5G mobilhálózati chipkészlettel és új Xperiákkal kezdődött a hagyományos barcelonai Mobile World Congress kiállítás és konferencia.

A hétfőn kezdődő Mobile World Congress a szervezők szerint ebben az évben minden eddiginél több résztvevővel fut majd. A hagyományosan Barcelonában rendezett mobil világkonferencián már az előző két évben is 100 ezernél többen fordultak meg, az idén pedig még tovább nőtt a látogatók száma, ami így az elmúlt hat évben csaknem megduplázódott. Érdekesség, hogy ennél is nagyobb ütemben bővül a női résztvevők aránya, ami az elmúlt években 3 százalékpontos emelkedéseket mutatott, és tavaly már a regisztrációk negyedét tette ki.

Az MWC látogatóinak közel kétharmada most is Európából jön, míg Ázsiából 15, Észak-Amerikából pedig 11 százalékuk érkezik. Ebben az évben összességében 2300 kiállító cég jelenik meg az eseményen, amelynek legfontosabb támogatói között már nem csak készülékgyártókat, távközlési szolgáltatókat, platformcégeket és tanácsadókat találunk, de megjelentek köztük a pénzintézetek, járműgyártók és más iparágak szereplői is.

A három évtizedes múltra visszatekintő MWC (kezdetben GSM World Congress, utóbb 3GSM World Congress) nyitó napjára a Statista.com egy szemléletes összeállítást, amely az eMarketeer, a Newzoo, a Deloitte, az Ericsson, az IDC és az Acuity Market Intelligence adatain keresztül mutatja be a mobil felhasználás helyzetét.

5G, AR, VR, MI és a többiek

A világon jelenleg már több mint 2,5 milliárd ember használ okostelefont, a legtöbben Kínában, ahol 717 millió előfizetőnek van fejlett funkcionalitással rendelkező, internetképes telefonja. A második legnagyobb piac a jelenleg 300 millió felhasználóval rendelkező India, utána az Egyesült Államok (229 millió), Brazília (79 millió) és Oroszország (78 millió) következik.

Ahogy arról a GfK statsisztikája alapján mi is beszámoltunk, az okostelefon-eladások volumene egyre kisebb mértékben növekszik, így a gyártók a prémium funkciókon keresztül igyekeznek növelni a bevételeiket. Tavaly az újonnan értékesített készülékek átlagos ára már 328 dollár volt, az iparág összes bevétele pedig a 478 milliárd dollárt is meghaladta, ami egyenletes növekedéssel másfélszer több az öt évvel ezelőttinél.

A 2018-as MWC legfontosabb témái között előkelő helyen szerepel az 5G hálózatok fejlesztése; ezzel kapcsolatban a tavalyi előrejelzések 2019-re 3 millió, 2020-ra 29 millió, 2021-re 181 millió, 2022-re pedig már 527 millió előfizetővel számolnak világszerte. A kiállítás az előzetes program alapján amúgy is hangos lesz az infrastruktúra-fejlesztésekről szóló bejelentésektől, mint ahogy az Intel is a minap közölte, hogy a jövő év második felében lépnek piacra az első, már 5G-képességekkel rendelkező hordozható számítógépek.

A készülékekről szólva már jó ideje központi téma a mesterséges intelligencia és a gépi tanulásra épülő megoldások, amelyek a felhasználásban egyelőre kevésbé látványosak, mint a technikai demókban. Az év végén a prediktív szövegbevitel volt az a terület, ahol a legtöbben igénybe vették a ilyen képességekkel is rendelkező alkalmazásokat, de ez is csak a felhasználók alig több mint harmadára volt érvényes. A navigációban az okostelefon-tulajdonosok negyede használt MI-támogatott appokat, míg a digitális asszisztenseket és a hang alapú keresést rendre 12 és 9 százalékban favorizálták.

A biometrikus autentikációs technológiák viszont már majdnem teljesen meghódították az okostelefonokat, legalábbis az eszközök felszereltségét illetően. Már 2017 végén is az új készülékek 63,5 százaléka volt képes a tulajdonos anatómiai sajátosságok alapján való azonosítására (kérdés persze, hogy milyen hatékonysággal), és az előrejelzések alapján ez az arány az idén már 80 százalék fölött lesz, hogy 2019-re a piac egészét, gyakorlatilag 100 százalékát lefedje.

A virtuális valóság (VR) és a kiterjesztett valóság (AR) egyelőre csak a prognózisok szintjén rendelkezik érdemi jelentőséggel: a teljes globális piacot 2016-ban 9,4 milliárd dollárra, tavaly pedig 17,8 milliárd dollárra tették, amiből 2020-ra állítólag már hipp-hopp 143,3 milliárd lesz. A fejlesztők ehhez képest nem mutatnak akkora érdeklődést a technológiák iránt, mint azt a jóslatok alapján várni lehetne – az okostelefon sokak szerint nem megfelelő platform az AR/VR megoldások széles körű elterjesztésére, amit a játékipari szakemberek általános véleménye is tükröz.

Idén a Galaxy S9 lopja el a show-t

Az MWC bejelentései között a legnagyobb figyelem minden bizonnyal most is az új okostelefonok bemutatását kíséri majd, élen a Samsung új Galaxy S9-vonalával:
 


A gyártók újdonságai a következők lesznek, az egyszerűség kedvéért ábécé-sorrendben:

  • Alcatel: új csúcskészülék
  • BlackBerry: TBC
  • HTC: belépő szintű Desire okostelefonok
  • Huawei: MateBook X Pro laptop, MediaPad M5 tabletek (a nulladik napon, a P20-ra még várni kell)
  • Lenovo: Yoga 730, Yoga 530
  • Lenovo-Motorola: Moto G6 sorozat
  • LG: LG V30S ThinQ (a G7 legkorábban márciusban jöhet)
  • Nokia: Nokia 7+, Nokia 8 Sirocco, Nokia 8110 4G
  • Samsung: Galaxy S9 és Galaxy S9+ (amire mindenki a legjobban kíváncsi)
  • és végül Sony: Xperia XZ2 és Xperia XZ2 Compact

A Sony elsőként szervezett sajtótájékoztatója a vállalat csatornáján tekinthető meg:
 


Ma már minden nagyszabású rendezvénynek van nulladik napja is, ami ezúttal a Huawei bejelentéseiről szólt. Itt nézhető meg a MediaPad M5/M5 Pro és a MateBook X Pro bemutatkozó videója, ennél azonban sokkal érdekesebb a világ első kereskedelmi hálózaton használható, 5G mobilhálózati chipkészlete, amelynek kapcsán a gyártó már harminc operátorral folytat a piacosítást megelőző közös fejlesztéseket:
 

Mobilitás

A Meta elintézné, hogy dinoszauruszok mászkáljanak minden osztályteremben

Még az ősszel megérkezhetnek az oktatási célú eszközök a Quest platformhoz, a gyártó pedig már azt magyarázza, hogy hatékonyabb virtuálisan bejárni egy múzeumot, mint ténylegesen elmenni oda.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.