A prágai alapítású, de londoni tőzsdén is jegyzett Avast 8,6 milliárd dollárért lesz a NortonLifeLocké.

Felvásárolja az amerikai NortonLifeLock kiberbiztonsági cég a párgai és a londoni tőzsdén jegyzett Avastot. A vételár 8,6 milliárd dollár, amit részben készpénzben, részben részvényekkel fizet ki a NortonLifeLock.

A két cég egy hónapja hozta nyilvánosságra, hogy fúziós tárgyalásokat kezdtek. Végül az egyesülésből felvásárlás lett, de a cél marad az eredeti: az egyesített portólióval (a NortonLifeLock erőssége az azonosítás, míg az Avasté a magánélet védelme) jobban ki tudják szolgálni az együttesen több mint félmilliárd ügyfelüket. Ez még az esetleges átfedésekkel is szép szám.

A hírre az Avas papírjai 4 százalékkal erősödtek, a NortonLifeLock árfolyama viszont gyengült.

A freemium modell úttörője

A hatalmas ügyfélbázis elsősorban az Avast hozománya. A cseh cég a versenytársainál bátrabban vágott bele az ún. freemium értékesítési modellbe, és alkalmazza a mai napig. Az alapalkalmazásokat ingyenesen adja (ezek nem nyílt forráskódú, csupán ingyenesen használható termékek, amiknek a használati jogát évente meg kell újítani egy regisztrációval), előfizetni csak a prémium szolgáltatásokért kell. Így aztán 2020 végére már 435 millió aktív felhasználója volt, közül azonban csak 16,5 millióan fizetettek.

A NortonLifeLock (korábban Symantec) egészen más pályán mozog, alapvetően mindig a prémium felhasználói szegmensre koncentrált. A névváltoztatásra akkor került sor, amikor 2019-ben a Broadcom megvásárolta a kiberbiztonsági cég vállalati üzletágát.

Vincent Pilette, a NortonLifeLock vezérigazgatója szerint a freemium és a prémium sikeres lehet együtt, mert a freemium termékek egyfajta edukációt is jelentenek a fogyasztók számára.

Az egyesített vállalatnak közel ötezer alkalmazottja lesz, de az ügylet lezárása után két év alatt jelentős konszolidációt akarnak végrehajtani, ami kb. ezer munkahely megszűnésével jár. A konszolidációtól évente 280 millió dolláros megtakarítást várnak.

Az Avast részvényesei készpénzt és részvényeket kaphatnak. Ondrej Vlcek, az Avast vezérigazgatója kalkulációja szerint attól függően, hogy az Avast részvényesei hogyan kérik a vételárat, az egyesült vállalat 14-26 százalékát szerezhetik meg.

Biztonság

16 éves kor alatt nem lesz tiktokozás Ausztráliában

Elfogadták a világ eddigi legszigorúbb közösségimédia-szabályozását, amit a felmérések szerint egyelőre a lakosság nagyobbik része támogat.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.