Egyre komolyabb dugóhúzóba kerül a személyi számítógépek világpiaca. Az IDC idei harmadik negyedévre vonatkozó előzetes jelentése szerint az elmúlt három hónapban alig több mint 74 millió PC-t értékesítettek globálisan, ami kereken 15 százalékkal marad el az egy évvel korábbi mennyiségtől. A trendet mutatja, hogy az év elején még csak 5 százalékos volt a csökkenés üteme, amit bő 12 százaléknyi visszaesés követett a második negyedévben.
Az amerikai piackutató anyagában nagyon kell igyekeznie annak, aki pozitívumokat akar felfedezni. Egy ilyen kapaszkodót jelenthet az, hogy még a mostani, erősen csökkenő szállítási volumen is felette marad a koronavírus előtti időszakban tapasztalt értékeknek. Azaz a szegmens összességében még most is egészségesebb állapotban van, mint 2-3 évvel ezelőtt.
A másik pozitívum azonban már csak egyetlen gyártóhoz köthető. Az Apple ugyanis idén folyamatosan képes javítani tavalyi teljesítményén, és messze a legjobb dinamikát mutatja a legnagyobb piaci szereplők között. Macekből a harmadik negyedévben több mint 10 millió fogyott, ami bő 40 százalékkal erősebb a 2021-es eredménynél.
Az IDC szakértői az átlagos eladási ár (ASP) alakulását is figyelemmel kísérik. Ez az elmúlt időszakban tapasztalható alkatrészhiány miatt fokozatosan emelkedett, mivel a szállítók a prémium kategóriás eszközök előállítását priorizálták ebben a helyzetben. Ezzel párhuzamosan a csipek és egyéb félvezetők beszerzési ára is megugrott, amit a minimális árréssel működő szegmensben a szereplők többsége kénytelen volt áttolni a vásárlókra. Mindez azt eredményezte, hogy az idei első negyedévben 910 dollárra emelkedett az ASP. Ilyen magas értékre 2004 óta nem volt példa.
Az ASP görbéje azonban mostanra szintén lefelé fordult, és mind a második, mind a harmadik negyedévben mérséklődött az egy PC-re vetített átlagos eladási ár, ami a piackutató megjegyzése szerint további bizonyítéka annak, hogy a piac lejtmenetbe váltott.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak