Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
Hirdetés
 

A sokkolókat és rendőrségi testkamerákat is gyártó Axon két évvel ezelőtt már sokaknál kiverte a biztosítékot, amikor nyilvánosságra hozta elképzeléseit egy emberi felügyelet és a mesterséges intelligencia ellenőrzése mellett is működtethető, taserekkel felszerelt drónrendszerről a szaporodó iskolai lövöldözések kapcsán. Bár hamar kiderült, hogy a dolog nem valósítható meg olyan formában, mint ahogy azt az Axon vezetősége elképzelte, a cég etikai testületében a tagok többsége benyújtotta a lemondását, miután észrevételeiket egyszerűen lesöpörték az asztalról.

A társaságnál azonban a jelek szerint nem fogytak ki az ötleteléshez szedett varázsszerekből, és bejelentették Draft One nevű új terméküket, amely lényegében a mesterséges intelligencia segtségével generálna rendőrségi jelentéseket a testkamerák hangfelvételei alapján. Ahogy a Forbes riportjából is kiderül, az Axon újabb megoldása az előzőhöz hasonló ostobaságnak tűnik: azon túl, hogy az MI közel sem tévedhetetlen, még a hallucinációra is hajlamos, és konkrét esetek igazolják, hogy a hatóságoknak mennyire nem lenne szabad támaszkodniuk rá a komoly ügyekben.

Szerintük minden oké lesz

A lap az Electronic Frontier Foundation képviselőjét idézi, aki szerint az Axon megoldása "egyfajta rémálom" – már csak azért is, mert a rendőrségtől nem várható el speciális szakértelem az MI problémáinak felismerésében. Az Axon azt állítja, hogy az OpenAI GPT-4 nagy nyelvi modelljén (LLM) alapuló termék a felére csökkentheti a rendőrök jelentések készítésével töltött idejét, amiből így több jutna a rendfenntartó szolgálatra. Az LLM-ek azonban gyakran kamuznak, rosszul foglalják össze az információt, vagy újra leképezik a faji elfogultságot a betanításukra használt adatkészletek torzításai miatt.

Az Axon állítja, hogy úgy módosította az OpenAI modelljét, amire a legegyszerűbb úgy gondolni, mint a kreativitás kikapcsolására. A társaság szerint ez drámaian csökkenti a hallucinációk és a hibák számát, és minden, amit a mesterséges intelligencia előállít, az kizárólag a felvételek átiratán alapul. Kérdés persze, hogy a "drámai csökkenés" mennyire értelmezhető egy olyan alkalmazásban, ahol egyetlen hiba is eggyel több a megengedhetőnél, és miért kellene elfogadni olyan eszközöket, amelyek deklarált módon képesek hibázni a rendészeti felhasználásban.

Részletek a Forbes cikkében »

Cloud & big data

Trump a nem létező robothadseregnek is keresztbe tett

Eddig sem volt könnyen hihető, hogy az egyre nagyobb bajban lévő Tesla már az idén ezerszám gyártja majd a humanoid robotokat, de a kínai kereskedelmi korlátozásokkal alapanyag sem feltétlenül lesz a gyártásukhoz.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.