Egy éve indította útjára nagy csinnadrattával a Microsoft a legújabb operációs rendszerét, a Windows 10, amit azóta folyamatosan próbál a felhasználókra tukmálni. (Az időnként erőszakosnak és trükkösnek tűnő módszerekről, illetve jogi következményeiről nemrégiben számoltunk be.) Az amerikai cégek azonban, amelyek egyébként is óvatosan igazodnak a legújabb fejlesztésekhez, nem egykönnyen adják meg magukat Redmondnak.
Közel 40 százalék nem várt az első javítócsomagig
Egy a Windows 10 vállalati elfogadottságát vizsgáló amerikai kutatás szerint az USA-ban a 250 főnél nagyobb vállalkozások a 38 százaléka állt át teljesen vagy részben Windows 10-re. Ez végül is megfelel az előzetes várakozásoknak – írja összefoglalójában a Spiceworks, amely tavaly azt prognosztizálta, szintén egy felmérése alapján, hogy 40 százalék lesz az átálló cégek aránya. A felmrésbe az amerikai IT-szakértőket tömörítő közösségi oldal közel 900 szakmabelit kérdezett meg a verzióváltásról.
Az, hogy a szervezetek egy év alatt ilyen arányban áltak át az új Windowsra, kiefejezetten gyors adaptációs folyamatnak számít. Különösen a nagyvállalatok körében, melyek többség azért az első javítócsomag megjelenését meg szokta várni, ami jellemzően a bevezetés után egy évvel adnak ki. Ez a Windows 10 esetében az Anniversary Update lesz, amely augusztus 2-án jelenik meg.
A Windows 10-párti vállalati IT szakértők azért döntöttek verzióváltás mellett, mert a 10-es Windows gyorsabb lett, van benne néhány jó biztonsági opció, és jól tud együttműködni az Office 365-tel, amit ugyancsak egyre több cég szándékozik bevezetni. A Spiceworks kutatásról kiadott közleménye idéz is egy informatikai vezetőt, aki az operációs rendszer gyorsabb működésében tapsztalta a leglátványosabb változást. Mint mondta, az alkalmazottak nem örültek a váltásnak, de aztán hamar megkedvelték a 10-es változatot az új funkciói miatt.
Az ingyenesség még nem elég kényszerítő ok a váltásra?
Hát igen, az alkamazottak: ők jellemzően soha nem örülnek, ha megváltozik a megszokott munkakörnyezetük. A kutatásban részt vevő IT-szakértők 69 százaléka elismerte, hogy a beosztottak zöme még ma is inkább a Windows 7-et preferálja. Ez nem igazán jó hír a Microsoftnak, mert azt is jelenti, hogy ha figyelembe lehet venni a munkavállalók igényeit, és azt valamilyen technológiai igény miatt nem kell felülírni, az amerikai vállalatok több mint 60 százalékánál nem lesz sürgős az upgrade. Ráérnek a váltást meglépni a következő néhány évben, amikor már valami komolyabb kényszerítő ok is lesz rá. Pedig az ingyenes váltás lehetőségét a vállalatok július 29-ig vehetik igénybe.
Részben ez a hozzáállás ad magyarázatot arra is, a Microsoft miért adta fel azt az eredeti tervét, hogy 2018-ra egymilliárd eszközön fusson a Windows 10. A ZDNet kérdésére a vállalat szóvivője elismerte, nem tudják tartani a cékitűzést. A szóvivő szerint egyébként már 350 millió aktív eszközön fut a 10-es verzió. A cél feladásában szerepet játszhatott az is, hogy például a telefonvonal lényegében kiesett, szinte senki nem vesz már Windows Phone-t, és egyelőre az is bizonytalan, hogy lesz-e helyette valami más, például egy Surface Phone, amiben jól ki lehetne használni a Continuum szolgáltatást. Az sem javított a helyzeten, hogy telefonokra csak idén tavasszal kezdték meg 10-re frissítést.
Mi a helyzet itthon?
A cég adatai szerint globálisan már a vállalatok 96 százaléka teszteli a Windows 10-et. Megnéztük, itthon mi a helyzet. A magyarországi leányvállalat megkeresésünkre konkrét számokat, arányszámokat nem tudott mondani arról, hogy mekkora az új operációs rendszer elterjedtsége a hazai vállalkozások körében. Csupán annyit tudtunk meg, hogy itthon is már sok vállalat átállt, készültek referencia esettanulmányok is például a CIB Banknál, az oroszlányi távhőszolgáltatónál és a Sió üdítőket gyártó Sió-Eckes Kft.-nél lezajlott projektről.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak