Az EKB egyik vezetője szirénéneknek nevezte a Facebook új üzletét, ami akár a központi bank és az euró működésére is romboló hatással lehet.

A Facebook digitális fizetőeszköze alááshatja az Európai Központi Bank (EKB) képességét a monetáris politika alakításra, ezért Európának nem szabad bedőlnie a libra álnok ígéreteinek – fogalmazott hétfőn a szervezet egyik igazgatósági tagja, a luxemburgi Yves Mersch. A libra árfolyamát ugyanis a tervek szerint egy kosárhoz kötnék, amelyben valódi devizák – az euró mellett a dollár, a font, a svájci frank és a japán jen – is helyet kapnának az árfolyam stabilitásának érdekében, a fizetőeszköz felhasználóinak tábora pedig a közösségi hálózatokba regisztrált tagjaira épülne világszerte.

Mersch szerint a libra aktuális elfogadottságától függően az euró megjelenése a devizakosárban egyszerűen csökkentené az EKB ellenőrzési lehetőségeit az uniós valuta fölött. Károsodna a központi bank monetáris politikájának transzmissziós mechanizmusa az euróövezetben működö bankok likviditási pozíciójára gyakorolt hatáson keresztül, az pedig összességében alááshatja az euró nemzetközi fizetőeszközként betöltött szerepét.

A tervek szerint a kecskék gondoznák a káposztát

A Facebook még a nyár elején tette közzé elképzeléseit a libra jövőre esedékes bevezetésével kapcsolatban. Ahogy annak idején írtuk, a blokklánc-technológiára épülő megoldás a hagyományos értelemben vett kriptodevizákkal szemben egy globális pénzügyi infrastruktúra épülne. Az olyan kapcsolódó fejlesztéseket, mint amilyen a hozzá tartozó digitális tárca is lenne, a Facebook új leányvállalata vinné, magát a fizetőeszközt és a tranzakciókat pedig egy több tucat taggal rendelkező nonprofit szervezet, a Libra Association ellenőrizné.

A koncepció a legelső pillanattól kezdve súlyos kritikákat kapott, a Facebook által felhalmozott komoly bizalmi deficittől és az adatkezelési botrányoktól kezdve odáig, hogy a felügyeletet a fizetőeszközök közcélú meghatározásával szemben egy semmilyen módon nem választott, profitorientált piaci cégekből álló egyesülés végezné. Yves Mersch is kifejezetten aggasztónak nevezte ezt a központosított felállást, mivel a libra mögött a gyakorlatban nem áll semmilyen végső hitelező, az ellenőrzésben résztvevők tulajdonképpen csak a részvényeseknek tartoznak elszámolással, és nem élveznek közbizalmat.

Mersch egész konkrétan odaszúrt a Facebooknak, amikor kiemelte, hogy a librát ugyanazok a figurák akarják bevezetni, akiknek az utóbbi időben többször is magyarázkodniuk kellett az amerikai vagy európai törvényhozók előtt, mivel a közösségi platformon a személyes adatok kezelésének módja már a demokratikus társadalom működését veszélyezteti. Mindezek alapján az európai szabályozó és felügyelő szervezeteknek érvényre kell juttatniuk illetékességüket a libra fölött, sőt az EKB igazgatósága tagja szerint a kockázatok kezeléséhez nemzetközi összefogásra van szükség.

A Reuters által idézett nyilatkozatában Mersch reményét fejezte ki, hogy az európaiak nem lesznek hajlandók lemondani a már bejáratott fizetési csatornák megbízhatóságáról, szemben a Facebook szirénénekének szédítő, de álnok ígéreteivel. A librával kapcsolatos problémákról nemrég ebben, ebben vagy ebben a cikkünkben is beszámoltunk.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.