Felélesztheti legkevésbé sikeres termékeinek egyikét a Microsoft a Google-lel folytatott versengésben. Az amerikai keresőóriás Chromebookja elsősorban az oktatási piacon jelent konkurenciát Redmondnak, ami miatt a Windows RT néven elhíresült, komolyabb sikereket elérni nem tudó platformot visszaszivárogtassa a köztudatba.
Jobban előkészített terep?
Amióta szárnyra keltek az első pletykák az új, Windows Cloud névre keresztelt termékről, azóta rebesgetik, hogy ez egyfajta virtuális operációs rendszer lesz a Microsoft Azure felhőben. A legfrissebb értesülések szerint azonban a szoftver inkább a Windows 10 lebutított változataként jelenik meg, mely csupán az úgynevezett Universal Apps futtatására lesz képes. Ezzel pedig a fent már említett, alacsony költségű alternatívát jelentő Chrome OS riválisaként léphet (újra) piacra.
A 2011-es CES-en bejelentett Windows RT-t eredetileg nagy érdeklődés övezte; az elképzelés ugyanis az ARM architektúra és a Windows házasságát ígérte. A Microsoft Surface tabletjét nézték ki tesztplatformnak, ám a 2012 október végi debütálás után elégtelen tudása miatt hamar gúnyolódás céltáblájává vált az operációs rendszer, majd nem sokkal ezt követően érdektelenségbe is fulladt. A Windows 8 lebutított változatát végül 2015-ben, különösebb felhajtás nélkül jegelte a vállalat.
A Windows Cloud Universal Apps támogatása azonban azért jelent jobb óment, mert már most több alkalmazás érhető el ezen a platformon, mint anno a Windows 8 vagy a Metro appok indulásakor. A Universal Apps egyébként a platformok közötti átjárást hivatott szolgálni; olyan alkalmazásokról van szó, melyek PC-n, konzolon, IoT eszközökön, mobilkészülékeken vagy akár Hololensen is futhatnak.
Hamarosan minden kiderülhet
Mary Jo Foley, a Microsofttal kiemelten foglalkozó amerikai újságírónő szerint a Windows Cloud nem érinti a Microsoft Windows platform előfizetésként kínált tervét. Ezt a nagyvállalati ügyfeleknek nyújtja majd a vállalat: a Windows 10 Enterprise E3 névre keresztelt lehetőség a redmondi cég beszámolója szerint havonta hét dolláros kiadást fog jelenteni.
A Windows Cloud sokkal inkább a felhős felhasználást célozza, vagyis inkább úgy működik majd, mint ahogyan a Google online megoldásai: a programok és szolgáltatások a cloudban hostolva érhetők el. Ebből következően a platform várhatóan erőteljesen támaszkodik a folyamatos internetelérésre, annak hiányában jelentősen csorbulnak lehetőségei.
Noha a Microsoft hivatalosan nem kívánta sem megerősíteni, sem cáfolni az értesüléseket, a Windows 10 Creators Edition fejlesztői kiadásában már vannak a platformra utaló hivatkozások. Redmond ráadásul azt is elismerte korábban, hogy nem adta fel ARM-x86 architektúrákkal kompatibilis operációs rendszerének koncepcióját.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak