A SoftBank csoport pénteki közlése szerint lényegében elveszítette a Vision Fund alapokkal elért összes befektetési nyereségét. Ez a tavalyi első negyedév végén még 66 milliárd dolláros csúcson állt, amit a világjárvány idején a magas likviditás miatt kialakult globális befektetési fellendüléssel indokoltak, mostanra azonban a kamatemelések és a gyengülő gazdasági kilátások lerontották a Vision Fund portfóliójában szereplő vállalatok értékelését is. A SoftBank szerint a technológiai befektetések nem realizált nyeresége annak 2017-es indulása óta 1,46 milliárd dollárra csökkent a július-szeptemberi időszakban, ami lényegesen kevesebb a második negyedévre jelentett 8,49 milliárd dollárnál is.
A SoftBank mindezzel együtt több mint 3 billió jen (nagyjából 21 milliárd dollár) negyedéves nettó nyereségről számolt be, köszönhetően a kínai Alibaba Group Holding technológiai csoport részvényeinek eladásához kapcsolódó határidős ügyleteknek, amelyek révén a társaság ellensúlyozni tudta a befektetési üzletág hatalmas veszteségeit, és három negyedév óta először jelentett pozitív eredményeket. A Nikkei Asia a SoftBank pénzügyi vezetőjét idézi, aki szerint ezen a téren továbbra is kihívásokkal teli környezettel számolnak, mivel a központi bankok világszerte kamatemeléseket hajtanak végre az infláció enyhítésére.
Még az FTX-szel is sikerült bevásárolniuk
Az ilyen irányú pénzügyi politika eredményeként a SoftBank a későbbiekben is jelentős kiigazításokra készül, különösen a technológiai szektorban. Ehhez igazodva a szeptemberi negyedévben "mindössze" 300 millió dollárnyi új befektetést eszközölt a két Vision Fund alapon keresztül, szemben az előző év azonos időszakában kihelyezett 14,1 milliárd dollárral. A SoftBank elnök-vezérigazgatója ezúttal nem is tartott személyes tájékoztatást az eredményekről, csak azt közölte, hogy az elkövetkező néhány évben a 2016-ban 32 milliárd dollárért felvásárolt ARM növekedésének szenteli majd magát.
Az ARM-től egyébként a SoftBank nemrégiben már megszabadult volna, de a kútba esett felvásárlás után a cég ismételt tőzsdére vitelével szerezhet pénzt a hatalmas összegű befektetésből. Az ARM egyik vezetője, aki a lap szerint ugyancsak részt vett a tájékoztatón, most megerőstette, hogy a csoport a chipgyártó cég jövő évi tőzsdei bevezetését tűzte ki célul, de a kedvezőtlen piaci viszonyok miatt erre csak a jelenlegi, 2023 márciusával záruló pénzügyi évet követően kerülne sor. A negyedéves riportból az is kideült, hogy a Vision Fund "kevesebb mint 100 millió dollárt" fektetett be a csődeljárás alá vett FTX kriptovaluta-tőzsdébe, de ezt az összes befektetésükhöz viszonyítva "minimális összegnek" nevezték, és nem tartják meghatározónak a jövőbeni értékleírást.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak