Az alacsony licencköltségekért cserébe kizárólagosságot követelt a Qualcomm az almás vállalattól, a monopolhelyzet miatt most kénytelenek a bíróságon védekezni.

Mielőtt a következő bekezdésre ugrana, tippeljen: mekkora nyereségrátával dolgozik az Apple! És próbálja megsaccolni azt is, hogy az iPhone esetében mekkora ez a szám. Megvan? Akkor olvasson tovább.

A Steve Jobs alapította vállalat a brit Independent beszámolója szerint 2014 utolsó negyedében átlagosan 40 százalékos marzzsal dolgozott. A piackutatással foglalkozó IHS akkoriban a cég legújabb okostelefonjánál (iPhone 6) közel 70 százalékos profitszintet is elérhetőnek tartott. (Igaz, azóta már nem mennek olyan flottul a dolgok, de sajnálni továbbra sem kell őket.)

Piszkos-titkos kis megállapodások

Ahhoz, hogy ilyen elképesztő nyereséget érhessen el a vállalat, nem csak piaci dominanciáját, marketingerejét kell a lehető legjobban kiaknáznia, hanem már a gyártás során kőkemény alkukat kell kiharcolnia az okostelefonba kerülő elektronikai elemek készítőivel. Ezek egyike volt a Qualcommal kötött megállapodás, melyért cserébe viszont a vállalat kizárólagosságra kötelezte az Apple-t. Az alacsony licencköltségeket viszonozva csak tőlük szerezhették be a szükséges chipeket az amerikaiak. Ekkora volumen esetében ez már komolyan piactorzító tényező.

Sőt, egyenesen monopol helyzetet hoz létre, állítja az USA Szövetségi Kereskedelmi Bizottsága (Federal Trade Commission, FTC). Erre hivatkozva kedden jogi eljárást kezdeményezett az Egyesült Államokban. A bizottság úgy véli, hogy a Qualcomm "no license, no chips" politikája nem csak az Apple esetében jelent monopol piaci környezet kialakítására utaló magatartást; az összes mobilpiaci szereplő számára komoly tehertétel. Ha ugyanis egy okostelefonokat készítő cég nem megy bele az exkluzivitást jelentő megállapodásba, akkor annyira magas licencköltségeket támaszt a gyártó számára, amivel nagyon megdrágítja – és így versenyképtelenné teszi – az eszközöket.

Azért különösen fontos az Apple a Qualcomm számára, mert a mobilchipeket gyártó cég felismerte, hogy bármely, az Apple megrendelését elnyerő riválisa jelentősen megerősödhetne egy ekkora volumenű szállítást követően. Ezért akarta megakadályozni a Tim Cook vezette céget abban, hogy versenytársaival is szerződjön – cserébe nagyon alacsony áron biztosítja számukra az okostelefonok működéséhez nélkülözhetetlen lapkákat, állítja az FTC.

Senkinek sem tetszik

Nem ez az első ilyen esete a Qualcommnak – és vélhetően nem is az utolsó. A múlt hónapban a dél-koreai Fair Trade Bizottság büntette meg a vállalatot 850 millió dollárra, tisztességtelen piaci modell alkalmazására és monopolhelyzet kialakítására hivatkozva. Tavaly februárban pedig Kína rótt ki közel 1 milliárd dolláros kártérítési kötelezettséget. Ebben az esetben is monopolellenes vizsgálat előzte meg a büntetést.

De hogyan juthatott ebbe a helyzetbe a Qualcomm? A vállalat kvázi megkerülhetetlen szereplője a mobilpiacnak: olyan létfontosságú szabadalmak birtokában van, melyek használata alapvetően fontosak az iparág működéséhez. Az FTC szerint ezeket tisztességes, észszerű és nem diszkriminatív feltételek (fair, reasonable and nondiscriminatory terms, FRAND) mellett kellene licencelnie versenytársai számára, elősegítve a gyorsabb fejlődést. A Qualcomm azonban néhány, alapvetően fontos licenc esetében visszautasítja a FRAND alkalmazását a vádak szerint.

A megvádolt cég hivatalosan reagált az FTC perére, azt állítva, hogy az "hibás jogi következtetéseken" alapul. Közleményében azt írja, hogy a Qualcomm sosem tartott vissza szabadalmakat vagy fenyegetett ezzel más cégeket, hogy tisztességtelen vagy észszerűtlen licencelési megállapodásokra kényszerítse őket.

Az Apple nem kívánta kommentálni a történteket. A Qualcomm részvényei a per bejelentésére 4 százalékot zuhantak, 63 dolláros mélységbe taszítva a cég papírjainak értékét, ám később enyhe korrekció vette kezdetét.

Mobilitás

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.