Alaposan megtámogathatja az Arm tőzsdei bevezetését egy friss adat. A három nagy hyperscale felhőszolgáltató, az Amazon (AWS), a Microsoft (Azure) és a Google (Google Cloud Platform) számítási kapacitásainak mintegy öt százalékát Arm-alapú CPU-k biztosítják. A konferenciahíváson a SoftBank pénzügyi igazgatója külön hangsúlyozta: a felhős piacon, ahol az Arm kezdetben jelen sem volt, mára fontos pozíciókat szerzett, köszönhetően annak, hogy együtt dolgozik mindhárom említett nagyvállalattal.
Ezzel a globális adatközponti piac jelentős szereplőjévé is vált. A Statista tavaly decemberben publikált adatai szerint ugyanis a három nagy szolgáltató együttesen a globális felhőpiac 66 százalékát fedi le. De a kisebb jelentős szolgáltatók közül is többen használják az Arm-architektúrát.
A Synergy Research Group tavaly 217 milliárd dollárra becsülte a piac méretét. Ha csak a három legnagyobb szolgáltatót vesszük figyelembe, az Arm-alapú CPU-kon mintegy 7 milliárd dollárnyi üzletet bonyolítanak, számolta ki a The Register. És akkor még ott van a reszli, többek között az Oracle (kb. 2 százalékos piaci részesedés), az Alibaba (kb. 5 százalék) vagy a Fujitsu, melyek szintén jelentős Arm-felhasználónak számítanak.
A kalkuláció persze csupán a SoftBank pénzügyi igazgatójának szavain alapul. De ha nem is hajszál pontos a Goto Yoshimitsu által bemondott 5 százalék, az nagyon fontos piaci trendet jelez, hogy az Arm néhány év alatt jelentős részesedést szerzett az adatközpont-piacból (az AWS 2015-16 környékén indult ebbe az irányba). Amióta a zöld technológia és az emisszió csökkentése a középpontba került, egyre nagyobb a kereslet energiatakarékos processzoraira. Annak szintén komoly piaci hatása van, hogy a tervezőcég architektúráját felhasználva olyan vállalatok jelentek meg gyártóként a CPU-piacon, mint az AWS, amely például évek óta kínálja saját fejlesztésű Arm-alapú CPU-ját, a Gravitont.
A SoftBank legjobb üzlete
Ha volt jó befektetése a SoftBanknak, akkor az Arm-ot biztosan közéjük lehet sorolni, bár 32 milliárdos árcédulájával nem nevezhető alkalmi vételnek. Miközben a befektető cég a legutolsó lezárt negyedévében közel 6 milliárd dollár veszteséget hozott össze a startup-értékelések általános bezuhanása miatt, az Arm folyamatosan bővül, az utolsó lezárt negyedévében 28 százalékkal növelte a bevételeit. És bár a piacszabályzó hatóságokon elhasalt az eladása, az Nvidia ajánlata jelezte: szépen megy felfelé a cég értéke.
Ez persze nem csak annak köszönhető, hogy az Arm egyre fajsúlyosabb szereplője az adatközponti piacnak, hanem annak is, hogy vannak olyan szegmensek, ahol lényegében egyeduralkodó: a mobilpiacnak 2021-ben már 95 százalékát uralta (nem az Arm, hanem az Arm-alapú technológia!), az IoT-szegmensben 63 százalék, az autóiparban pedig 24 százalék volt a részesedése.
Az Arm tehát lendületben van, így nagyon jók a kilátásai a tőzsdén is. Rene Haas vezérigazgató a héten nyilatkozta, hogy a tervek szerint az idén mindenképpen tőzsdei cég lesz az Arm-ból.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak