Lapértesülése szerint a Facebook 400 millió dollárt fizet a platformért. Az ügyeltnek vannak ellenzői is.

Lapértesülések szerint 400 millió dollárért szerzi meg a népszerű Giphy platformot a Facebook. Az animált GIF-ek készítésére használható online szolgáltatás a bejelentés szerint az Instagram része lesz, de az üzenetküldőkben is lehet majd küldözgetni egymásnak a szolgáltatás adatbázisában elérhető GIF-eket. A felvásárlás lezárása után a Giphy csapatát is az Instagraméba integrálják. A nevet és a már futó szolgáltatásokat azonban megtartják.

Két legyet egy csapásra

Bár a Facebook a vételárat nem erősítette meg, a 400 milliós összeget a Cruchbase adatbázisa már tényként kezeli. Ha igaz az összeg, az alapvetően jó üzlet jelent a céget 2013-ban alapító Alex Chungnak és Jace Cooke-nak, de a startupba hét év alatt négy körben kb. 150 millió dollárt beletoló befektetőknek is.

Több lap is arra hívta fel figyelmet, hogy az Instagram szolgáltatásbővítése csak egy előnye a Giphynek, ami egyébként korábban is sokféle alkalmazásból (pl. a Facebookból) elérhető volt. Zuckerbergék eddigi gyakorlata alapján a beépíthető szolgáltatásoknál is nagyobb súllyal eshetett a latba, hogy a Giphy-tartalmak egyes becslések szerint napi 700 millió felhasználóhoz jutnak el. Az sem elhanyagolható, hogy a platformhoz tartozó különböző appokat több mint egymillióan töltötték le az elmúlt 30 napban.

A Medium.com-on futó OneZero blog felvázol egy nem túl pozitív forgatókönyvet arra, hogy valójában miért kellett a Facebooknak a platform. A blog szerint, amely a Giphy napi aktív felhasználóinak számát 300 millióra becsüli, a platformnak az a legnagyobb értéke a Facebook szempontjából, hogy nagyon sok szolgáltatásba beágyazták. A Giphy által előállított a GIF-ek pedig tökéletesen alkalmasak arra is, hogy küldőjét és fogadóját is nyomon lehessen követni.

A Giphy minden animált GIF-et becsomagol egy speciális formátumba, hogy gyorsabban töltődjön be. Ebben van egy apró Javascript kód, amely nemcsak azt mondja meg, hol töltötték be az adott GIF-et, hanem a kép megnézése után követhetővé teszi a felhasználó netes tevékenységét is. Amikor a Giphyt beágyazzák harmadik féltől származó alkalmazásokba, az hozzáférést kér a készülék nyomkövetési azonosítójához.

A OneZero szerint főleg ez utóbbi lehetőség lehet nagy érték a Facebooknak. A Giphy ugyanis nagyon sok helyre beépült az iMessage-től a MailChimpen, a Slacken, TikTokon és Tinderen át a Signalig és a Telegramig (a The Verge módszeresen végigvette, hogy a legfontosabb platformokon mit lehet vele csinálni).

Politikusok már fúrják az ügyletet

Az ügylettel kapcsolatban több demokrata és republikánus szenátor is nem tetszését fejezte ki. A republikánus Josh Hawley azt nyilatkozta The Verge-nek, hogy szerinte a Facebook csak további adatgyűjtési lehetőséget vásárolt. A szenátor úgy véli, a Facebooknak eleve nem lett volna szabad új felvásárlást kezdeményeznie addig, amíg a korábbi vásárlásaival kapcsolatos vizsgálatok nem zárultak le. Hasonló szellemű közleményt adott ki Elizabeth Warren demokrata szenátor is.

Nem csak a Facebookot rendre elérő nagy adatkezelési-adatbiztonsági botrányok miatt aggasztó, hogy a vállalat újabb és újabb adatforrásokat zsákol be. Mint az Amnesty International egy tavaly novemberi jelentésében írja, a közösségi oldal is azok közé a cégek közé tartozik, melyek az ún. "megfigyelési kapitalizmust" építik: a szervezete szerint ugyanis bőven kimeríti a megfigyelés fogalmát a Facebook és a Google adatkezelési gyakorlata. Ez ellen fel kell lépni, mert illúzió abban bízni, hogy a vállalatok képesek lesznek az önszabályozásra. Amit e téren csinálnak, legfeljebb porhintésnek tekinthető.

Közösség & HR

Nem érdekli a befektetőket, hogy mivel etetik majd az új adaközpontokat

Túlnyomó többségük tisztában van az áramellátás problémáival, mégis egyre több pénzt tolnak az új létesítményekbe a mesterséges intelligencia, a cloud szolgáltatások vagy az adatgenerálás iránti igény folyamatos növekedésére számítva.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.