Boris Johnson kormánya olyan törvényjavaslatot nyújt be, amely alapján akár börtönnel is büntethetnék a közösségi oldalak vezetőit, ha pontatlanul információkat adnak a hatóságoknak.

Bekeményítenének a britek a közösségi oldalakkal szemben. Boris Johnson kormánya olyan törvényjavaslatot visz a parlament elé, amely szerint akár két év börtönnel is sújtható lenne annak a közösségi oldalnak a vezetője, amely pontatlan információkat szolgáltat a szabályozó hatóságoknak egy hivatalos vizsgálat során.

A digitális ügyekért, médiáért, kultúráért és sportért felelős államtitkárhoz, Nadine Dorrieshoz köthető törvényjavaslat része, hogy minden technológiai cégek felső vezetőjét büntetőjogi felelősség terheli, ha vállalatánál bizonyítékokat semmisítenek meg, ha beidézése ellenére nem jelenik meg a műsorszórást, a távközlési és postai szektort szabályzó és versenyhatósági szerepet is betöltő Ofcom (Office of Communications) előtt, illetve ha akadályozza a szabályozó hatóság munkáját a cégénél.

Johnsonék szerint a szigorú jogszabály célja az online zaklatás és a gyermekekkel szembeni szexuális visszaélések  visszaszorítása. Ezzel indokolták azt is, hogy a cégvezetők szigorú szankcionálása törvény elfogadása után két hónappal életbe lép. (Eredetileg azt tervezték, hogy a vállalatok két év türelmi időt kapnak.)

Nadine Dorries államtitkár is azt hangsúlyozta, hogy ez egy új hozzáállás a technológiai cégekhez. Eddig ugyanis a technológiai vállalatokat ilyen módon nem vonták felelősségre, amikor platformjaikon visszaélések vagy akár bűncselekmények történtek. Ilyenkor általában lehetőséget kaptak arra, hogy kijavítsák a visszaéléseket lehetővé tevő hibákat.

Egyértelmű iránymutatás is lesz hozzá

A brit kormány azt is közölte, hogy kidolgoz egy egyértelműbb iránymutatást arra vonatkozóan is, hogy melyek azok a kommunikációs formák, melyek legálisnak tekinthetők ugyan, de károsak, és amelyeket a közösségi platformoknak vissza kell szorítaniuk. Példaként hozták többek között az étkezési zavarokat okozó magatartásformák népszerűsítését. Johnsonék szerint ez tiszta helyzetet teremt a cégek számára, mert egyértelmű iránymutatást ad például a kommentek szűrésére is. (Arról, hogy ez miért nem lehetséges, könyveket lehetne megtölteni.)

A törvényjavaslat általános mentességet adna a híreket közlő tartalmakra.

Ahogy az ilyenkor lenni szokott, a politikusoknak nagyon tetszik a jogszabálytervezet, az illetékes parlamenti bizottság egyértelműen mellett áll. A piaci szereplők azonban nem feltétlenül tapsikolnak (bár ha Johnsonék meg tudják oldani, amit évek óta egyik közösségi oldalnak sem sikerült, az hatalmas segítség lenne a közösségi oldalaknak – lásd a klasszikus festmények esetét a Facebook szűrőalgoritmusával).

A Reuters a New Right mozgalomhoz köthető, neoliberális, szabadpiaci elveket képviselő think tank, az Institute for Economic Affairs egyik vezetőjének véleményét idézi. Szerintük ez egy borzasztó javaslat, amely arra kényszeríti majd a platformokat, hogy tömegesen távolítsanak el megnyilvánulásokat pusztán egy olyan gyanú alapján, hogy azok esetleg pszichológiai kárt okozhatnak.

Közösség & HR

Összezuhantak a Meta részvényei, amikor kiderült, hogy az MI pénzbe kerül

Sokan próbáltak szabadulni a papíroktól, miután a vállalat lassulásra figyelmeztetett a mesterséges intelligencia fejlesztésével összefüggő, hosszabb távra szóló beruházásokra hivatkozva.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.