A texasi Austinban székelő Throne (Trón) elnevezésű startup komoly lendületet kaphat attól a 4 millió dolláros tőkeinjekciótól, amelyet az üzleti modellben bízó kockázati tőkealapok és angyal befektetők dobtak össze nemrégiben. A rendhagyó terepen mozgó vállalkozásról szóló TechCrunch-beszámolóban aztán váratlanul felbukkan Lance Amstrong, a doppingügyével a korábbinál is híresebbé váló egykori kerékpárversenyző neve is.
Kincsesbányán ülünk
A Throne nagy ötlete, hogy egy kamerával szerelt eszközt rakat a vécékagylókra, hogy aztán az onnan begyűjtött adatokat elemezve az ügyfelek folyamatos és pontos tájékoztatást kaphassanak folyó- illetve szilárdabb halmazállapotú ügyeikről. Természetesen a sztoriból nem maradhat ki a mesterséges intelligencia, mert anélkül ma már a nyilván a mellékhelységbe sem érdemes elindulni.
A vállalkozás honlapján is olvasható szlogen szerint nagy botorság lehúznunk a lefolyón az értékes adatokat, ami abból a szempontból mindenképpen igaz, hogy az orvostudomány ősidők óta igyekszik extra információhoz jutni a test állapotáról a vizelet és a széklet vizsgálatából.
Az egyelőre csak szériagyártás előtti prototípus formájában létező hardvert egy szoftveres elemző platform és alkalmazás egészíti ki. Utóbbi többek között olyan érdekes hangzású mérőszámokat szállít a felhasználóknak, mint amilyen a "személyre szabott vizeletáramlási pontszám". Ezt egyébként a kütyü a csobogás ritmusából számolja ki. De nyomon követhető az "emésztési mintázat" is, ami leginkább a széklet szilárdságát rögzíti egy négyfokú skálán.
Az előrehaladott technikai megoldásoknak köszönhetően ráadásul az sem baj, ha egy kagylót többen használnak. Az alkalmazásban egyéni profilok készíthetők, a Bluetooth-kapcsolatnak köszönhetően pedig automatikusan megtörténik az azonosítás.
A rendszer egyik korai tesztalanya a már említett Armstrong volt, akiről köztudott, hogy sok évvel ezelőtt hererákkal diagnosztizálták. Klinikai vizsgálatok szerint ez a fajta megbetegedés például megjósolható a vizelési szokások megváltozásából. Az exkerekest mindenesetre meggyőzte a találmány, és az alapítókat egy meg nem nevezett összegű csekkel engedte útjára.
Ugyan a gyártás még a kanyarban sincs, de a startup már 400 dollárt súroló áron elkezdte felvenni az előrendeléseket intelligens fűrdőszobai eszközére. Ez egyébiránt még nem a teljes ráfordítás, hiszen az alkalmazás használata havonta további szűk 6 dollárba kerül majd a felhasználóknak.
Mi baj lehet belőle?
Nem kizárva az esélyét annak, hogy a Throne rendszere tényleg képes hasznos információt szállítani az ügyfeleknek, érdemes megemlíteni az utóbbi évek látványos felsüléseit. Az MI-hájp közepette az óvatlan (vagy éppen túlságosan mohó) befektetők hajlamosak kis túlzással bármire pénzt adni, amiben ott van a bűvös két betű, ám ez sokszor csak egy csúnya bukásnak ágyaz meg.
És ha már az egészségügy és az elemzés a téma, akkor nem maradhat el a Theranos említése sem. A céget alapító Elizabeth Holmes jelenleg több mint 11 éves börtönbüntetését tölti azért, mert a vérvizsgálatok forradalmasítása ígéretével tudatosan megtévesztette a befektetőket, akikből a techvilág egyik legnagyobb szabású csalásával közel másfél milliárd dollárt tudott kisajtolni.
(Kép: Throne)
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak