A tőzsdére készülő vállalat szemmel látható részesedést hasított ki ebből az egyre fontosabb piacból.

Alaposan megtámogathatja az Arm tőzsdei bevezetését egy friss adat. A három nagy hyperscale felhőszolgáltató, az Amazon (AWS), a Microsoft (Azure) és a Google (Google Cloud Platform) számítási kapacitásainak mintegy öt százalékát Arm-alapú CPU-k biztosítják. A konferenciahíváson a SoftBank pénzügyi igazgatója külön hangsúlyozta: a felhős piacon, ahol az Arm kezdetben jelen sem volt, mára fontos pozíciókat szerzett, köszönhetően annak, hogy együtt dolgozik mindhárom említett nagyvállalattal.

Ezzel a globális adatközponti piac jelentős szereplőjévé is vált. A Statista tavaly decemberben publikált adatai szerint ugyanis a három nagy szolgáltató együttesen a globális felhőpiac 66 százalékát fedi le. De a kisebb jelentős szolgáltatók közül is többen használják az Arm-architektúrát.

A Synergy Research Group tavaly 217 milliárd dollárra becsülte a piac méretét. Ha csak a három legnagyobb szolgáltatót vesszük figyelembe, az Arm-alapú CPU-kon mintegy 7 milliárd dollárnyi üzletet bonyolítanak, számolta ki a The Register. És akkor még ott van a reszli, többek között az Oracle (kb. 2 százalékos piaci részesedés), az Alibaba (kb. 5 százalék) vagy a Fujitsu, melyek szintén jelentős Arm-felhasználónak számítanak.

A kalkuláció persze csupán a SoftBank pénzügyi igazgatójának szavain alapul. De ha nem is hajszál pontos a Goto Yoshimitsu által bemondott 5 százalék, az nagyon fontos piaci trendet jelez, hogy az Arm néhány év alatt jelentős részesedést szerzett az adatközpont-piacból (az AWS 2015-16 környékén indult ebbe az irányba). Amióta a zöld technológia és az emisszió csökkentése a középpontba került, egyre nagyobb a kereslet energiatakarékos processzoraira. Annak szintén komoly piaci hatása van, hogy a tervezőcég architektúráját felhasználva olyan vállalatok jelentek meg gyártóként a CPU-piacon, mint az AWS, amely például évek óta kínálja saját fejlesztésű Arm-alapú CPU-ját, a Gravitont.

A SoftBank legjobb üzlete

Ha volt jó befektetése a SoftBanknak, akkor az Arm-ot biztosan közéjük lehet sorolni, bár 32 milliárdos árcédulájával nem nevezhető alkalmi vételnek. Miközben a befektető cég a legutolsó lezárt negyedévében közel 6 milliárd dollár veszteséget hozott össze a startup-értékelések általános bezuhanása miatt, az Arm folyamatosan bővül, az utolsó lezárt negyedévében 28 százalékkal növelte a bevételeit. És bár a piacszabályzó hatóságokon elhasalt az eladása, az Nvidia ajánlata jelezte: szépen megy felfelé a cég értéke.

Ez persze nem csak annak köszönhető, hogy az Arm egyre fajsúlyosabb szereplője az adatközponti piacnak, hanem annak is, hogy vannak olyan szegmensek, ahol lényegében egyeduralkodó: a mobilpiacnak 2021-ben már 95 százalékát uralta (nem az Arm, hanem az Arm-alapú technológia!), az IoT-szegmensben 63 százalék, az autóiparban pedig 24 százalék volt a részesedése.

Az Arm tehát lendületben van, így nagyon jók a kilátásai a tőzsdén is. Rene Haas vezérigazgató a héten nyilatkozta, hogy a tervek szerint az idén mindenképpen tőzsdei cég lesz az Arm-ból.

Cloud & big data

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.