Nemzetbiztonsági szempontból kiemelt terület lett a csipgyártás, ezért nemzetközi ipartámogatási szabályokat is felülírna egy új japán törvényjavaslat.

Ahogy azt láttuk, ma már az autóipart is megfektethetik a csipgyártók nehézségei. Bár a japán ipar sokáig kitartott, a Toyota például az ellátásilánc-menedzsmentjének az átszervezésével ideig-óráig el tudta odázni a bajt, ősszel már ugyanúgy gyártási nehézségekkel küzdött, mint a legtöbb konkurense.

A japán kormány odáig jutott, hogy olyan módon akarja serkenteni a csipgyártást, amely némileg ellenmond a nemzetközi ipartámogatási szabályoknak. Az új jogi keretek már a TMSC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.) Japánban építendő új gyárára is vonatkoznának, írta a Nikkei.

Ha nemzetbiztonsági kérdés, úgy is kell szabályozni

A japán kormány ezzel csupán igazodik ahhoz a nemzetközi trendhez, hogy az országok egyre inkább nemzetbiztonsági kérdésként tekintenek a csipellátás biztosítására. (Ez az Európai Unióra épp úgy igaz, ahogy az USA-ra.)

A félvezetőgyár építése azonban drága, és ha gyorsan kell, akkor még drágább. Ezért látja szükségét a japán kormány egy új szabályozási keretnek. A terv szerint decemberben szavaz a japán parlament arról az új törvényről, amely némileg átírja az új létesítmények építésének támogatására vonatkozó szabályokat.

A tokiói kormány nem először nyúlna ilyen eszközökhöz. Az 5G-s fejlesztésekre is egyedi szabályokat vezettek be, és ugyanilyen kiemelt területté tennék most a félvezetőgyártását. Először is már a 2021-es pénzügyi évre vonatkozó pótköltségvetésbe beletennének több milliárd dollárnyi összeget egy támogatási alap létrehozására.

A támogatást elnyerő, minősített gyáraknak azonban cserébe elég súlyos feltételeket kell vállalniuk. Megnyitásuk után folyamatosan fenn kell tartani a termelést, és folyamatos technológiai és egyéb beruházási kötelezettségük is lesz. Emellett hiány esetén utasíthatók lennének a termelés volumenének a növelésére. Az üzemeknek az általuk alkalmazott technológiák kiszivárgásának megakadályozására is szigorúbb intézkedéseket kellene hozniuk.

A WTO-val még lehetnek viták

A Nikkei szerint szinte biztosra vehető, hogy a törvény első kedvezményezettje a TSMC lesz. A tajvani gyártó októberben jelentette be a fentebb már említett japán gyártóüzemét, melynek építését jövőre el is kezdik. A tömegtermelés 2024 folyamán indul 22 nm és 28 nm közötti technológiával. A fő profil az okostelefonokba, autókba és a háztartási gépekbe szánt csipek lesznek.

A gyár felépítése a hírek szerint közel 9 milliárd dollárba kerül majd, de Kisida Fumio, aki október elején lett Japán miniszterelnöke, már bejelentette, hogy kormánya akár a költségek felét is hajlandó állni. A jövőben más, nagyobb léptékű fejlesztésekbe vágó csipgyártók is jogosultak lehetnek költségvetési támogatásra.

A Kisida-kormány tervezte szabályozás komoly vitákat indíthat a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO). A szervezetnél automatikusan jogtalannak, tehát azonnal megszüntetendőnek (a WTO közlekedési lámpáktól kölcsönzött terminológiája szerint "red box" besorolásúnak) tekintenek minden olyan állami támogatást, amely ösztönzi az exportot, miközben a támogatás feltételéül hazai alkatrészek és anyagok felhasználását írja elő. A Nikkei szerint a TSMC-támogatásnál ennyire nem súlyos a helyzet. Legfeljebb az állami támogatások második kategóriába, az ún. "amber box"-ba sorolható, amit eseti alapon kell elbírálni.

Piaci hírek

Nincsenek csodák, a Teslánál is készülhetnek a robotaxik távoli irányítására

Egy álláshirdetésből következtetnek rá, hogy ha beindul a járműgyártó saját szolgáltatása, akkor sem fog senki teljes autonómiával közlekedő Cybercab taxikban utazgatni.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.