Kettőt már a bevezetőben ellőttünk, de valójában egy harmadik újítással is felhívja magára a figyelmet a Vivo. A készülék sajnos egyelőre csupán prototípus formájában létezik, de még így is fontos tapasztalatokkal szolgálhat a gyártónak.
Felugró szelfikamera és kijelzőbe épített ujjlenyomat-olvasó
Amikor már azt hinnénk, hogy az önarcképek készítésében nem lehet újdonságot mutatni, a Vivo egy mechanikus trükk révén képes megcáfolni a prekoncepciókat. Apex nevű telefonjának 6 inches képátlóval bíró kijelzője mögé pakolta be a modult. A három oldalon is csupán 1,8 milliméteres kerettel bíró display felett pattan fel, ugrik elő a készülékházból az előre tekintő kamerarendszer – alig 8 tized másodperc alatt.
Ennek figyelemfelkeltő kialakításánál hasznosabbnak tűnik a kijelzőbe integrált ujjlenyomat-olvasó. A technika, amiért mind az Apple, mind a Samsung ölni tudott volna. A probléma annyira legyőzhetetlen akadálynak bizonyult, hogy az előbbi esetén a biometrikus azonosítás ezen formájának teljes elhagyása mellett döntött a gyártó (Face ID szolgáltatásával az arc egyedi jegyeinek használatára támaszkodva nyújtva a képernyőfeloldás biztonságos funkcióját), míg az utóbbi a hátlapra volt kénytelen száműzni a leolvasómodult.
Ezzel szemben a Vivo Apex felhasználója a képernyő majdnem felén bárhol megérintheti a kijelzőt, az képes lesz leolvasni ujjlenyomatát és beazonosítani a tulajdonost. A biztonság növelése érdekében egyébként egyszerre akár két mintázat leolvasásával is megbirkózik a rendszer, aminek előnye, hogy nem kell a jelenlegi megoldásoknál megszokottan pontosan függőlegesen (vagy, a korábban beolvasott szögben) pozícionálni ujjunkat a sikeres azonosítás érdekében.
Vibráló hangkeltés
A harmadik, kétségtelenül szokatlan funkció a megszokott újító terepről távolabbra evez. Mindenki, a gyártók és a felhasználók is elfogadták, hogy a hang tekintetében igen korlátozottak a lehetőségek, az egyre kisebbre zsúfolódó készülékház nem kedvez a minőségi hangzás létrehozásának. Ezen a téren akart valami újat mutatni a Vivo az Apexszel.
Az újdonság tulajdonképpen abban rejlik, hogy a prototípus telefon OLED panelje hangszóróként működik, vagyis képes úgy rezegni, hogy azzal a megnézett videók, hívások és játékhangok életre kellhessenek rajta keresztül. Ennek létjogosultsága persze igencsak kérdéses, hiszen egyelőre széles körben még nem tesztelt, hogy milyen minőséget, hangerőt szolgáltat ez a technika, és azt sem tudni, hogy mennyire árt a megjelenítőpanelnek a fokozott rezgés.
Ugyanakkor nem a Vivo az első, ami hasonlóval próbálkozik. A Xiaomi Mi Mix már tett pár lépést ezen az úton. A "cantilever ceramic piezoelectric actuator" nevű fejlesztésük azonban nem a display-t, hanem a készülékházat használta hasonló célra. A Vivo esetében SoundCasting névre hallgat a funkció, ami az első beszámolók szerint egészen elfogadható szintű hangkeltésre képes.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak