Újabb fontos állami megbízást nyert Elon Musk űripari vállalata az Europa holdat célzó NASA-misszióval.

A SpaceX újabb fontos megrendelést zsákolt be az amerikai Nemzeti Repülési és Űrhajózási Hivatalnál: a társaság 178 millió dolláros szolgáltatási szerződést szerzett a NASA első olyan missziójára, amelynek célpontja a Jupiter negyedik legnagyobb holdja, az Europa lenne, illetve annak vizsgálata, hogy a hold helyet adhat-e az életnek megfelelő körülményeknek. Az "Europa Clipper" misszió a tervek szerint 2024 októberében, a SpaceX egyik Falcon Heavy rakétájával indul majd el a floridai Kennedy Űrközpontból.

A NASA ezzel már sokadszor szavaz bizalmat Elon Musk űripari vállalatának, amely az elmúlt években többször is szállított rakományt és űrhajósokat is a Nemzetközi Űrállomására. Áprilisban a SpaceX 2,9 milliárd dollár összegű szerződést kapott annak a leszállóegységnek a megépítésére is, amely a Hold megismerését célzó Artemis programban venne majd részt. Az Artemis céljai között szerepel, hogy 1972 után ismét emberek lépjenek a Holdra, 2028-ra pedig egy állandó bázist is létesítsenek az égitesten.

A szerződést időközben felfüggesztették, miután két rivális űrvállalat, a Blue Origin és a védelmi beszállítóként ismert Dynetics is tiltakozott a SpaceX kiválasztása ellen, bár azt a NASA nem közölte, hogy más cégek milyen ajánlatot tehettek az Europa Clipper indítási szerződésére. A magán űripari cégek állami támogatásai és megrendelései egyébként még az amerikai törvényhozásban sem aratnak osztatlan sikert: legutóbb Jeff Bezos személyes űrutazása kapcsán a korábbi elnökjelölt-aspiráns Elizabeth Warren fejtette ki, hogy az Amazon és a Blue Origin alapítója ezzel gúnyt űz mindazokból, akik be szokták fizetni az adójukat.

Igaz, az ambiciózus multimilliárdosok, mint Musk, Bezos vagy a Richard Branson (Virgin Galactic) eddig jórészt a saját vagyonukból finanszírozták a műsort, az űripari fejlesztések holdudvarhatása (halo effect) viszont mára komoly hajtóerőt jelent, hogy a tőzsdén megjelenő "űrbefektetési" vállalatokon keresztül tömegével érkezzenek majd a publikus befektetők is az egyre nagyobb figyelemmel kísért ágazatba.

Itt is az élet nyomait keresik

Visszatérve az Europa Clipper misszióra, a SpaceX részben újrafelhasználható Falcon Heavy-t jelenleg a világ legerősebb, nagy teherbírású űrhajózási hordozórakétájának tartják, amely 2019-ben vitte fel legelső, kereskedelmi célú hasznos rakományát a világűrbe. Az általa szállított szondának 2024 után részletes felmérést kell majd végeznie a jéggel borított Europa holdról, amely valamivel kisebb, mint a Föld holdja, és a tudósok legfontosabb jelöltje a naprendszerünkben a földönkívüli élet keresését illetően.

Ahogy a beszámolókben olvasható, a NASA Galileo szondájának korábbi mérései alapján a hold jeges felszíne alatt minden bizonnyal elektromos vezető folyadék található, ami akár egy sós óceán is lehet, később pedig gejzírekre utaló jellegzetességeket is megfigyeltek az Europán. A Clipper misszió során nagyfelbontású képeket készítenek majd a hold felszínéről, meghatároznák annak összetételét, azonosítanák a geológiai aktivitás jeleit, és megmérnék a jeges héj vastagságát, illetve az óceán mélységét és sótartalmát is.

Piaci hírek

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.