Elsőként a Bloomberg számolt be bennfentes információkra hivatkozva arról, hogy a több más mellett a Facebookot, az Instagramot és a WhatsAppot is birtokló Meta Inc. még a héten újabb elbocsátási körbe kezdhet, amely az értesülések szerint több ezer dolgozót érinthet.
Mindez annak fényében még érdekesebb, hogy a cég tavaly novemberben az elszaladó költségek racionalizálása miatt nagyon komoly leépítésbe kezdett. Az őszi "fűnyírással" a vállalat minden hetedik munkavállalójától elköszönt. A jelek szerint azonban azóta találtak még jó néhány felszabadítható pozíciót.
A Meta ugyanabba a csapdába került, mint sok másik nagy technológiai cég. A világjárvány nem vált forgalomnövekedést hozott, aminek lekövetésére a szervezetek bátran növelni kezdték létszámukat. A pandémia lecsengésével azonban hirtelen vége lett a jó világnak, amiben többek között Oroszország Ukrajna ellen indított háborúja is szerepet játszott azzal, hogy felerősítette a világgazdaságban már egyébként is kirajzolódó problémákat (ellátási nehézségek, infláció stb.).
Mindez a Meta esetében azt jelentette, hogy az elszálló költségeket egyre kevésbé tudja fedezni a csökkenő bevételiből. A vállalat a tavalyi utolsó negyedévben csak 32 milliárd dolláros forgalmat produkált, ami 4 százalékkal marad el az egy évvel korábbi szinttől. Mindeközben a kiadási oldal több mint 20 százalékkal, 25,8 milliárd dollárra hízott.
Pénz beszél
Bár a fejleményekért Mark Zuckerberg vezérigazgató magára vállalta a felelősséget, az nem teljesen világos, mire gondolt, hiszen a neve nem szerepelt az elbocsátási listán. Zuckerberg ugyanakkor igyekezett a részvényesek kedvére tenni azzal, hogy 2023-at a "hatékonyság évének" hirdette meg. Ez az immár többszörös leépítések mellett a nem megfelelően teljesítő projektek, termékfejlesztések leállítását is magában foglalja. Természetesen nem tartozik utóbbiak közé a Facebook-alapító személyes kedvence, az egyelőre csak pénztemetőként és viccgyárként funkcionáló metaverzum.
Összességében ugyanakkor kétségtelen, hogy a menedzsment által kommunikált irányvonal és az utóbbi időszakban meghozott lépések elnyerték a befektetők tetszését. A Meta papírjai idén már közel 50 százalékot erősödtek. Igaz, volt is honnan visszamászni, hiszen a 2021 szeptemberében még 380 dollár közelében járó papírok értéke bő egy év alatt nagyjából a negyedére zuhant. Ehhez képest sikerült visszakapaszkodni a mostani 185 dollár körüli szinte.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió. A valódi előrelépéshez olyan infrastruktúrára, szolgáltatásokra és partneri támogatásra van szükség, amelyek nemcsak technológiai válaszokat adnak, hanem üzletileg is működőképes megoldásokat kínálnak.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak