Nagyon felháborodhattak a mobilchipgyártónál, mivel nemrég bejelentették, hogy keresik az iPhone-import betiltásának lehetőségét az Egyesült Államokban. Az ok, ami felbőszítette a Qualcomm vezetőit, hogy az Apple visszautasította licencdíjaik megfizetését.
No license, no chips
A Tim Cook vezette vállalat azért döntött a licencdíjak további elutasítása mellett, mert úgy véli, hogy beszállítója piactorzítóan sokat kér el szabadalmai használatáért. Az ötlet nem mostanában pattant ez ki az almás vállalat vezetőinek fejéből: már januárban írtunk arról, milyen alkuba kényszerítette a Qualcomm az Apple-t.
Igaz, akkor még nem az árak, hanem a kizárólagosságra kötelezettség miatt szskadt el a cérna az Apple-nél. A Qualcom ugyanis a megállapodásukért cserébe kizárólagosságra kötelezte az Apple-t, azaza az alacsony licencköltségeket azzal kelllett viszonozni, hogy csak tőlük szerezhették be a szükséges chipeket. Ekkora volumen esetében ez már komolyan piactorzító tényező.
Sőt egyenesen monopol helyzetet hoz létre – állította az USA Szövetségi Kereskedelmi Bizottsága (Federal Trade Commission, FTC), amely erre hivatkozva kedden jogi eljárást is kezdeményezett az Egyesült Államokban. Az FTC úgy véli, hogy a Qualcomm "no license, no chips" politikája nem csak az Apple esetében jelent monopol piaci környezet kialakítására utaló magatartást; az összes mobilpiaci szereplő számára komoly tehertétel.
Blöffölnek vagy véresen komoly?
Ez vezetett tehát oda, hogy az Apple először egymilliárd dolláros pert jelentett be, majd – arra hivatkozva, hogy a Qualcomm túl magas licencdíjakat kér – megtagadta a beszállítójának való fizetést. Ez ellen persze utóbbi azonnal élesen kikelt azt állítva, hogy az Apple nem tartja be korábbi megállapodásukat. A felháborodás érthető is, mivel a Tim Cookék döntése azonnal rányomta a bélyegét a Qualcomm következő negyedéves eredményeinek előrejelzésére. A bevételek és a nyereség is esni látszik az elmaradó Apple-fizetések miatt a júniusban záródó harmadik üzleti negyedévben.
Elejét veendő az Apple további makacskodásának a Qualcomm azzal fenyegette meg partnerét, hogy arra kéri a Nemzetközi Kereskedelmi Bizottságot (International Trade Commission, ITC), tiltsa meg az Apple számára az iPhone-ok USA-ba való behozatalát.
A licencvita vége egyelőre nem látszik, az viszont igen, hogy a két cég egyre magasabbra emeli a tétet ( a Trump által uralt Amerikában nem is olyan meglepő módon). Persze valójában kicsi a valószínűsége, hogy végül az iPhone-okat valóban kitiltják az Újvilágból, sokkal valószínűbb, hogy a Qualcomm csupán nyomásgyakorl akar gyakorolni partnerére. A legvalószínűbb, hogy a vitát előbb-utóbb tárgyalóasztal mellett rendezi a két vállalat.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak