A sokkolókat és rendőrségi testkamerákat is gyártó Axon két évvel ezelőtt már sokaknál kiverte a biztosítékot, amikor nyilvánosságra hozta elképzeléseit egy emberi felügyelet és a mesterséges intelligencia ellenőrzése mellett is működtethető, taserekkel felszerelt drónrendszerről a szaporodó iskolai lövöldözések kapcsán. Bár hamar kiderült, hogy a dolog nem valósítható meg olyan formában, mint ahogy azt az Axon vezetősége elképzelte, a cég etikai testületében a tagok többsége benyújtotta a lemondását, miután észrevételeiket egyszerűen lesöpörték az asztalról.
A társaságnál azonban a jelek szerint nem fogytak ki az ötleteléshez szedett varázsszerekből, és bejelentették Draft One nevű új terméküket, amely lényegében a mesterséges intelligencia segtségével generálna rendőrségi jelentéseket a testkamerák hangfelvételei alapján. Ahogy a Forbes riportjából is kiderül, az Axon újabb megoldása az előzőhöz hasonló ostobaságnak tűnik: azon túl, hogy az MI közel sem tévedhetetlen, még a hallucinációra is hajlamos, és konkrét esetek igazolják, hogy a hatóságoknak mennyire nem lenne szabad támaszkodniuk rá a komoly ügyekben.
Szerintük minden oké lesz
A lap az Electronic Frontier Foundation képviselőjét idézi, aki szerint az Axon megoldása "egyfajta rémálom" – már csak azért is, mert a rendőrségtől nem várható el speciális szakértelem az MI problémáinak felismerésében. Az Axon azt állítja, hogy az OpenAI GPT-4 nagy nyelvi modelljén (LLM) alapuló termék a felére csökkentheti a rendőrök jelentések készítésével töltött idejét, amiből így több jutna a rendfenntartó szolgálatra. Az LLM-ek azonban gyakran kamuznak, rosszul foglalják össze az információt, vagy újra leképezik a faji elfogultságot a betanításukra használt adatkészletek torzításai miatt.
Az Axon állítja, hogy úgy módosította az OpenAI modelljét, amire a legegyszerűbb úgy gondolni, mint a kreativitás kikapcsolására. A társaság szerint ez drámaian csökkenti a hallucinációk és a hibák számát, és minden, amit a mesterséges intelligencia előállít, az kizárólag a felvételek átiratán alapul. Kérdés persze, hogy a "drámai csökkenés" mennyire értelmezhető egy olyan alkalmazásban, ahol egyetlen hiba is eggyel több a megengedhetőnél, és miért kellene elfogadni olyan eszközöket, amelyek deklarált módon képesek hibázni a rendészeti felhasználásban.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió. A valódi előrelépéshez olyan infrastruktúrára, szolgáltatásokra és partneri támogatásra van szükség, amelyek nemcsak technológiai válaszokat adnak, hanem üzletileg is működőképes megoldásokat kínálnak.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak