Azt egyelőre nem tudni, pontosan ki nyerte a Blue Origin első útjára kiírt aukciót, de az biztos, hogy nem sajnált rá nagyjából 8 milliárd forintnak megfelelő összeget.

Bár a személy kilétét egyelőre nem fedték fel, az már biztos, hogy megvan a harmadik utasa a Blue Origin első emberekkel végrehajtott utazásának. Ahogy korábban mi is beszámoltunk róla, az Amazon multimilliárdos alapítója, egyben az űripari vállalkozás megálmodója, Jeff Bezos maga is ott van az utaslistán, illetve viszi magával öccsét, Mark Bezost.

A július 20-ára tervezett kilövésre azonban nem csak a Bezos család tagjai készülhetnek. Egy helyet árverésre bocsátott a cég, ami hétvégén sikeresen lezárult. Ahhoz képest, hogy a New Shepard hordozórakétával éppen csak bele lehet majd kóstolni a világűrbe, a virtuális kalapács elképesztően nagy összegnél, 28 millió dollárnál csapott le. (Egy héttel korábban még "csak" 2,8 milliónál járt a licit.)

 

 

A Blue Origin árverésén befolyt összeg a vállalat Club for the Future alapítványának megy. Utóbbi célja, hogy inspirálja a jövő generációit a természettudományokban, a technológiai területen, a műszaki tudományokban, illetve a matematikában.

A hat éve fejlesztett, függőleges fel- és leszállásra is alkalmas New Shepard a tesztek során már sikeresen átlépte a 100 kilométeres magasságot, amit Kármán Tódor után csak Kármán-vonalként emlegetnek. Ez a szint jelenti a világűr határát, így a Blue Origin utasai valóban elmondhatják majd magukról, hogy kint jártak az űrben. Igaz, ez nem tart majd sokáig, hiszen a rakéta a motorok leállítását követően hamar visszafelé veszi az irányt, hogy egy sikeres landolással újra használni lehessen. A hatszemélyesre tervezett, teljes kilátást biztosító kapszulában tartózkodók pedig a gravitáció sürgetése mellett külön érkeznek vissza.

Nevető harmadik?

A forintban átszámítva nagyjából 8 milliárdot fizető nyertes személyét csak az elkövetkező hetekben ígéri nyilvánosságra hozni a cég, ami természetesen rögtön beindította az internet népének fantáziáját. Egyesek arra tippelnek, hogy Bezos exfelesége szórt el egy morzsányit a házasság felbontásával nevére került hatalmas vagyonból. Mások viszont a meglepő húzásairól elhíresült riválist, Elon Muskot emlegetik lehetséges befutóként.

 

 

A Tesla fenegyerekétől tényleg nem elképzelhetetlen egy ilyen szintű trollkodás, ugyanakkor ezzel talán túlságosan is ráirányítaná a figyelmet arra tényre, hogy saját űrvállalkozása, a SpaceX fontos csatát vesztett. Bezos mellett ugyanis több más technológiai iparból ismert szereplő is azon dolgozik, hogy saját elképzelései mentén forradalmasítsa az űripart. Az említett két milliárdoshoz még mindenképpen érdemes hozzácsapni Richard Bransont is, aki a Virgin Galactica vállalattal vesz részt a gyakran pusztán személyes versengésnek tűnő űrvállalati rivalizálásban.

Visszatérve a Blue Origin első emberekkel végrehajtott útjára: még egy további utas csatlakozik majd a mostani hármashoz. A rejtélyes negyediket azonban csak az utazás időpontja előtt nem sokkal fogják megnevezni, miközben egyelőre az sem világos, milyen kiválasztási kritérium szerint tölti be a vállalat az utolsó kiadó helyet.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.