Alaposan elronthatja Jeff Bezos kedvét, hogy a Virgint felfuttató Richard Branson egy héttel korábban tervez felnézni a csillagok közé. #első

A hidegháború legkeményebb éveit idéző versengés folyik az űr meghódításáért. Csak most nem két szuperhatalom, hanem két multimilliárdos cégvezető között zajlik a játszma. Jeff Bezosban és Richard Bransonban közös, hogy egyaránt az informatikai szektorban szerezték vagyonukat, illetve az is, hogy mindketten megszállotjai a világűrnek. Anyagi helyzetüknek hála pedig simán megtehetik, hogy teheratóval öntsék a pénzt űrkutatásra specializálódó cégeikbe. A rivalizálás egyik legfontosabb mérföldkövének láthatóan mindketten azt tekintik, hogy melyikük jut fel először a csillagok közé.

A második hely a vesztesek első helye

Bezos némileg váratlanul állt nyilvánosság elé nyár elején azzal a hírrel, hogy maga is részt fog venni a Blue Origin első embert is szállító űrtúráján. A négyfős csapatot testvére mellett egy igen gazdag licitáló és egy rejtélyes negyedik személy kerekíti ki. A tervek szerint a misszió július 20-án startol, ami alapján minden kommentár gyakorlatilag kész tényként kezelte, hogy az Amazon alapítója lesz az első űrmilliárdos, aki saját maga is megjárja majd a világűrt.

Az angol származású Sir Richard Bransont azonban hiába emelte üzleti sikerei elismeréseként 2000-ben nemesi rangra Károly herceg, a lovagiasság nem feltétlenül tartozik a jelenleg 70 éves örökifjú legfontosabb tulajdonságai közé. A Virgin Galactic űrkutatási céget még 2004-ben elindító Branson ugyanis bejelentette, hogy július 11-én részt vesz a SpaceShipTwo Unity 22-es küldetésén. Ezzel pedig bő egy héttel lepipálhatja a pezsgőt talán már be is hűtő riválisát.

A még mindig tesztrepülésnek minősített kilövés lesz az első olyan misszó a Virgin Galactic történetében, amikor teljes legénységet küldenek fel. Ez két pilótából és négy specialistából áll majd. Branson gyakorlatilag minőségellenőri szerepkört kap, azaz a milliárdos személyesen győzödik meg arról, hogy a későbbiekben szolgáltatásként kínált repülés milyen élményt ad majd a fizető ügyfeleknek.

A cég egyébként nem sokkal korábban, idén májusban hajtotta végre az első olyan tesztrepülést, ahol embert is felvitt a világűr peremére a SpaceShipTwo rakéta. Eredetileg erre tavaly decemberben került volna sor, ám az akkori kilövést egy technikai hiba meghiúsította.

A július 11-ei kilövést követően még két tesztrepülés van tervben, mielőtt valamikor jövőre beindulhat a kereskedelmi űrturizmus, amire a jegyfoglalásokat várhatóan hamarosan meg is nyitja majd a Virgin Galactic.

Vigaszdíj

A fentieket nyilvánvalóan egy mélyütésként megélő Jeff Bezos azért valamivel mégis vigasztalódhat. Július 20-án a New Shepard hordozórakéta által felvitt kabinban ugyanis ott lesz az a személy is, aki 28 millió dollárt volt hajlandó fizetni azért, hogy együtt repülhessen az Amazon vezérével. Így Bezos jogosan állíthatja majd cégéről, hogy a Blue Origin volt az első privát vállalkozás, amelyik fizetős ügyfelet jutatott a világűrbe.

Piaci hírek

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.