Jony Ive és Sam Altman közös terveiről már tavaly lehetett pletykákat olvasni, ám ezeket egyikük sem kommentálta. Egészen mostanáig.

Szinte napra pontosan egy évvel ezelőtt járta körbe a sajtót az az értesülés, miszerint az ikonikus almás termékek (iMac, iPod, iPhone) kinézetét egykor megálmodó Jony Ive egy újfajta hardvert tervezhet az OpenAI vezérének felkérésére. Az akkori pletykák szerint Sam Altman azt kérte az Apple egykori dizájnerétől, hogy cégével olyan eszközt alkosson, amely az alapjaitól kezdve a mesterséges intelligencia képességeinek kihasználásáról szól.

A téma felmelegítésének apropóját egy Ive-ról szóló, hétvégén megjelent New York Times-anyag adja. Ebben ugyanis a technológiai szektor tervezőpápája megerősítette a múlt év óta keringő híreszteléseket.

A cikkből kiderül többek között, hogy a két szakember több közös vacsora alkalmával "főzte ki" a tervet, miszerint együtt dolgoznak a forradalminak szánt MI-eszköz megalkotásán. Az OpenAI hozza az egyre fejlettebb képességekkel rendelkező generatív modelljeit, Ive pedig kitalálja, mindezt hogy lehetne a felhasználók számára a lehető legpraktikusabb és vonzóbb formába csomagolni.

A projektet az immár öt éve működő LoveFrom csapata gondozza. Ezt Ive alapította akkor, amikor 2019-ben elköszönt az Apple-től. A hírek szerint a jelenleg 10 fős csapatot erősíti az Apple két egykori dizájnere is. Tang Tan és Evans Hankey többek között az eredeti iPhone kialakításánál is bábáskodtak, szorosan együttműködve Ive-val.

A San Fransicóban lévő főhadiszállást egy egykori mozi épülete adja. A 32 ezer négyzetméteres létesítményt még februárban vásárolták meg 60 millió dollárért. És hogy honnan volt erre ennyi pénz? A projektet állítólag Steve Jobs özvegye, Laurene Powell Jobs is felkarolta azzal, hogy a nevéhez köthető Emerson Collective befektetett az ötletbe. Rövid távú célként még idén további 1 milliárd dollárt terveznek begyűjteni befektetőktől.

Hogy mindebből mikorra lehet kézzel fogható termék, az jóval hosszabb időtávra tehető. A tervezés tényén kívül ugyanis egyelőre nem sok konkrétum szivárgott ki. A LoveFrom társalapítója, Marc Newson az mondta a New York Timesnak, hogy sem a végleges forma, sem a megjelenés tervezett időpontja nincs még kőbe vésve.

Másoknak nem sikerült az áttörés

Az MI-vezérelt újfajta informatikai eszköz ötlete nem tekinthető újdonságnak, hiszen már több konkrét termék is megjelent hasonló koncepcióra építve. Az már más kérdés, hogy ezek fogadtatása igencsak hűvösre sikeredett.

A tervezői szándéka szerint az okostelefonokat nyugdíjba küldő, előzetesen negyedmilliárd dollárt összekalapozó AI Pin például akkora "siker" lett, hogy néhány hónappal a megjelenést követően már a cég teljes felszámolásáról és eladásáról cikkeztek.

De nem járt jobban egy másik MI-kütyű, a Rabbit R1 sem, amelynek megszületésénél egyébként szintén egykori Apple-dolgozók bábáskodtak. A rossz értékeléseket begyűjtő eszköz még úgy sem tudott piacot teremteni magának, hogy az AI Pin árának harmadáért, "mindössze" 200 dollárért próbálták eladni.

Konzumer tech

Szűkül a használt mobilok piaca az EU-ban a szabvány töltők miatt

Az év végétől csak USB-C töltős telefonokat lehet forgalmazni. A szabály a használt mobilokra is érvényes, ami bizonyosan befolyásolja majd a régiós másodlagos piacot.
 
Minden törekvés ellenére jobb, ha megbarátkozunk azzal, hogy a nyomtatás velünk marad.

a melléklet támogatója a GLOBAL-UNION Kft., a Kyocera márka kizárólagos magyar disztribútora

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.