A Facebook hányatott sorsú fizetési rendszerét már a Pénzügyi Akciócsoport is megtalálta magának.

A párizsi székhelyű Pénzügyi Akciócsoport (Financial Action Task Force, FATF) júliusban kinevezett új elnöke, a Xiangmin Liu tegnap erőstette meg a Reuters hírügynökségnek, hogy a szervezet közelről vizsgálja a Facebook libra nevű digitális fizetőeszközének bevezetésével kapcsolatos fejleményeket. A pénzmosás elleni küzdelem nemzetközi standardjait meghatározó kormányközi intézmény szerint mindenképpen meg kell győződni róla, hogy a júniusban bejelentett Libra projekt hordoz-e magában számottevő kockázatokat, és ha igen, akkor meg kell tenni a szükséges lépéseket.

A FATF elnöke egy londoni rendezvényen beszélt a libráról, ahol félig-meddig választ is adott rá, hogy az új globális pénzügyi infrastruktúra esetében érdemes-e ilyen kockázatokkal számolni. Liu szerint egyértelmű trend, hogy a kriptodevizák illegális felhasználása egyre magasabb fokú, ahogy szaporodnak a feltárt esetek a pénzmosással vagy a drogkereskedelemmel összefüggésben, és az ismert példák minden bizonnyal csak töredékét jelentik a valós arányoknak. A virtuális eszközökhöz kapcsolódó anonimitást szerinte a bűnözők minden esetben igyekeznek kihasználni, miközben az illetékes hatóságok csak a jéghegy csúcsát vizsgálgatják.

Ahogy arról még júniusban mi is beszámoltunk, a FATF nyár elején kiadott állásfoglalásában már sürgette a kriptovaluták kibocsátásában és kereskedelmében érintett cégek szabályozását, ami a legelső globális szabályozási kísérletet jelentené ezen a területen. A szervezet minden egyes országban regisztrációhoz és folyamatos ellenőrzéshez kötné a kriptovaluta-tőzsdék és az eszközök kezelőinek tevékenységét, ide értve az ügyfelek átvizsgálását és a gyanús tranzakciók jelentésének kötelezettségét is. A javaslat bizonyos elemei viszont nehezen lennének kivihetők: ilyen például, hogy a szolgáltatóknak hozzá kellene rendelniük a tranzakciókhoz a küldő és a kedvezményezett azonosítására alkalmas adatokat.

Ez már túl nagy ahhoz, hogy simán átengedjék

Az Európai Központi Bank (EKB) egyik igazgatósági tagja szeptember elején ugyancsak megfogalmazta, hogy a Facebook digitális fizetőeszköze alááshatja a monetáris politika alakítását. A luxemburgi Yves Mersch akkor reményét fejezte ki, hogy az európaiak nem mondanak le a bejáratott fizetési csatornák megbízhatóságáról a Facebook "szirénénekének szédítő, de álnok ígéretei" miatt. Álláspontja szerint több mint aggályos, hogy a Libra mögött nem áll semmilyen végső hitelező, és az ellenőrzésben résztvevő szervezetek is csak a részvényeseknek tartoznak elszámolással. Mivel a libra árfolyamát egy kosárhoz kötnék, amelyben az euró is szerepel, a fizetőeszköz aktuális elfogadottságától függően ez az EKB ellenőrzési lehetőségeit is csökkenthetné az uniós valuta fölött.

Eközben további hírek is érkeznek a még bőven megjelenés előtt álló, de máris ezer oldalról támadott librával kapcsolatban. A projektet gondozó Libra Association már felvette a kapcsolatot a svájci pénzügyi felügyelettel (FINMA) a fizetési rendszer engedélyeztetésével kapcsolatban, miközben az amerikai pénzügyminisztérium ez ügyben Svájcban tárgyaló képviselője kijelentette, hogy a librának meg kell felelnie a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása elleni legmagasabb standardoknak, ha valaha is be akarják indítani.

Ez az amerikai kormány álláspontja alapján azt jelenti, hogy a librát (bár annak működése több szempontból is eltérne a hagyományos kriptovalutáktól) pontosan ugyanúgy kezelik, mint a bitcoint vagy az ethereumot, és károsnak tartják, hogy a technológiai vonatkozásoknál sokkal kevesebb figyelmet kap annak biztosítása, hogy a hálózatokat a rosszindulatú szereplők ne használhassák a pénzek elrejtésére és mozgatására. Bár a Libra Association minderre válaszul újra hangsúlyozta a szabályozókkal és törvényhozókkal való együttműködési készségét, és ezredszer is kiemelte, hogy a projekt még kezdeti szakaszában jár, az amerikai kormányzat egyre egyértelműbb elvárásokat fogalmaz meg a digitális fizetőeszközök új csomópontjaként (Crypto Valley) fellépő svájciakkal szemben.

Piaci hírek

Összezuhantak a Meta részvényei, amikor kiderült, hogy az MI pénzbe kerül

Sokan próbáltak szabadulni a papíroktól, miután a vállalat lassulásra figyelmeztetett a mesterséges intelligencia fejlesztésével összefüggő, hosszabb távra szóló beruházásokra hivatkozva.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.