A Microsoft operációs rendszerének hivatalos blogja szerint most már hivatalos, hogy a Windows 8 valóban Windows 8 marad, legalábbis a PC-ken és notebookokon, tehát x86 és x64 alapú rendszereken futó két változatot így hívják majd. Az ARM architektúrára épülő eszközökre, tehát főként tabletekre szánt változat azonban tényleg más nevet kap, viszont az eddig használt Windows on ARM, vagy WoA helyett a Windows Runtime-ból származtatott Windows RT lett a befutó. Csökken viszont a különféle kiépítésű változatok (SKU-k) száma, könnyebb lesz kiigazodni a felhasználóknak aszerint, hogy melyiket válasszák.
Három plusz egy
Az "utcáról beeső" vásárlónak kifejezetten egyszerű lesz a verziók között dönteni. Ha ARM alapú eszközre keres új Microsoft rendszert, a Windows RT egyetlen kiépítése a választás. A hagyományos PC-kre és notebookokra pedig az egyéni felhasználóknak szánt Windows 8, illetve a vállalatoknak, professzionális felhasználóknak szánt Windows 8 Pro céloz, ez utóbbiban néhány fontos extra funkcióval. E három alapváltozaton kívül még egy lehetőség adódik, amely legfőként licencelési stratégiájában tér el a fentiektől: ezt nagy számú felhasználóval rendelkező vállalatoknak szánja a Microsoft. A Windows 8 Enterprise-ban még a Pro-nál is több vállalati funkció lesz elérhető a távmenedzsment, biztonság, mobilitás terén.
A frissítés szintén egyértelműbb, az alapszintű Windows 8-ra a Windows 7 három otthoni változatáról (Starter, Home Basic, Home Premium) lehet frissíteni, a Windows 8 Pro-ra pedig a Windows 7 Ultimate és Professional felhasználói upgrade-elhetnek. A blogbejegyzés táblázatában felsoroltak szerint a PC-s Windows 8 két változata között leginkább vállalati rendszerekre, hálózatokra szabott funkciók, biztonsági és titkosítási lehetőségek, valamint virtualizációs megoldások terén lesz eltérés.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak