A HP Inc. friss negyedéves üzleti eredményeinek bejelentésével egy időben közölte, hogy költségcsökkentés miatt tömeges leépítésbe kezd. A kényszerű intézkedés a hivatalos tájékoztatás szerint minimum 4 ezer munkahelyet fog érinteni, de lehetséges, hogy végül ennek másfélszeresénél, azaz 6 ezernél áll meg a számláló.
Az elsősorban személyi számítógépeket és nyomtatókat gyártó amerikai vállalat 2022-es üzleti évének utolsó periódusában, azaz agusztustól október végéig összesen 14,8 milliárd dollár értékben forgalmazott. Ez a bevételi szint pedig jócskán, mintegy 11 százalékkal marad el az egy évvel ezelőtti eredménytől. (Változatlan árfolyamokkal számolva a visszaesés 8 százalékra mérséklődik.) Ráadásul ezzel párhuzamosan romlottak a nyereségességi mutatók is.
Hogy egyértelműen romló tendenciáról van szó, azt a teljes évre vonatkozó adatok szépen mutatják. Az október végén zárt 2022-es üzleti év egészében a cég 63 milliárd dollár bevételt ért el, ami csak 0,5 milliárddal kevesebb a 2021-es forgalomhoz képest. A nettó profit viszont nagyon megsínylette, hogy idén felsokasodtak a világgazdasági problémák. A most elért 3,2 milliárd alig több mint a fele, a tavalyi eredménynek.
Szükséges lépések
Enrique Lores elnök-vezérigazgató az eredményeket kommentálva a helyzet kezelésével kapcsolatban többek között a portfólió optimalizálásáról, a működési hatékonyság fejlesztéséről, illetve a strukturális átalakítások szükségességéről beszélt. Az utóbbi, menedzsernyelven megfogalmazott intézkedés természetesen nagyszabású elbocsátásokat jelent.
A vállalat becslése szerint a Future Ready Transformation gyűjtőnéven emlegetett intézkedési terv a 2025-ös pénzügyi év végére legalább 1,4 milliárd dolláros éves bruttó megtakarítást eredményez. Az átszervezéssel és egyéb intézkedések 1 milliárd dollárnyi extra kiadással terhelik majd a következő három év költségvetését. A HP a három év alatt végrehajtott terv részeként 4-6 ezer fővel csökkenti munkavállói számát. A cég jelenleg nagyjából 50 ezer főt foglalkoztat világszerte.
Az informatikai óriás lépése nem tekinthető váratlannak. Egyrészt a számára annyira fontos PC-piac látványos bezuhanása miatt várható volt a nadrágszíj összehúzása, másrészt a technológiai szektorban általános gyakorlattá vált, hogy a cégek a globális gazdasági problémákra elbocsátásokkal (is) reagálnak. A Twitter dolgozóinak kaotikus elbocsátása extrém példa, de leépít többek között a Stripe, a Snap, az Intel, a Meta és az Amazon is... És a felsorolás egyre hosszabb lesz.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak