Pénteken jelentette be az iPhone készítője, hogy peres eljárást kezdeményezett a Qualcommal szemben a wireless adatátviteli lapkákat fejlesztő vállalat licencelési politikája miatt. Elég tét elég nagy: egymilliárd dollárról szól a játszma.
Nem a létjogosultsága, az alapja a kérdéses
Egymilliárd dollár sorsa forog tehát kockán, illetve az, hogy a bíróság csökkentse a Qualcomm számára fizetendő licencdíjakat. Az Apple szerint ugyanis a Qualcommnak az adott termékben képviselt licencérték alapján kellene megállapítania szerzői jogi díjait, nem pedig a többi szabadalomtulajdonos részvételére alapozva. Jelenleg ugyanis az adott kommunikációs eszköz értékesítési árához viszonyítva állapítja meg szabadalmainak árát a chipgyártó, ahelyett, hogy a felhasznált Qualcomm technológiák után kellene fizetnie a szabadalmakat licencelő cégeknek.
Nézzünk egy példát! A nemrég bemutatkozott iPhone 7 és 7 Plus gyártásával az Apple egy másik beszállítótól (Intel) is elkezdett 4G LTE chipeket vásárolni. Mivel az Intel lapkái a Qualcomm néhány alapvetően fontos technológiájára támaszkodnak, ezért az Apple kénytelen licencdíjat fizetni. Ám ahelyett, hogy az Intel chipje lenne a mérce a maga 20 dolláros árával, ehelyett az iPhone ára (650 dollár) alapján kell jogdíjat fizetnie az almás vállalatnak.
Don Rosenberg, a Qualcomm ügyvezető alelnöke alaptalannak nevezte a vádakat, a hivatalos közlemény szerint az Apple szándékosan félrejellemzi a két cég közötti megállapodást, a felhasznált technológia értékével egyetemben. A Qualcomm vezetője úgy gondolja, hogy az almás vállalat a dél-koreai és az amerikai állami kereskedelmi ügynökségek nemrég hozott döntésén felbátorodva kezdett akcióba; a tények elferdítésével és információ visszatartással vádolta partnerét.
Össztűz alatt
Az Apple Qualcommal kötött megállapodása szerint az alacsonyabb licencdíjakért cserébe az előbbi kizárólagosságra kötelezett – csak a Qualcommtól szerezhették be a szükséges chipeket az amerikaiak. Ez az USA Szövetségi Kereskedelmi Bizottsága (Federal Trade Commission, FTC) szerint monopol helyzetet hozott létre. Erre hivatkozva kedden jogi eljárást kezdeményezett az Egyesült Államokban.
Azért különösen fontos az Apple a Qualcomm számára, mert a mobilchipeket gyártó cég felismerte, hogy bármely, az Apple megrendelését elnyerő riválisa jelentősen megerősödhetne egy ekkora volumenű szállítást követően. Ezért akarta megakadályozni a Tim Cook vezette céget abban, hogy versenytársaival is szerződjön – cserébe alacsony áron biztosítja számukra az okostelefonok működéséhez nélkülözhetetlen lapkákat, állítja az FTC.
Nem ez az első ilyen esete egyébként a Qualcommnak – és vélhetően nem is az utolsó. A múlt hónapban a dél-koreai Fair Trade Bizottság büntette meg a vállalatot 850 millió dollárra, tisztességtelen piaci modell alkalmazására és monopolhelyzet kialakítására hivatkozva. Tavaly februárban pedig Kína rótt ki közel 1 milliárd dolláros kártérítési kötelezettséget. Ebben az esetben is monopolellenes vizsgálat előzte meg a büntetést.
Jöjjenek az esküdtek
Visszatérve az Apple által indított perre: a vállalat szerint a Qualcomm licencei a riválisaihoz képest ötször drágábbak, mint azoké, akikkel még szintén megállapodást kötött. A Tim Cook vezette cég szerint a Qualcomm nemrég egy 1 milliárd dolláros visszafizetés visszatartásáról döntött, mintegy büntetésként azért, hogy az Apple az őt vizsgáló hatóságokkal közölte az általa igaznak vélt részleteket a két cég közötti licencpolitikáról.
Az Apple esküdtszéki tárgyalást kért a bíróságtól. A Qualcomm részvényei közben közel 8 százalékot estek az elmúlt héten.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak