Előrehaladott tárgyalásokat folytat a TSMC-vel, hogy utolérje versenytársait gyártástechnológiában.

Folyamatosan szivárognak a hírek arról, hogyan képzeli el az Intel a félvezetőgyártás kiszervezését. A Nikkei értesülései szerint a Samsung mellett a TSMC-vel is előrehaladott tárgyalásokat folytat arról, hogy akár a legfontosabb termékeit is bérgyártásba adja. A kiszervezés a laptopoktól a szervereken át az edge computing eszközökbe szánt processzorokig szinte minden területet érint. Sokan abban reménykednek, hogy már a héten bejelenthetik a megállapodás részleteit. A két vállalat egyébként élő kapcsolatban van: a TSMC gyártja többek között az Intel néhány grafikus processzorát, MI-gyorsítóját is, de a kulcstermékek eddig mindig házon belül készültek.

A Nikkei információi szerint a TSMC-vel sokkal kiterjedtebb és volumenében is jelentősebb lesz az együttműködés, mint a dél-koreai gyártóval. A japán pénzügyi portál úgy tudja, a TSMC által gyártott csipek 2022-ben kerülhetnek piacra, de komolyabb mennyiségre csak két év múlva lehet számítani. Ennek oka lehet az is, hogy a tajvani gyártóra, amely már a világ legnagyobb bérgyártója olyan megrendelésállomány zúdult az utóbbi időszakban, hogy a folyamatos kapacitásbővítés ellenére sem tud minden megrendelést kielégíteni.

A tárgyalásokat ismerő informátorok szerint az Intel tervezi a TSMC által biztosított 5 nanométeres gyártási technológia kihasználását (ez ma a legmodernebb, de a TSMC már dolgozik a 3 nanométeren is), valamint a 6 nanométeres technológia alkalmazási lehetősége is felmerült, amit pl. az AMD már használ a laptop- és szerverprocesszoraihoz.

Lemaradtak a gyártástechnológiában

Az Intelnek lépnie kell, mivel vészesen lemaradt gyártástechnológiában a konkurenciától. A februárban távozó vezérigazgató, Bob Swan például tavaly nyáron jelentette be, hogy a 7 nanométeres gyártástechnológia bevezetése csak 2022 végére várható. Swan már akkor beszélt arról, hogy újra kellene gondolni az Intel üzleti modelljét, hogy a tervezéstől az értékesítésig mindent házon belül tart. Azóta a részvényesek felől is érkeztek jelzések, hogy célszerű lenne egy ilyen váltás.

A versenytársak pedig ott loholnak az Intel nyakában. A már említett AMD például két év alatt, 2020-ra megduplázta a PC-piaci részesedését az Intel rovására, így már 20 százalékot birtokol. Közben kiesett az Intel ügyfelei közül az Apple, amely házon belül fejleszti ARM-alapú processzorait, és ez újabb piacvesztéssel jár majd. A TrendForce szerint az Intel idén akár 10 százalék piaci részesedét is veszíthet a PC-s szegmensben (tavaly a piac 78,5 százalékát birtokolta).

Az AMD és az Apple is csak a tervezést tartja saját kézben, a fő gyártója a TSMC. Az Intel belépése ebbe a körbe akár 8 százalékkal is megdobhatja a bérgyártó bevételeit. Ugyanakkor iparági elemzők szerint elképzelhető, hogy az Intel csak időlegesen gondolkodik bérgyártásban, és ha felzárkózik a élhez gyártástechnológiában, minden visszatér a régi mederbe. Mindez azonban már az új vezérigazgató, a vállalathoz 11 év után visszatérő Pat Gelsinger stratégiáján is múlik.

Piaci hírek

Mit kezdjünk a gyilkos robotokkal?

Kétnapos nemzetközi konferencián próbálták a szomszédos Bécsben kitalálni, miként lehetne nemzetközi szinten kezelni a mesterséges intelligencia fejlődésével egyre potensebbé váló autonóm fegyverrendszereket.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.