Eltelt egy év, a nagy visszhangot kiváltott Windows 10 frissítési akció pedig ma lejár. A Microsoft azzal próbálta meg felpörgetni az új verzió piacát, hogy tavaly ilyenkor a korábbi (Windows 7 és 8) operációs rendszereket használók számára ingyenesen elérhetővé tette – egy évig - az új OS-re való upgrade lehetőségét.
A taktika azonban felemás eredményt hozott. Ugyan egy hónapos létezése után a Windows 10 már nagyjából 6 százalékot birtokolt a PC-s operációs rendszerek piacán, a növekedés dinamikája megtört a nyár végére. Ezért aztán szelíd erőszakkal terelgette a felhasználókat a Windows 10 felé a Microsoft; amint arról mi is írtunk, a vállalat bejelentette, hogy idén nyártól csak a Windows 10 támogatja az újabb generációs processzorokat. Februárban aztán ezt azzal is megfejelte Redmond, hogy automatikussá tette a frissítést, így a támogatott Windows-kiadásokat futtató gépek a hibajavításokkal együtt automatikusan letöltötték és telepítették az új operációs rendszert.
Forrás: StatCounter Global Stats - OS Market Share
Ennek eredményeként egy év alatt Amerikában a cégek közel 40 százaléka állt át legalább részlegesen Windows 10-re, az alkalmazottak zöme viszont még kitartana a Windows 7 mellett. Ez egyébként kifejezetten gyors adaptációs folyamatnak számít. Különösen a nagyvállalatok körében, melyek többsége azért az első javítócsomag megjelenését meg szokta várni, amit jellemzően a bevezetés után egy évvel adnak ki.
Napjainkban nagyjából 300 millió eszköz futtatja a legújabb redmondi operációs rendszert, ami elsőre soknak tűnik, de a Microsoft várakozásától elmarad. A vállalat ugyanis év végére már 1 milliárd Windows 10-es internetező számítógépet és okostelefont szeretett volna látni. Noha messze még az év vége, a cél teljesítése meglehetősen lehetetlennek – vagy finomabban kifejezve: túlzottan ambiciózusnak – tűnik.
Hogyan tovább?
Az első javítócsomag, vagy ahogyan a Microsoft elnevezte, a Windows 10 Anniversary Update már a nyakunkon. A Redstone munkacímen futó, augusztus 2-án megjelenő frissítés elsősorban nem biztonsági, hanem funkcionalitásbeli bővülést hoz az operációs rendszer számára.
A Windows Ink révén érintésérzékeny felületekhez készített ceruzával lehet majd írni a kijelzőre. Továbbfejlesztették a személyi asszisztensként funkcionáló Cortanát, mely a megszokott keresést is kiváltja. És nem hagyják ki a játékrajongókat sem; a DirectX 12 platform képességeit bemutató példány közül talán a Forza Motorsport 6: Apex kapja majd a legnagyobb figyelmet, mivel az összes, frissítést alkalmazó számára ingyenesen hozzáférhető lesz.
Többé nem zavarja meg a munkát ez a képernyő
Ezzel az ajánlattal persze nem lehet a vállalati ügyfeleket megcélozni, akiknek egy jelentős része még mindig nem szánta el magát a váltásra. Ennek számos oka lehet, kezdve a megszokott környezethez való ragaszkodástól a logisztikai kihívásokig.
És, hogy mennyibe kerül mától a váltás? Nos, a Home változat 120 dolláros áron vásárolható meg, a Pro kiadás 1 cent híján kerek 200 dollárba kerül.
Windows 10 előfizetés?
A nagyvállalati ügyfeleknek kínálja majd a Windows 10 szolgáltatásként való használatának – egyfajta Windows as a Service – lehetőségét a vállalat. A Windows 10 Enterprise E3 névre keresztelt lehetőség a redmondi cég beszámolója szerint havonta hét dolláros kiadást jelent majd.
Kérdés, hogy mikor lesz ez a konstrukció elérhető a kkv-k és az otthoni felhasználók számára. Mert előbb-utóbb eljön ez az idő, ne legyenek kétségeink. A Microsoft ugyanis bejelentette, hogy a mostani változat lesz az utolsó, többé ilyen nagy előrelépéseket nem fog kiadni operációs rendszeréből. Ehelyett inkább a platform folyamatos fejlesztésére koncentrál majd, ami óhatatlanul azzal jár együtt, hogy Redmondnak le kell mondania az új OS megjelenésével járó bevételekről.
Ezeket pedig ellensúlyoznia kell majd: például azzal, hogy ingyenesen elérhetővé (vagy jóval olcsóbbá) teszi a szoftvert, havidíjas fizetési konstrukció mellett.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak