A The Wall Street Journal szerdai riportja szerint repedések mutatkoznak a Facebook globális fizetési hálózatát támogató koalícióban. A Visa, a Mastercard és mások is újragondolják szerepüket a Libra jövőre induló hálózatában, amelynek felépítésére és gondozására összeálltak a Libra Association nevű non-profit szervezetben. A bizonytalanság oka a Libra óvatos vagy kifejezetten negatív fogadtatása az európai és amerikai kormányzati szereplők körében, illetve a hatóságok fokozott figyelme és kilátásba helyezett vizsgálatai sem tetszenek a nagy szolgáltatóknak – írja az üzleti lap bennfentes forrásaira hivatkozva.
Ilyesmire pedig az utóbbi időben rengeteg példa akadt. Ahogy nemrég mi is beszámoltunk róla, a pénzmosás elleni küzdelem nemzetközi standardjait meghatározó Pénzügyi Akciócsoport (FATF) is közelről vizsgálja a digitális fizetőeszköz bevezetésével kapcsolatos kockázatokat, de mások mellett az Európai Központi Bank is aggályosnak tartja, hogy a Libra mögött nem áll semmilyen végső hitelező, az ellenőrzésben csak piaci cégek vesznek részt, a rendszer pedig az uniós monetáris politika alakítását is alááshatja. Még Donald Trump is megosztotta a Twitteren a digitális fizetőeszközökről szóló lesújtó véleményét, ebben pedig külön nevesítette a Librát.
Egyre nagyobbnak tűnik a bizonytalanság
Az Egyesült Államokban a pénzügyi szolgáltatásokért is felelős kongresszusi bizottság képviselői már a nyár folyamán a Libra bevezetésének elhalasztására kérték a Facebookot. A Libra Association a Calibra nevű digitális tárca fejlesztéséért felelős alelnöke egy képviselőházi meghallgatáson többszöri nekifutásra sem volt képes igennel vagy nemmel válaszolni arra a kérdésre, hogy a fizetőeszközöket a közjavak közé sorolja-e, a legfrissebb hírek szerint pedig a Facebook vezérigazgatóját, Mark Zuckerberget is behívták egy januári meghallgatásra az illetékes kongresszusi bizottság elé.
A múlt héten már a Libra Association tagjainak illetékes vezetőit is Washingtonba rendelték egy megbeszélésre. A WSJ beszámolója szerint a projektben résztvevő cégeket az amerikai pénzügyminisztérium levélben is felszólította , hogy adjanak részletes áttekintést pénzmosás elleni megfelelőségi programjaikról, illetve arról, hogy mindezekhez hogyan viszonyulna a Libra működése. A lap úgy tudja, hogy már a Facebook több partnere is visszautasította azt a felkérést, hogy a nyilvánosság előtt is elkötelezze magát a Libra mellett, ez pedig a fejlesztések és a bevezetés előkészítésének koordinációjában is egyre nagyobb problámákat okoz.
A jelen állás szerint a Libra Association tagjai egy nem kötelező érvényű szándéknyilatkozatot írtak csak alá, és még azt a 10 millió dollárt sem fizették ki, amit a Facebook a szervezet minden tagjától beszedne a digitális fizetőeszköz fejlesztésének és a fizetési hálózat kiépítésének költségeire hivatkozva. A WSJ itt a Visa vezérigazgatójának júliusi nyilatkozatát idézi, amelynek alapján csak a tényeket érdemes számba venni Librával kapcsolatban, és tisztában kell lenni vele, hogy a szövetség egyik tagja sem fog sietni vele, hogy a többieket megelőzve kötelezettségeket válaljon.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak