A feltörekvő kínai gyártó ráadásul két ujjlenyomatot is képes egyszerre leolvasni - a kijelzőn.

Kettőt már a bevezetőben ellőttünk, de valójában egy harmadik újítással is felhívja magára a figyelmet a Vivo. A készülék sajnos egyelőre csupán prototípus formájában létezik, de még így is fontos tapasztalatokkal szolgálhat a gyártónak.

Felugró szelfikamera és kijelzőbe épített ujjlenyomat-olvasó

Amikor már azt hinnénk, hogy az önarcképek készítésében nem lehet újdonságot mutatni, a Vivo egy mechanikus trükk révén képes megcáfolni a prekoncepciókat. Apex nevű telefonjának 6 inches képátlóval bíró kijelzője mögé pakolta be a modult. A három oldalon is csupán 1,8 milliméteres kerettel bíró display felett pattan fel, ugrik elő a készülékházból az előre tekintő kamerarendszer – alig 8 tized másodperc alatt.

Ennek figyelemfelkeltő kialakításánál hasznosabbnak tűnik a kijelzőbe integrált ujjlenyomat-olvasó. A technika, amiért mind az Apple, mind a Samsung ölni tudott volna. A probléma annyira legyőzhetetlen akadálynak bizonyult, hogy az előbbi esetén a biometrikus azonosítás ezen formájának teljes elhagyása mellett döntött a gyártó (Face ID szolgáltatásával az arc egyedi jegyeinek használatára támaszkodva nyújtva a képernyőfeloldás biztonságos funkcióját), míg az utóbbi a hátlapra volt kénytelen száműzni a leolvasómodult.

Ezzel szemben a Vivo Apex felhasználója a képernyő majdnem felén bárhol megérintheti a kijelzőt, az képes lesz leolvasni ujjlenyomatát és beazonosítani a tulajdonost. A biztonság növelése érdekében egyébként egyszerre akár két mintázat leolvasásával is megbirkózik a rendszer, aminek előnye, hogy nem kell a jelenlegi megoldásoknál megszokottan pontosan függőlegesen (vagy, a korábban beolvasott szögben) pozícionálni ujjunkat a sikeres azonosítás érdekében.

Banántelefon a Nokiától
A Mátrixból ismerős design köszön vissza a gyártó vadonatúj-régi készülékén. A Nokia 8 Sirocco a régi 8110-es modellt utánozza külsőben, a HMD Global elképzelései szerint nem véletlenül: azokat akarták megszólítani, akik még emlékeznek a sikerszériára. Az ötlet a felújított 3110-es nagy sikere után jött a finneknél.

A készülék alsó részére került billentyűzetet védő burok az ismert módon lefelé csúsztatható el, a mozdulat egyben a beérkező hívások fogadására is szolgál. Míg azonban a régebbi kiadás egyértelműen luxuskészüléknek számított, az új, 25 napnyi készenléti időt ígérő okostelefon ára mindössze 79 dollár lesz.

Ennek megfelelően a hajlított, 2,4 inches kijelző mindössze QVGA felbontásra képes, a hátlapi kamera pedig csak 2 megapixeles. A Qualcomm 205 SoC-ja kétmagos, 1,1 GHz-es processzort rejt, mely mellé 512 MB RAM és 4 GB-nyi eMMC háttértár tartozik. Fekete és banánsárga színekben lesz majd elérhető.

Vibráló hangkeltés

A harmadik, kétségtelenül szokatlan funkció a megszokott újító terepről távolabbra evez. Mindenki, a gyártók és a felhasználók is elfogadták, hogy a hang tekintetében igen korlátozottak a lehetőségek, az egyre kisebbre zsúfolódó készülékház nem kedvez a minőségi hangzás létrehozásának. Ezen a téren akart valami újat mutatni a Vivo az Apexszel.

Az újdonság tulajdonképpen abban rejlik, hogy a prototípus telefon OLED panelje hangszóróként működik, vagyis képes úgy rezegni, hogy azzal a megnézett videók, hívások és játékhangok életre kellhessenek rajta keresztül. Ennek létjogosultsága persze igencsak kérdéses, hiszen egyelőre széles körben még nem tesztelt, hogy milyen minőséget, hangerőt szolgáltat ez a technika, és azt sem tudni, hogy mennyire árt a megjelenítőpanelnek a fokozott rezgés.

Ugyanakkor nem a Vivo az első, ami hasonlóval próbálkozik. A Xiaomi Mi Mix már tett pár lépést ezen az úton. A "cantilever ceramic piezoelectric actuator" nevű fejlesztésük azonban nem a display-t, hanem a készülékházat használta hasonló célra. A Vivo esetében SoundCasting névre hallgat a funkció, ami az első beszámolók szerint egészen elfogadható szintű hangkeltésre képes.

Mobilitás

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.