A tisztességes verseny felett őrködő brit hatóság ezúttal az Avast akvizícióját látja károsnak a fogyasztók szempontjából.

A NortonLifeLock és az Avast vezetősége még tavaly augusztusban csapott egymás tenyerébe azt követően, hogy utóbbi felvásárlásáért 8,6 milliárd dollárt ajánlott a másik fél. Az ügylettel kapcsolatban az akkori kommentárok előnyként emlegették a két biztonsági vállalat eltérő ügyfélkörét és alapvetően különböző üzleti modelljét, hiszen így az egyesüléssel egymást kiegészítő és kölcsönösen támogató új, bővebb portfólió születhet.

De ami jó a piaci szereplőknek, az nem feltétlenül előnyös a vásárlóknak. Legalábbis most erre jutott a britek versenypiacot felügyelő szerve, a Competition and Markets Authority (CMA). A hatóság idén januárban indított hivatalos vizsgálatot annak kiderítésére, hogy a felvásárlás csökkenti-e a brit felhasználók választási lehetőségeit. A NortonLifeLock ennek és egy hasonló spanyol eljárásnak a következtében kénytelen volt eltolni az akvizíció lezárására megjelölt februári céldátumát. Az amerikai vállalat menedzsmentje ugyanakkor biztos volt benne, hogy zöld utat kap a tranzakció. 

A CMA tegnap nyilvánosságra hozott vizsgálati eredménye azonban ennek ellenkezőjéről tanúskodik. A szabályozó hatóság ugyanis arra a következtetésre jutott, hogy a fúzió valóban csökkentheti a piaci versenyt. Az indoklás szerint a vállalatok szoros versenytársak, és kevés más jelentős riválisuk akad a szegmensben. Ez pedig a tervezett ügylet megvalósulása esetén a verseny csökkenéséhez vezethet az Egyesült Királyság piacán, ami értelemszerűen rosszabb helyzetbe hozza a kiberbiztonsági megoldásokat kereső fogyasztókat.

Az ügylet azonban ezzel még nem feneklett meg végleg, hiszen az érintetteknek öt munkanap áll rendelkezésére, hogy olyan intézkedéscsomagot, javaslatokat tegyenek a CMA asztalára, amely segít eloszlatni a fentebbi félelmeket. Ezek átnézése után a versenyfelügyelet dönthet a fúzió engedélyezéséről, ennek elmaradása esetén pedig egy második, még alaposabb vizsgálat dönthet a felvásárlás sorsáról.

Brit keménykedés

A CMA meglehetősen aktív alakítójává vált az informatikai szektornak az elmúlt időszakban. A hatóság ellenállása volt például az egyik oka annak, hogy végül az Nvidia elengedte az ARM felvásárlásának ötletét, amely a félvezetőipar legnagyobb akvizíciójának ígérkezett. Szintén a brit hatóság mutatott megálljt Mark Zuckerberg közösségi oktopuszának, a Facebookból lett Metának azzal, hogy megakasztotta a Giphy tervezett 400 millió dolláros felvásárlását.

És ha már szóba került Zuckerberg: a brit törvényhozás sem igyekszik túlzott barátságot kötni az alapítóval, hiszen Boris Johnson kormánya olyan törvényjavaslatot nyújtott be, amely alapján akár börtönnel is büntethetik a közösségi oldalak vezetőit, ha pontatlanul információkat adnak a hatóságoknak.

Biztonság

Minden szinten végigmegy a fűnyíró a Microsofton

A vállalat közlése szerint kiemelten törekszik a vezetői réteg csökkentésére a minden szinten, részlegben és földrajzi helyen összesen 6 ezer főt érintő elbocsátás során.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.