A brit kormányok tavaly óta igyekeznek meggyőzni a SoftBankot, hogy a csiptervező vállalat helye a londoni tőzsdén lenne.

Nasdaq vagy LSE? Ez itt a kérdés – legfőképpen a briteknek: az Egyesült Királyság technológiai iparának ékkövéért brit miniszterelnökök kuncsorognak a SoftBanknál. Szeretnék elérni, hogy a globális csippiac egyre fontosabb szereplőjének részvényeivel a londoni tőzsdén (LSE, London Stock Exchange) kereskedjenek.

Amióta a hatóságok megtorpedózták, hogy az Arm az Nvidia tulajdonába kerüljön, tudható, hogy a SoftBank mihamarabb tőzsdére akarja vinni a vállalatot. És mivel befektető cég portfóliójának értéke látványosan összezsugorodott, a helyszínt kiválasztásában Son Masayoshiék döntési mátrixa meglehetősen egyszerűvé vált: oda vinnék, ahol többet kereshetnek.

Egy biztos: a SoftBank eltökélt, hogy 2023-ban tőzsdére viszi a néhány éve 32 milliárd dollárért felvásárolt – és a londoni tőzsdéről akkor kivezetett – céget. A helyszínről azonban egyelőre csak diplomatikusan mondták a semmit: minden lehetséges helyszínt megvizsgálnak. A tulajdonos ezt a kérdést tavaly nyár óta lebegteti.

A Nikkei elemzése szerint az IPO legkorábbi lehetséges időpontja április, bár az eredeti tervben végső dátumként 2023 márciusa volt megjelölve, nyertese pedig (természetesen a SoftBank mellett) a Nasdaq lesz.

A "kolbász és korbács" taktika

Csakhogy a helyzet közel sem ilyen egyszerű. Az Arm fejlesztései ugyanis stratégiai technológiákká váltak. Amellett, hogy minden, a világon eladott tíz okostelefonból kilencben Arm-alapú csip van, az adatközpontokban is egyre nagyobb a súlya, hogy más kulcsterületeket (mesterséges intelligencia, kiberbiztonság) ne is említsünk.

Az Arm az Egyesült Királyság stratégiai vállalatává vált. A tavalyi leépítések után is még mintegy háromezer magasan kvalifikált szakembert foglalkoztat, és jelentős részét adja a brit K+F-nek. De a legfontosabb, hogy a Brexit következményeivel küzdő brit gazdaság számára hatalmas presztízsveszteség lenne, ha az Arm, amelynek részvényeivel egykor az LSE-n kereskedtek, a Nasdaqot választaná a visszatérésre. Azaz egyfajta bizalmi szavazásként tekintenek rá.

Az amerikai tőzsdék előnye az LSE-vel szemben, hogy kereskedési volumenük nagy, ezért azokon a vállalatok könnyebben is jutnak forráshoz. A brit kormánynak azonban tavaly nyár óta van ellenajánlata. Egyrészt mentesítenék az Armot bizonyos bevezetési szabályok alól, másrészt segítenének befektetőket szerezni. Erről Boris Johnson kormánya tavaly nyáron kezdett egyeztetéseket a SoftBankkal. A tárgyalások nem vezettek eredményre: egyes fontos SoftBank-vezetők úgy vélték, nem előnyös egy londoni IPO. A sikertelenségben emellett szerepet játszhattak a Johnson körüli botrányok, valamint az is, hogy a brit kormányok az utóbbi időben nem mutatkoztak túl stabilnak: a Johnsont követő Liz Truss például mindössze 50 napot töltött a Downing Street 10-ben.

Kiszivárgott egy másik forgatókönyv is (meglehet, nyomásgyakorlás céljából szándékosan szivárogtatták): a Financial Times úgy értesült, hogy a kormány mérlegelte, hogy ki lehet-e kényszeríteni a 2021-ben elfogadott új nemzetbiztonsági és befektetési törvénnyel, hogy a SoftBank Londont válassza. Ezt azonban Johnson kormánya végül elvetette.

Truss utódja, az októberben kinevezett Rishi Sunak ismét hozzáfogott, hogy visszacsábítsa a vállalatot az LSE-re. Decemberben találkozott az Arm vezérigazgatójával, Rene Haasszal, valamint Sonnal is, de egyelőre nem tudni, született-e bármiféle egyezség.

A Financial Times elemzése szerint nagyon vonzó ajánlat kellene ahhoz, hogy a SoftBank Londont válassza. Ahhoz meg még vonzóbb, hogy vállalja egy kettős IPO (egyszerre vezetik be a Nasdaqra és az LSE-re) jelentős többletköltségeit.

Piaci hírek

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.