A Core processzorok gyártója a minap jelentette be, hogy a jövő év második felében lépnek piacra az első, már 5G-képességekkel rendelkező hordozható számítógépek. Ez a Qualcommal kötött megállapodásnak köszönhető, melynek lapkái biztosítják majd az első, "folyamatosan csatlakozott" Windows 10 laptopok létrejöttét. Jelenleg az Intel a Dellel, a HP-vel, a Lenovóval és a Microsofttal dolgozik együtt, hogy megszülethessenek a vállalat saját XMM 800 sorozatba tartozó modemjével ellátott 5G notebookok.
Alapvetően új élményt hoz majd
Az Intel tavaly mutatta be első 5G-s modemjét, mely a 6 GHz-es frekvencia alatti sávban és milliméteres hullámhosszokon (30 GHz körüli és afeletti sávban) dolgozik. Ennek köszönhetően bármilyen eszköz csatlakoztatására képes, legyen az okostelefon vagy vezető nélküli gépjármű.
"Szerte a világon valóra válik a vezetékek nélküli virtuális valóság élményébe való elmerülés vagy egy negyed gigabyte-os állomány egyetlen másodperc alatti letöltése – egy parkolóhelyen. De lehetőség nyílik egy többszereplős játék folytatására is, miközben a játékos önvezető autóban halad a célja felé. Radikális változásokat hoz [az 5G technológia megjelenése]" – villantotta fel az Intel néhány példán keresztül, milyen lehetőségeket tartogat az új vezeték nélküli szabvány a mobil PC-k számára.
Miközben a következő másfél év során nem lesznek kereskedelmi forgalomban elérhető 5G eszközök, az Intel a küszöbön álló barcelonai Mobile World Congress keretei között már be akar mutatni egy kettő-az-egyben lecsatlakoztatható kijelzővel bíró készüléket. Ez egy 5G-s modem korai változatára és az Intel legújabb, nyolcadik generációs Core i5 processzorára fog alapulni, árulta el a chipgyártó. A prezentáció során élő videoközvetítést láthatnak majd az érdeklődők – természetesen egy kísérleti céllal felállított 5G-s hálózaton.
Egyre nő az aktivitás a mobil üzletágban
A fentieken túl azt is bejelentette az Intel, hogy egyesítette erőit a kínai Unigroup Spreadtrummal, melynek eredményeként 5G-s modemje bekerülhet a kínaiak 2019-es mobil platformjába. Az Intel eszköze így fontos szerephez juthat az 1,3 milliárdos lakossággal bíró ország vezetéknélküli hálózatának modernizációjában.
És ott van az Apple-biznisz is, melyet természetesen egyelőre egyik fél sem kívánt megerősíteni. Nem hivatalos értesülések szerint az Apple szakít a Qualcommal – legalábbis ezen a téren – , azaz az idén megjelenő iPhone-okban már nem utóbbi modemjei teljesítenek majd szolgálatot, hanem az Intel eszközei biztosítják a nagysebességű és alacsony fogyasztású hálózati kapcsolatot. Ebben minden bizonnyal a két cég között megromlott viszony is szerepet játszik.
Az 5G-n túl is érdekelt a vállalat a mobilkommunikációs iparban. Szintén a jövő heti MWC-n tervezi bemutatni eSIM megoldását, mely a fizikailag létező SIM-kártyák lecserélését hivatott elősegíteni. Ez és a 802.11sx következő generációs Wi-Fi demonstrációja egyaránt érdekes és fontos szereplőjévé teszi a processzorhibák miatt komoly gondba került Intelt a show-n.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak