A múlt év végén felröppent pletykákat egy szűkszavú nyilatkozatával most megerősítette a vállalat, amely többek között a Facebookot és az Instagramot is birtokolja.

Igaznak bizonyultak azok a még tavaly karácsony előtt megszellőztetett belső értesülések, miszerint a Meta eltökélte, hogy kihasználja a zűrzavart, ami a Twitternél keletkezett azt követően, hogy az excentrikus techmilliárdos Elon Musk megvásárolta a céget. Az akkori pletykák arról szóltak, hogy az Instagram rendszerére támaszkodva (külön, vagy esetleg azon belül) készítenének egy olyan funkcionalitással rendelkező hálózatot, amely lefedi a Twitter erősségeit, és így alkalmas lehet a mikroblogszolgáltatóban csalódott felhasználók felszívására.

A decemberi híreszteléseket a Moneycontrol frissebb információkkal kiegészítve melegítette fel a héten, de az igazán érdekes fejlemény az volt, hogy a lapnak a Meta egy rövid nyilatkozatban utólag megerősítette, hogy valóban egy újfajta alkalmazás készül a boszorkánykonyhájában.

A szóvivői válasz alapján egy önálló, decentralizált közösségi hálózatot fejleszt a cég, amely alapvetően szöveges formátumú bejegyzések megosztására szolgálna. A Meta szerint igény mutatkozik "egy külön térre, ahol az alkotók és a közszereplők azonnal megnyilvánulhatnak az őket érdeklő témákról".

A Moneycontrolnak súgó tűzhöz közel álló szereplők elmondása alapján a Twitter-gyilkosnak szánt app P92 kódnéven fut házon belül. Az ugyanakkor nem világos, hogy milyen fázisnál tart a termékfejlesztés, így természetesen piaci bevezetésének időpontját is homály fedi.

Az biztos, hogy az Instagram az elején nagyon fontos szerepet kap, mivel a felhasználók az ottani bejelentkezési adataikkal is beléphetnek majd az új platformra. Ezzel lehetőség nyílik többek között az alapvető felhasználói adatokat automatikusan feltölteni a P92-es fiókoknál, de segítheti az ismerősök, követett személyek megtalálását is az új felületen.

Nincs más hátra, mint előre

A decentralizált rész az eddigi hírek alapján azt jelenti, hogy a P92 valószínűleg támogatni fogja az ActivityPub decentralizált közösségi hálózati protokollt, amire a Twitter körüli zűrzavarból profitáló Mastodon is épül. Mindez meglehetősen éles váltás lenne a Metától, amely több más technológiai óriáshoz hasonlóan igyekszik a lehető legtöbb értéket (ejtsd: adatot) a falain belül tartani.

Mindez azonban lehet egy kényszerű stratégiaváltás része is, hiszen nem csupán a Twitternél nincs minden rendben. A Meta tavaly látványosan összezuhant, mivel Mark Zuckerberg vezérigazgató a pandémia hozta váratlan keresletnövekedésről azt gondolta, örökké tart. Az elszabaduló költségeket a vállalatcsoport képtelen fedezni a megtorpanó reklámbevételekből, így a cég nagymértékű leépítésekbe kezdett, aminek egyelőre azt sem látni, hol lesz a vége.

Közösség & HR

A kisebb hazai gyártóvállalatok elengedhetetlennek tartják a digitalizációt

Egy friss kutatás szerint az üzleti siker és a technológiai fejlődés csereszabatos kifejezésként élnek a kisebb gyártó vállalkozásokat irányító vezetők fejében.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.