Igaznak bizonyultak azok a még tavaly karácsony előtt megszellőztetett belső értesülések, miszerint a Meta eltökélte, hogy kihasználja a zűrzavart, ami a Twitternél keletkezett azt követően, hogy az excentrikus techmilliárdos Elon Musk megvásárolta a céget. Az akkori pletykák arról szóltak, hogy az Instagram rendszerére támaszkodva (külön, vagy esetleg azon belül) készítenének egy olyan funkcionalitással rendelkező hálózatot, amely lefedi a Twitter erősségeit, és így alkalmas lehet a mikroblogszolgáltatóban csalódott felhasználók felszívására.
A decemberi híreszteléseket a Moneycontrol frissebb információkkal kiegészítve melegítette fel a héten, de az igazán érdekes fejlemény az volt, hogy a lapnak a Meta egy rövid nyilatkozatban utólag megerősítette, hogy valóban egy újfajta alkalmazás készül a boszorkánykonyhájában.
A szóvivői válasz alapján egy önálló, decentralizált közösségi hálózatot fejleszt a cég, amely alapvetően szöveges formátumú bejegyzések megosztására szolgálna. A Meta szerint igény mutatkozik "egy külön térre, ahol az alkotók és a közszereplők azonnal megnyilvánulhatnak az őket érdeklő témákról".
A Moneycontrolnak súgó tűzhöz közel álló szereplők elmondása alapján a Twitter-gyilkosnak szánt app P92 kódnéven fut házon belül. Az ugyanakkor nem világos, hogy milyen fázisnál tart a termékfejlesztés, így természetesen piaci bevezetésének időpontját is homály fedi.
Az biztos, hogy az Instagram az elején nagyon fontos szerepet kap, mivel a felhasználók az ottani bejelentkezési adataikkal is beléphetnek majd az új platformra. Ezzel lehetőség nyílik többek között az alapvető felhasználói adatokat automatikusan feltölteni a P92-es fiókoknál, de segítheti az ismerősök, követett személyek megtalálását is az új felületen.
Nincs más hátra, mint előre
A decentralizált rész az eddigi hírek alapján azt jelenti, hogy a P92 valószínűleg támogatni fogja az ActivityPub decentralizált közösségi hálózati protokollt, amire a Twitter körüli zűrzavarból profitáló Mastodon is épül. Mindez meglehetősen éles váltás lenne a Metától, amely több más technológiai óriáshoz hasonlóan igyekszik a lehető legtöbb értéket (ejtsd: adatot) a falain belül tartani.
Mindez azonban lehet egy kényszerű stratégiaváltás része is, hiszen nem csupán a Twitternél nincs minden rendben. A Meta tavaly látványosan összezuhant, mivel Mark Zuckerberg vezérigazgató a pandémia hozta váratlan keresletnövekedésről azt gondolta, örökké tart. Az elszabaduló költségeket a vállalatcsoport képtelen fedezni a megtorpanó reklámbevételekből, így a cég nagymértékű leépítésekbe kezdett, aminek egyelőre azt sem látni, hol lesz a vége.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak