A Facebookon és az Instagramon legalább tucatnyi olyan fiók jelent meg, amely librát kínál eladásra. Miközben a legjobb esetben is 2020-ban indul a kriptovaluta.

Élelmes csalók egyből lecsaptak a Facebook kriptopénze, a libra körüli hájpra. Legalább tucatnyi olyan hamis fiókot és csoportot hoztak létre, melyeken azzal kecsegtetik a felhasználókat, hogy egy külső weboldalon kedvezményesen juthatnak hozzá librához, legtöbbször bitcoinért. A csaló fiókokat a The Washington Post fedezte fel. A lap értesítette a Facebookot, amely a hét elején el is távolította azokat a Facebook- és Instagram-fiókokat, melyek hamis híreket közöltek a kriptopénzről. Maga a Facebook is több hamis oldalt eltávolított, de jó néhányat csak a lap által kapott információk alapján azonosított.

De miért egy lap találja meg a csalókat?

Akár el is lehetne menni a dolog mellett, hiszen olyan csalók mindig is voltak, akik tájékozatlan emberek jóhiszeműségét használták ki. Az azonban elgondolkodtató, hogy a Facebook még a saját rendszerében sem tudja kiszűrni az ilyen próbálkozásokat, miközben egy olyan horderejű lépést tervez, amely az egész globális pénzügyi ágazatot felforgathatja. Nem véletlen, hogy egyelőre nagy az ellenállás a politikai és gazdasági szereplők részéről.

Az amerikai lap cikke arra hívja fel a figyelmet, hogy a kezdeményezést a Facebook biztonságával szembeni amúgy is alacsony bizalom nagyon alááshatja. Főleg az, hogy Mark Zuckerbergék saját házuk táján sem tudnak rendet tartani, azaz képtelenek időben felismerni és megszüntetni az ilyen csaló oldalakat. Pedig több hamis fiók a Facebook logójával, Zuckerberg fotóival és a libra hivatalos marketingképeivel próbálta még hitelesebbé tenni magát.

A Facebook szóvivője mi mást tehetett, nyomta a kötelező kincstári szöveget: a Facebook azonnal eltávolítja az oldal szabályzatát megsértő hirdetéseket és oldalakat, amikor azokat felfedezi, és folyamatosan dolgozik azon, hogy javítsa a csalások felderítését platformjain.

Kiszabadult a szellem a palackból

De ha még a Facebook gyorsan is lép, a csalásspirál már beindult, és a csalók már túlléptek a Facebookon. Azaz az ellenőrzés elég gyorsan kicsúszhat Zuckerbergék kezéből. A Twitteren, a YouTube-on és más platformokon is megjelentek a librával kapcsolatos hamis információk, videók. A világhálón például terjed egy olyan videó, ami látványra olyan, mintha a Facebook által szponzorált tartalom lenne. Ebben például maga Zuckerberg jelenik meg, és felajánl benne néhány librát a korai befektetőknek. Ezt a videót egy felhasználó például a Tencent WeChat azonnali üzenetküldő programján keresztül kapta meg ismeretlen helyről.

A The Washington Post talált olyan oldalt, amit teljesen úgy alakítottak ki, mintha a libra valamiféle hivatalos kereskedelmi oldala lenne, még az URL-ből (buylibracoins.com) sem foghat gyanút a felhasználó. Az oldalon kifejezetten ajánlják, hogy egyéb kriptovalutáinkat (bitcoin, ether, litecoin vagy akár hivatalos pénz) váltsuk át librára. Az impresszum szerint svájci, genfi illetékességű cég oldalán telefonszám nincs, csak egy kontakt mailcím ([email protected]), ezen azonban nem válaszolt senki a lap megkeresésére. Arról meg csak a legparanoidabb felhasználók fognak gyanút, hogy az oldal fejlesztője, a FAQ rész alatt az oldalon felejtett egy "Lorem ipsum..." ál-latin szövegrészt, amit webdizájnerek is használnak a weboldalakon megjelenő szövegek kinézetének bemutatására.

Egy biztonsági szakértő arra hívja fel a figyelmet, hogy már lehet tapasztalatunk arról, milyen hatása van a közösségi hálózatokon keresztül terjedő hamis híreknek. Az ilyen hamis hírek alapjaiban áshatják alá a librával kapcsolatos pozitív várakozásokat is, ha a Facebook nem tudja kiszűrni az ilyen információkat. Egyelőre azonban úgy tűnik, nincs gyorsan és hatékonyan működő eszköz Zuckerbergék kezében, mert jó esetben is csak ott lihegnek a csalók nyakában, de mindig mögöttük lesznek.

A csalásokkal foglalkozó Mashable-cikk végkicsengése sem túl pozitív: meglehet, cinikus feltételezés – írják –, de a Facebook nem arról híres, hogy megoldja azokat a problémákat, melyeket saját hanyagsága okoz. És ha a libra már akkor kétes képződmény, amikor még el sem készült, el lehet képzelni, mennyire félelmetes lesz, ha majd elindul.

Piaci hírek

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.