeink a gálavacsora után már a CIO Hungary második napjára készülhetnek, amelyre összesen négy kerekasztallal és legalább ennyire érdekes előadásokkal készültünk, és amelyről az esemény zárását követően jelentkezünk rövid beszámolónkkal.

Piaci hírek

CIO Hungary 2025: kitárgyaltuk a CIO szuperhősöket

Minden eddiginél több résztvevővel, "Az irányítás visszaszerzése" mottóval vágtunk bele a 16. CIO Hungary konferencia kétnapos programjába.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.