A beszédes nevű Throne olyan dologból igyekszik várat, azaz jövedelmező vállalkozást építeni, amiből a mondás szerint nem lehet.
Hirdetés
 

A texasi Austinban székelő Throne (Trón) elnevezésű startup komoly lendületet kaphat attól a 4 millió dolláros tőkeinjekciótól, amelyet az üzleti modellben bízó kockázati tőkealapok és angyal befektetők dobtak össze nemrégiben. A rendhagyó terepen mozgó vállalkozásról szóló TechCrunch-beszámolóban aztán váratlanul felbukkan Lance Amstrong, a doppingügyével a korábbinál is híresebbé váló egykori kerékpárversenyző neve is.

Kincsesbányán ülünk

A Throne nagy ötlete, hogy egy kamerával szerelt eszközt rakat a vécékagylókra, hogy aztán az onnan begyűjtött adatokat elemezve az ügyfelek folyamatos és pontos tájékoztatást kaphassanak folyó- illetve szilárdabb halmazállapotú ügyeikről. Természetesen a sztoriból nem maradhat ki a mesterséges intelligencia, mert anélkül ma már a nyilván a mellékhelységbe sem érdemes elindulni.

A vállalkozás honlapján is olvasható szlogen szerint nagy botorság lehúznunk a lefolyón az értékes adatokat, ami abból a szempontból mindenképpen igaz, hogy az orvostudomány ősidők óta igyekszik extra információhoz jutni a test állapotáról a vizelet és a széklet vizsgálatából.

Az egyelőre csak szériagyártás előtti prototípus formájában létező hardvert egy szoftveres elemző platform és alkalmazás egészíti ki. Utóbbi többek között olyan érdekes hangzású mérőszámokat szállít a felhasználóknak, mint amilyen a "személyre szabott vizeletáramlási pontszám". Ezt egyébként a kütyü a csobogás ritmusából számolja ki. De nyomon követhető az "emésztési mintázat" is, ami leginkább a széklet szilárdságát rögzíti egy négyfokú skálán.

Az előrehaladott technikai megoldásoknak köszönhetően ráadásul az sem baj, ha egy kagylót többen használnak. Az alkalmazásban egyéni profilok készíthetők, a Bluetooth-kapcsolatnak köszönhetően pedig automatikusan megtörténik az azonosítás.

A rendszer egyik korai tesztalanya a már említett Armstrong volt, akiről köztudott, hogy sok évvel ezelőtt hererákkal diagnosztizálták. Klinikai vizsgálatok szerint ez a fajta megbetegedés például megjósolható a vizelési szokások megváltozásából. Az exkerekest mindenesetre meggyőzte a találmány, és az alapítókat egy meg nem nevezett összegű csekkel engedte útjára.

Ugyan a gyártás még a kanyarban sincs, de a startup már 400 dollárt súroló áron elkezdte felvenni az előrendeléseket intelligens fűrdőszobai eszközére. Ez egyébiránt még nem a teljes ráfordítás, hiszen az alkalmazás használata havonta további szűk 6 dollárba kerül majd a felhasználóknak.

Mi baj lehet belőle?

Nem kizárva az esélyét annak, hogy a Throne rendszere tényleg képes hasznos információt szállítani az ügyfeleknek, érdemes megemlíteni az utóbbi évek látványos felsüléseit. Az MI-hájp közepette az óvatlan (vagy éppen túlságosan mohó) befektetők hajlamosak kis túlzással bármire pénzt adni, amiben ott van a bűvös két betű, ám ez sokszor csak egy csúnya bukásnak ágyaz meg.

És ha már az egészségügy és az elemzés a téma, akkor nem maradhat el a Theranos említése sem. A céget alapító Elizabeth Holmes jelenleg több mint 11 éves börtönbüntetését tölti azért, mert a vérvizsgálatok forradalmasítása ígéretével tudatosan megtévesztette a befektetőket, akikből a techvilág egyik legnagyobb szabású csalásával közel másfél milliárd dollárt tudott kisajtolni.

(Kép: Throne)

Konzumer tech

300 milliárd dolláros amerikai-japán összeboruláson ügyködik a SoftBank vezére

Lapértesülések szerint Washington és Tokió egy olyan közös alap létrehozásának a lehetőségét vizsgálja, ami nagyszabású amerikai technológiai és infrastrukturális beruházásokat tenne lehetővé.
 
Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.