A brit versenyfelügyelet várhatóan a következő napokban blokkolja Giphy online gifkészítő platform felvásárlását.

Egy 400 millió dolláros felvásárlás ma már ritkán veri ki a hatóságoknál a biztosítékot. Másfél éve is csak egy hír volt a sok közül, hogy a Facebook ennyit fizet a Giphy nevű online gifkészítő platformért. A brit verseny- és piacfelügyeleti hatóság azonban most azon dolgozik, hogy megfúrja a Giphy felvásárlását – írta ma hajnalban a Financial Times.

Ez a brit felügyeletnek is újdonság

Az eredeti terv az lett volna, hogy a szolgáltatást beépítik az Instagramba, de mint azt a Bitport is megírta, nem maga a szolgáltatás, hanem a benne rejlő felhasználó-követési lehetőség volt izgalmas a Facebooknak: a Giphy több százmillió napi aktív felhasználója által és másoknak elküldött gifekkel a küldőt és fogadót egyaránt nyomon lehet követni. Ezért már akkor sokan rebesgették, hogy ez a felvásárlás nem lesz egyszerű menet.

A Financial Times név nélkül nyilatkozó informátora szerint a brit verseny- és piacfelügyelet, a CMA (Competition and Markets Authority) napokon belül meghozhatja a Giphy felvásárlását megakadályozó határozatát. A lap hangsúlyozza, hogy ez lenne az első eset, hogy a CMA megakadályozz egy big tech felvásárlást, ráadásul egy már lezárt üzletet. Talán ez is oka volt, hogy ennyire lassan jutott a piacszabályzó döntésre, a vizsgálat ugyanis már tavaly júniusban, a felvásárlás bejelentését követő hetekben elindult.

A hatóság egyébként augusztusban már hozott egy ideiglenes határozatot, amely szerint Facebooknak (most már Meta) el kell adnia a Giphyt. A CMA azzal érvelt, hogy a Facebook elvághatja riválisai hozzáférését a szolgáltatáshoz, amit előszeretettel ágyaztak be más szolgáltatásokba (iMessage, MailChimp, Slack, TikTok, Tinder, Signal, Snapchat, Telegram stb.), vagy a gifekhez való hozzáférésért cserébe több adatot követelhet. Ráadásul a felvásárlással a display hirdetési piacáról is kipöcköli egy potenciális vetélytársát az Egyesült Királyságban, ahol egyébként is ennek a piacnak a 40-50 százaléka az övé. Ez csak potenciális veszély, mivel a Giphy fizetett hirdetési felületeket egyelőre csak az USA-ban kínál.

A Meta-offenzíva

A Meta ügyvédei lényegében ugyanazzal operálnak, mint az egy éve indult nagy amerikai perükben: a CMA egyrészt túllépte a hatáskörét, másrészt a piaci versenynek és az innovációnak is alátesz. Döntésével ugyanis azt üzeni a startupoknak, hogy nem érdemes küzdeni, hiszen úgysem tudjátok eladni a cégeteket.

A vállalat egyébként visszautasította a CMA előzetes megállapításait, mert azokat szerinte semmi sem támasztja alá, az indoklás alapvető jogi és ténybeli tévedéseket tartalmaz. Ezzel szemben a Meta tökéletesen bizonyította, hogy az egyesülés úgy az Egyesült Királyságban, mint az egész világon a Giphyt és a Meta egyéb szolgáltatásait használó emberek és vállalkozások érdekeit szolgálja.

A vita eredménye eddig 50,5 millió font (kb. 22 milliárd forintnyi) bírság. A CMA ezt azért szabta ki, mert szerinte a Meta "súlyosan megszegte" azt az utasítást, hogy a vizsgálat ideje alatt a két vállalatnak külön kell maradnia, és fontos információkat is elhallgatott a CMA elől.

Az ügyben december első napjaiban születhet végső döntés, de hatása messze túlmutathat a konkrét felvásárláson. Az Unió és a britek is régóta keresi az óriáscégek gyilkos akvizícióinak (potenciális riválisok időben történő felvásárlása) az ellenszerét, amivel esetleg a közvetlen hatáskörükön kívül eső dealeket is ellenőrizhetik. Az EU-ban egy a bevételek nagyságán és/vagy a cégértéken alapuló rendszer formálódik, míg a britek egy a Big Tech cégekre érvényes különleges fúziós rendszert alakítanának ki.

(Címlapfotó: ezzel a vicces Zuckerberg-montázzsal illusztrálta a TNW a Giphy felvásárlásáról szóló hírét.)

Közösség & HR

Töretlen lendülettel halad az IT és az OT összeolvadása

Az évtized végéig dinamikusan bővül az integrációt segítő megoldások piaca – állítja az IoT Analytics elemzése.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.