1998 elején indult a nyílt forrás hódító útjára.

Talán meglepő, de még csak huszadik születésnapját ünnepli az open source. Elég sok idő telt el addig, amíg egyáltalán létrejöhetett: az Egyesült Államokban ugyanis 1974-ig az ország törvényei nem tették lehetővé a szoftverek jogvédetté tételét.

A megvalósult utópia

24 évnek kellett tehát eltelnie (több időnek, mint amióta egyáltalán létezik a nyílt forrás), míg megjelent ez a fajta licencelési forma. Az open source mindazonáltal nem azt jelenti, hogy ingyenesen használható (az a freeware), a nyílt forrású szoftverekre ugyanúgy vonatkozhat szerzői jogi védelem, mint a zárt kóddal rendelkezőkre.

Az open source esetében a forráskód maga nyitott, bárki szerkesztheti, módosíthatja azt a licencfeltételek figyelembevétele mellett. Az adott programon végrehajtott változások pedig hozzájárulnak az alkalmazás köré épülő közösség fejlődéséhez.

Jellemzően azoknak a végfelhasználóknak pénzbeli ellentételezés nélkül elérhetők ezek a szoftverek, akik nem keresnek pénzt használatukkal. Szinte már egy utópisztikus álom megvalósulása az open source, olyan feltételeket kínálva, melyek a legtöbb egyéb iparágban nem érhetők el. Ettől függetlenül tökéletesen illeszkedik a kapitalista gazdasági modellbe, mivel a legtöbb, nyílt forrású terméket kínáló vállalat nem magán a szoftveren, hanem a hozzá adott terméktámogatáson keresztül tesz szert bevételre. Így pedig érdekelt a szoftver folyamatos fejlesztésében.

Ennek ismeretében nem meglepő, hogy milyen óriási összegeket képesek kifizetni az érdekeltek egy-egy, számukra fontos open source fejlesztés felvásárlásáért. Legutóbb például negyedmilliárd dollárért került a konténertechnológiában erős CoreOS a Red Hathez.

Mindenhol ott van

Sokan csodabogárnak tartják azokat, akik kiejtik szájukon az open source jelzőt, hiszen a felhasználók többsége az olyan, zárt kóddal bíró programokhoz szokott, mint a Windows vagy a Microsoft Office. Pedig nagyon sokan használják, talán csak nem tudnak róla, hogy a zsebükben levő telefonon futó operációs rendszer is nyílt forrású. A Google fejlesztette Android a világ legnépszerűbb mobil OS-e, 10 okostelefonból 8 ezt a platformot alkalmazza.

De szintén open source alapokon nyugszik a Firefox is, mely a világ első nyílt forrású szoftveréből, a Netscape-ből nőtte ki magát. És ott van a Java, mely az egyik leggyakrabban használt programozási nyelv. Vagy megemlíthető a Microsoft féle .NET keretrendszer, sőt, nemrég az a "szentségtörés" is megvalósult, hogy megjelent a Linux a Microsoft Store-ban. Redmond tavaly októberben még az Open Source Initiative-hoz is csatlakozott.

Általános diadalmenetről mégsem beszélhetünk. Jól mutatja azt a bajor főváros története, hogy a nyílt forrásra való átállás mennyire kockázatos lehet. Európában az évezred elején csodájára jártak a müncheni LiMux projektnek, amely hosszas előkészítés után 2003-ban indult el, és minden nehézsége ellenére összességében sikeres projektnek tűnt. Tavaly év elején – nem teljesen függetlenül a városvezetésben bekövetkezett változásoktól – azonban a városatyák úgy döntöttek, 2020-ig minden lényeges változtatást visszacsinálnak, azaz két éven belül közel 30 ezer számítógépen cserélik le a Linuxot Windowsra.

Közben viszont Barcelona jelentette be az open source-ra való átállást; a katalán főváros 72 millió euróból finanszírozza a projektet. Átláthatóbb, hatékonyabb kormányzatot, megfizethető szolgáltatásokat, nyílt adatkezelést és olyan önkormányzati rendszert várnak a tavaly októberben meghirdetett digitális átalakítási tervtől, amely egyben maximálisan garantálja a magánélet védelmét is. Emellett a teljes technológiai függetlenség elérése is fontos szerepet játszott a döntésben.

Oracle vs. Google

Komoly csaták is zajlottak a nyílt forrás területén. Miután az Oracle a Sun Microsystems felvásárlásával hozzájutott a Javához, azonnal elkezdte felülvizsgálni kódjának harmadik fél általi felhasználását. Mivel pedig az Android részben erre épült, közel évtizedes pereskedés kezdődött a két óriásvállalat között.

Habár a Google megengedhetné magának, hogy engedjen az Oracle "zsarolásának", de a nála nagyságrendekkel kisebb büdzséből gazdálkodó cégeknek ez már húsbavágó, gyakorlatilag létkérdés. Ha az Oracle végül hatósági végzéssel tudná alátámasztani álláspontját, az ellehetetlenítené a Java széles körű használatát, ami visszavetné az erre alapuló innovációt.

Mindazonáltal a Google komoly lépéseket tett az elmúlt években azért, hogy minimálisra szorítsa le a kárt, ha esetleg ellene ítélnek. Az egymást követő Android változatok egyre kevesebb és kevesebb kódot tartalmaznak a Sun örökségéből. A keresővállalat állítása szerint mára gyakorlatilag semmi nem maradt az eredetileg használt sorokból a mobil operációs rendszerben.

Piaci hírek

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.